Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 04:13
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Zamojskie ulice. Pod skrzydłami starego wiatraka (TYLKO W GAZECIE)

Stare „młyny wietrzne” zwane wiatrakami były ważnym, czasami dominującym, elementem roztoczańskiego krajobrazu. Jeden z ich działał na dawnych przedmieściach Zamościa: przy ul. Infułackiej – dawnej drodze stabrowskiej.
Początek lat 80. ub. wieku. Wieżowce przy ul. Infułackiej. Fotografia ze zbiorów Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego.

Wiatraki, czyli malownicze budowle wyposażone w napędzane wiatrem skrzydła, stawiali specjalni cieśle zwani wiatracznikami. Dzięki nim powstawały pierwsze silniki wiatrowe. Służyły one głównie do mielenia zboża. W naszym kraju wiatraki z powodzeniem funkcjonowały przez wiele stuleci (od XIII wieku). Zwykle były to konstrukcje drewniane. Można je było kiedyś zobaczyć w ponad 300 miejscowościach Zamojszczyzny.

Koźlaki, holendry, paltraki

Mapę, na którą tego typu budowle naniesiono, sporządził Jan Górak, historyk sztuki, znawca architektury drewnianej Lubelszczyzny. Została ona opublikowana w książce pt. „Materiały do historii kultury materialnej Zamojszczyzny".  To bardzo interesujące zestawienie. Przedstawiono tam dawne województwo zamojskie (złożone z dzisiejszych powiatów: zamojskiego, tomaszowskiego, biłgorajskiego i hrubieszowskiego) wprost usiane punkcikami symbolizującymi wiatraki. Przy każdym z nich umieszczono nazwę miejscowości. Najwięcej ich było na wschodnich i północno-zachodnich częściach województwa.

Pełny artykuł przeczytasz tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Bloki przy ul. Infułackiej. Zdjęcie z początku lat 80 ub. wieku. Ze zbiorów Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Czytelnik 19.01.2021 11:35
Przy Infułackiej nie ma wieżowców.

Karol z pizzy 15.01.2021 05:47
Panie Bogdanie, fotografia nr 1 to wieżowce z Wyszyńskiego

emerytka 15.01.2021 08:49
Brawo, ktoś zwraca uwagę na błędy w opisie fotografii. Może w naszej Kronice brak korektora, a może sprawdzają ... czytelników ?

 

 

Reklama
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama