Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 kwietnia 2025 03:18
Reklama
Reklama Baner A1 reklamowy Michała Mulawy

Zamojskie ulice. Pod skrzydłami starego wiatraka (TYLKO W GAZECIE)

Stare „młyny wietrzne” zwane wiatrakami były ważnym, czasami dominującym, elementem roztoczańskiego krajobrazu. Jeden z ich działał na dawnych przedmieściach Zamościa: przy ul. Infułackiej – dawnej drodze stabrowskiej.
Zamojskie ulice. Pod skrzydłami starego wiatraka (TYLKO W GAZECIE)
Początek lat 80. ub. wieku. Wieżowce przy ul. Infułackiej. Fotografia ze zbiorów Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego.

Wiatraki, czyli malownicze budowle wyposażone w napędzane wiatrem skrzydła, stawiali specjalni cieśle zwani wiatracznikami. Dzięki nim powstawały pierwsze silniki wiatrowe. Służyły one głównie do mielenia zboża. W naszym kraju wiatraki z powodzeniem funkcjonowały przez wiele stuleci (od XIII wieku). Zwykle były to konstrukcje drewniane. Można je było kiedyś zobaczyć w ponad 300 miejscowościach Zamojszczyzny.

Reklama

Koźlaki, holendry, paltraki

Mapę, na którą tego typu budowle naniesiono, sporządził Jan Górak, historyk sztuki, znawca architektury drewnianej Lubelszczyzny. Została ona opublikowana w książce pt. „Materiały do historii kultury materialnej Zamojszczyzny".  To bardzo interesujące zestawienie. Przedstawiono tam dawne województwo zamojskie (złożone z dzisiejszych powiatów: zamojskiego, tomaszowskiego, biłgorajskiego i hrubieszowskiego) wprost usiane punkcikami symbolizującymi wiatraki. Przy każdym z nich umieszczono nazwę miejscowości. Najwięcej ich było na wschodnich i północno-zachodnich częściach województwa.

Pełny artykuł przeczytasz tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Bloki przy ul. Infułackiej. Zdjęcie z początku lat 80 ub. wieku. Ze zbiorów Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Czytelnik 19.01.2021 11:35
Przy Infułackiej nie ma wieżowców.

Reklama
Karol z pizzy 15.01.2021 05:47
Panie Bogdanie, fotografia nr 1 to wieżowce z Wyszyńskiego

emerytka 15.01.2021 08:49
Brawo, ktoś zwraca uwagę na błędy w opisie fotografii. Może w naszej Kronice brak korektora, a może sprawdzają ... czytelników ?

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
Reklama
ReklamaWiesław Różyński baner w Dodatku Święta
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: YTreść komentarza: Moim zdaniem powinien już dawno być dyrektorem. I to zanim brat został "prezydentem".Młody bystry z werwą i pomysłami. Aktualny dyrektor jest potrzebny do tego aby go wdrożyć i przekazać kontakty. A młody ogarnie i będzie rozwijał dalej zoo w Zamościu. Akurat UPRZ mu w tym nie pomoże. A myślę nawet że może zaszkodzic.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 22:46Źródło komentarza: Zamość: Brat prezydenta wicedyrektorem zamojskiego zoo. Tego stanowiska nie było od 2020 rokuAutor komentarza: RafalTreść komentarza: Na zabezpieczenie posesji przy ul. Klukowskiego przed zalewaniem wodą z gliną po każdym większym deszczu, zrobienie odprowadzenia wody burmistrz nie ma środków, czasu i chęci.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 22:19Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Ruszyła budowa zalewu na „ścieżce zdrowia”Autor komentarza: pszmalyTreść komentarza: Gratulacje! Odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku!Data dodania komentarza: 21.04.2025, 21:52Źródło komentarza: Zamość: Brat prezydenta wicedyrektorem zamojskiego zoo. Tego stanowiska nie było od 2020 rokuAutor komentarza: Tylko SławekTreść komentarza: Dlatego nie Prynce Polo nie bokser z Gdańska tylko Sławek Mentzen . Dość tych POPiSowskich POsrańców PiSdzielskich klerykałów....Niech wkońcu przerwie się ta farsa o układzie mafijnymData dodania komentarza: 21.04.2025, 21:12Źródło komentarza: Obrzucony jajkami. Incydent podczas wizyty Rafała Trzaskowskiego w UlhówkuAutor komentarza: To jaTreść komentarza: Wiele miejscowości jest w takiej samej sytuacji, że poza dniami nauki szkolnej nie ma możliwości wyjechania i powrotu z danej miejscowości, a do pierwszego przystanku-jak to się mówi-" przy głównej drodze" jest kilka kilometrów. Najgorzej mają starsze osoby, które nie mieszkają z nikim młodszym, a wiadomo, że też mają potrzeby, choćby wyjazd do lekarza, apteki czy sklepu.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 19:43Źródło komentarza: Gm. Susiec: Paary odcięte od świata? Rzecznik Praw Obywatelskich z interwencją u starosty tomaszowskiegoAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Przejście dla pieszych bezpośrednio z parkingu, gdzie dodatkowo jest sklepik przy ulicy to jest prawdziwe zagrożenie dla bezpieczeństwa. Piesi przystają przy ulicy, robią sobie zdjęcia pamiątkowe i nie zwracają uwagi czy wchodzą na jezdnię.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 19:39Źródło komentarza: Latem Guciów przypomina zakopiańskie Krupówki. Starosta: Możemy przeanalizować pomysł ograniczenia prędkości
Reklama