Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:04
Reklama
Reklama

Nie jestem bohaterem. Pomagam, bo mogę

Rozmowa z Rajmundem Tkaczem, 35-latkiem z Jarosławca, policjantem, ozdrowieńcem, dawcą osocza.
Nie jestem bohaterem. Pomagam, bo mogę

Autor: Fot. A. Szewc

Jest pan zamojskim rekordzistą. Już sześciokrotnie oddał pan osocze po przejściu COVID-19. Być może uratował pan 18 osób. Jakie to uczucie?

– Cóż... na pewno nie czuję się bohaterem. Oddaję osoczę, bo przeszedłem zakażenie koronawirusem, wyzdrowiałem, mam wystarczający poziom przeciwciał. Skoro mogę oddawać, to po prostu to robię. Cieszę się, że mogę. Wierzę, że to, co robię, ma sens i że rzeczywiście komuś pomagam. Chociaż nie wiem, do kogo moje osocze trafiło i czy te osoby wyzdrowiały. Zresztą jestem policjantem, a nasza służba to także pomaganie ludziom.

Kiedy przeszedł pan zakażenie?

– Pozytywny wynik testu otrzymałem 31 marca. Zakaziłem się prawdopodobnie w pracy, w III komisariacie policji w Lublinie. Miałem typowe objawy podobne do grypy: osłabienie, temperatura do 39 stopni, suchy kaszel. Trafiłem do szpitala. Objawy się nasilały, kaszel był coraz silniejszy, ale powoli zacząłem wychodzić na prostą. Spędziłem w szpitalu 9 dni, później jeszcze przebywałem w izolatorium. Wyzdrowiałem, negatywne wyniki testów miałem 18 i 19 kwietnia.

CZYTAJ TAKŻE: OSOCZE LECZY, PODZIEL SIĘ NIM. MOŻE KOGOŚ URATUJESZ

Był pan leczony osoczem?

– Nie, wtedy ta terapia nie była jeszcze stosowana na taką skalę jak obecnie. Być może też nie była konieczna w moim przypadku. Otrzymywałem leki przeciwko malarii. Pomogły.

A skąd pomysł, by zostać dawcą?

– Już w szpitalu prowadząca mnie pani doktor powiedziała, że osoczem można leczyć. Zapytała, czy byłbym gotowy je oddawać, oczywiście powiedziałem, że tak. Poleciła mi, aby skontaktować się z panią doktor z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zamościu. Pierwszy raz oddałem osocze w maju, później kolejny raz, kolejny i kolejny... Nikt mnie do tego nie musiał namawiać, choć pani doktor z RCKiK była ze mną w kontakcie. Już jestem umówiony na siódmą donację. Jeżeli później okaże się, że mam przeciwciał wystarczająco dużo, również będę to robił.

A co powiedziałby pan tym, którzy są ozdrowieńcami, a jeszcze na oddanie osocza się nie zdecydowali?

– Nie traćcie czasu, donacja osocza wygląda podobnie jak donacja krwi. Pomóżmy innym! Mamy szansę uratować komuś życie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

P.... 22.11.2020 18:40
brawo Kaczor!! z Grabowca zawsze bedziesz heheh

Polka 19.11.2020 16:24
Brawo!!!

Magik 19.11.2020 12:02
Bo masz ztego urop dodatkowy ja sam oddaje krew i pracuje w policji j.... pis

xy 19.11.2020 16:40
Nalezy sie wolne, a ty co czlowieku dobry robisz? Koledze wytykac dzien wolny? Wstyd

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama