Aby dostać się do finału tego historycznego konkursu, trzeba było przejść przez dwustopniowe eliminacje. Zamojski licealista poradził sobie w nich znakomicie. Bardzo szeroką wiedzą wykazał się również w etapie centralnym.
Uczestnicy olimpiady musieli przejść przez dziesięć konkurencji: broń i barwa, eksponat, malarstwo historyczne, geografia, archiwalia, literatura i poezja, pieśń, Warszawa na przełomie XIX i XX wieku. To nie koniec. Mieli również za zadanie wcielić się w rolę przewodnika i zaprezentować wybrane stołeczne pomniki historii przed innymi zawodnikami i komisją olimpiady. Ponadto musieli napisać pracę na temat losów przodków podczas działań wojennych związanych z odzyskaniem przez Polskę wolności.
Marcin wypadł świetnie. Maksymalną liczbę punktów zebrał w archiwaliach, eksponatach i oprowadzaniu. Dało mu to czwartą pozycję w kraju i tytuł laureata olimpiady. Licealista odebrał specjalny dyplom z rąk Jana Kasprzyka, Ministra Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Napisz komentarz
Komentarze