O tej konferencji było głośno już tydzień temu, bo od tego czasu politycy zapowiadali, że rząd przedstawi zasady sanitarne, które mają obowiązywać w wakacje. Obecne obostrzenia są ważne do 25 czerwca i wiele osób pytało, co dalej. Politycy, w tym sam minister zdrowia, studzili emocje, tłumacząc że zmiany nie będą rewolucyjne. Wiadomo było, że zostanie zwiększony limit osób mogących brać udział w mszach w kościołach i w miejscach kultu. Zapowiedział to sam premier Mateusz Morawiecki.
To właśnie on rozpoczął czwartkową konferencję. Mówił, że „chwila oddechu” jest na wyciągnięcie ręki, ale musimy "zachować czujność". Dodał, że pierwsze zmiany wejdą w życie już 13 czerwca, a kolejne 26 czerwca. „W najbliższych dniach otworzymy Stadion Narodowy dla strefy kibica. Od 13 czerwca więcej osób będzie mogło być w kościołach. Połowa miejsc będzie mogła być zajęta.” – zdradził część ze zmian premier.
Potem mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Zanim przeszedł do obostrzeń, tłumaczył, że negatywne statystyki covidowe maleją, a obecnie w szpitalach jest 14 tys. łóżek dla zakażonych i cały czas będzie ich ubywać. „Chcemy jednak utrzymać 10 tys. łóżek.” – dodał minister.
Zaznaczył, że w każdej wprowadzonej zmianie, w każdym limicie osób, nie są uwzględniane osoby zaszczepione. One normom nie podlegają, ale ta zasada nie dotyczy ozdrowieńców. „Chcę zwrócić uwagę, że zbliżamy się do limitu 50 proc. osób zaszczepionych i to de facto oznacza możliwość zajęcia całej bazy łóżkowej w hotelach.” – mówił Niedzielski. Właśnie m.in. miejsc noclegowych dotyczy najnowsze luzowanie.
Zmiany od 13 czerwca
- Dozwolona sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.
- Świątynie – maksymalnie 50 proc. obłożenia . Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
Zmiany od 26 czerwca
- Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m kw.
- Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
- Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
- Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób.
- Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
- Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
- Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
- Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
- Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
- Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.
Niedzielski dodał, że w piątek lub sobotę zostaną wydane odpowiednie rozporządzenia.
Napisz komentarz
Komentarze