Festiwal oficjalnie otwarto (4 marca) w zamojskim Centrum Kultury Filmowej "Stylowy". Miłośników dobrego, ale refleksyjnego kina powitał m.in. ks. prof. Marek Lis, który opowiedział im o filmie "Milczenie". Akcja tego obrazu rozgrywa się w XVII-wiecznej Japonii. Film opowiada o prześladowaniach chrześcijan w tym niezwykłym, ale też brutalnym państwie. Ks. prof. Lis zwrócił uwagę widzów na pytania zawarte w filmie (dotyczące m.in. postrzegania naszej i... cudzej religijności). Zauważył także, iż w tym niezwykłym obrazie nie ma muzyki. A to niezwykły zabieg.
– Zwykle po festiwalowych seansach prowadzona jest dyskusja. Proponuje, żeby jednak tym razem zapanowało... milczenie. To będzie chyba najlepszy komentarz – mówił przed seansem ks. prof. Tomasz Lis. – Jednak do tematyki poruszonej w filmie na pewno wrócimy. Gdy ostygną emocje, gdy ten film jakoś się w naszych sercach ułoży...
A to był dopiero początek. Na wtorek (7 marca) w zamojskim CKF zaplanowano projekcję filmów: "Historia Marii" w reżyserii Jeana-Pierre Ameris (godz. 10.30) oraz "Życie rodzinne" Krzysztofa Zanussiego (godz. 18). Następnego dnia odbędzie się m.in. projekcja filmu pt. "Zaćma" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego (godz. 18).
W czwartek natomiast będzie można zobaczyć obraz pt. "Uczeń w reżyserii" Kirilla Serebrennikova (godz. 10.30) oraz "Bracia". Ostatnia spowiedź w reżyserii Wiktorii Trofimenko (godz. 18). To nie wszystko. W ramach Sacrofilmu zaplanowano także spotkania w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji przy ul. Sienkiewicza 22 w Zamościu. We wtorek (7 marca, godz. 14) odbędą się tam rozważania, które podejmie Krzysztof Zanussi, a następnego dnia (środa, godz. 14) o islamskiej formie pojednania opowie mufti (czyli muzułmański prawnik i teolog) – Nedal Abu Tabaq.
Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.
Napisz komentarz
Komentarze