Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:58
Reklama
Reklama

Nie wypalajcie traw, to niebezpieczne! - apelują strażacy

Już 30 razy w ostatnim czasie zamojscy strażacy byli wzywani do gaszenia płonących traw. Wiedzą, że większość takich sytuacji to efekt czyjegoś celowego działania. Dlatego apelują, by suchych łąk i nieużytków nie podpalać. Ostrzegają, że to może się okazać bardzo niebezpieczne w skutkach.
Nie wypalajcie traw, to niebezpieczne! - apelują strażacy

Autor: freeimages.com

– W 2016 roku w skali całego kraju w skutek wypalania traw śmierć poniosło sześć osób. Na przestrzeni lat 2011-2016 było takich przypadków 59 – informuje mł. bryg. Andrzej Szozda, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu.

Dodaje, że niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia, a ponadto powodują one zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Zer strażackich statystyk wynika, że w zeszłym roku w Polsce  odnotowano 36 442 pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych. To prawie 30 procent wszystkich pożarów.

A sezon właśnie się zaczyna, bo suche pozostałości roślinne są spalane zwłaszcza wiosną. W ostatnim czasie tylko w powiecie zamojskim strażacy już 30 razy gasili płonące trawy. Aż 10 razy jeździli do akcji w samym Zamościu, m.in. na ulicę Legionów.

Tam zresztą strażakom i policjantom udało się ująć podpalacza. 60-letni mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 500 zł. Ale kary mogą być znacznie wyższe i dochodzić nawet do 5 tys. zł.

Strażacy przypominają to, o czym mówią co roku. Wbrew dość powszechnemu przekonaniu, palenie suchej trawy nie użyźnia gleby, a tym samym nie przynosi korzyści ekonomicznych. Ponadto takie zachowanie narusza przepisy ustawy o ochronie przyrody, ustawy o lasach, kodeksu wykroczeń.

Warto przy okazji dodać, że w 2016 roku, podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem pożarów traw zużyto 67 373 000 litrów wody, co odpowiada pojemności 18 basenów olimpijskich. Pożary traw na nieużytkach, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują dużą liczbę strażaków i zasobów ratowniczych.

– Każda tego typu interwencja to poważny wydatek finansowy - nas wszystkich. Strażacy, zaangażowani w gaszenie pożarów traw na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw nie dojadą na czas tam, gdzie są bardzo potrzebni – podkreśla Andrzej Szozda.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama