Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 14:57
Reklama
Reklama

Świadek powstańczej chwały

Reklama
Dwór w Panasówce był świadkiem sławnej bitwy. Przywołuje wspomnienia nie tylko o powstańcach styczniowych, ale także o dawanych mieszkańcach tej miejscowości. Niestety gmach niszczeje, rozpada się. Wprawdzie są pomysły na jego uratowanie, ale na razie to tylko plany...
Świadek powstańczej chwały

Autor: nadesłane przez Czytelnika

– Ten piękny, wybudowany w klasycystycznym stylu budynek stoi pusty. Mury dworu nadal wydają się jednak stabilne, mocne  – zapewnia Tomasz Gajewski, regionalista ze Zwierzyńca oraz autor książki pt. "Aleksandra Wachniewska. Malarka Roztocza". – Jest jeszcze czas, aby ten piękny zabytek uratować. On powinien służyć wszystkim! Także dlatego, że wiąże się z nim pamięć o bitwie pod Panasówką. Ma ona wielkie znaczenie nie tylko dla mieszkańców gmin Zwierzyniec i Tereszpol.    

Reklama

Panasówka w gm. Tereszpol to miejscowość, która nie wyróżnia się od innych. Ma jednak niezwykłą, patriotyczną historię. W XVIII wieku założono tutaj folwark Poręby (początkowo także wieś nosiła tę nazwę). Liczył on w sumie 172 ha powierzchni. Wiadomo, że istniały w tej osadzie także budynki gospodarcze, a potem m.in. browar i aż trzy karczmy. Nie tylko. W pierwszej połowie XIX w. w Panasówce wybudowano także obszerny, murowany dwór w stylu klasycystycznym. Był tam m.in. piękny park i ogrody (w sumie miały powierzchnię ok. 4 ha). 

3 września 1863 r. w sąsiedztwie tego dworu odbyła się sławna bitwa pod Panasówką. Była to jedna z najważniejszych batalii powstania styczniowego. Liczący ponad 700 partyzantów oddział Marcina "Lelewela" Borelowskiego oraz powstańcza, 400-osobowa "partia" Kajetana "Ćwieka" Cieszkowskiego starła się wówczas z liczącym ponad 3 tys. żołnierzy wojskiem rosyjskim. Ta bitwa była przez nas wielokrotnie opisywana. Borelowski podobno dowodził swoimi dziarskimi żołnierzami z pobliskiego Wzgórza Polak (teraz stoi tam pomnik powstańców). Co widział? 

"Była trzecia po południu. Rosjanie zatoczyli działa na przeciwległe wzgórze, jedno ulokowali w folwarcznym obejściu, lewe skrzydło wojska opierając o folwark (w Panasówce – przyp. red.)" – pisała Halina Matławska w swojej książce pt. "Lasy nasze fortece". "Huknęło po dwa razy i zaczęła się kanonada. Niecelne kule przelatywały z gwizdem, przenosiły. Strzelcy słyszeli za sobą łoskot roztrzaskiwanych drzew, łomot spadających gałęzi". 

Powstańcy pomimo silnego ostrzału bili się wyjątkowo mężnie. Rosjanie musieli się w końcu wycofać. Stracili 360 żołnierzy (byli to zabici i ranni). Zginęło też 35 powstańców, a 106 zostało rannych. 
– Wzgórze Polak oraz dwór w Panasówce znajdują się w sąsiedztwie. To miejsce chwały polskiego oręża – mówi Tomasz Gajewski. 

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: StarościnaTreść komentarza: Pan z mopem i Barbi, zamiast biblioteki zaproponowali mieszkańcom kwiatki do wąchania, krokusiki tulipanki, żonkile, A czy mieszkańcy wiedzą ile to kosztuje,tuje? Trzeba zmniejszyć ilość miejsc pracy, ale nasze siodełka za 20 tys. mocno osadzone, nam koroną z głowy spaść nie może. Nasze dzieci studia prywatne muszą skończyć a inne nie spadają, co nas to obchodzi. Opieka społeczna prężnie działa, gdzie Pani kierownic,ki Mama pracę dodatkową załapała ( choć ma pełny etat w szpitalu) w centrum kryzysowym . Znajoma Barbi, to się liczy reszta to pikuś..Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:38Źródło komentarza: Hrubieszów: Rok temu biblioteka powiatowa obchodziła 25-lecie. Radni właśnie zdecydowali o jej likwidacjiAutor komentarza: PowiatTreść komentarza: U bezradnych radnych wątpliwości nie było. Pieniądze na kulturze zaoszczędzić i zrobić imprezę aby się najeść, napić a wtedy będzie jeszcze bardziej kulturalnie.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:00Źródło komentarza: Hrubieszów: Rok temu biblioteka powiatowa obchodziła 25-lecie. Radni właśnie zdecydowali o jej likwidacjiAutor komentarza: IQTreść komentarza: Cóż tu komentować. Jak się przejrzy nazwiska i powiązania w urzędzie miasta i instytucjach podległych tylko jedno ciśnie się na usta: znajomy królika ma się dobrze😁 może pora w erze cyfryzacji zwolnić połowę składu w urzędzie miasta? Miasto liczy na papierze poniżej 16 tysięcy mieszkańców a pracowników więcej jak za PRL. Gdzie te komputery? Ile petentów statystycznie przyjmuje taki pracownik?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 13:31Źródło komentarza: Hrubieszów: Rok temu biblioteka powiatowa obchodziła 25-lecie. Radni właśnie zdecydowali o jej likwidacjiAutor komentarza: KHTreść komentarza: czytając Twoje komentarze. mam nieodparte wrażenie, graniczące wręcz z pewnością, że źródłem Twojej rozległej wiedzy na każdy temat jest jedynie słuszna tv. tv.r.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Tarcza Wschód za 10 miliardów! Co powstanie przy granicy? Zobacz zdjęciaAutor komentarza: PrzedsiębiorcaTreść komentarza: To w takim razie niech gmina daje wszystkim lokale użytkowe: sklepom, fryzjerom, mechanikom, poczcie, weterynarzom, lekarzom, stomatologom, aptekom itd. Wszyscy świadczą usługi na rzecz społeczeństwa.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 10:54Źródło komentarza: Lubycza Królewska: Batalia o gabinet fizjoterapii w szkole. Czy przedsiębiorca i burmistrz dojdą do porozumienia, czy dojdzie do likwidacji?Autor komentarza: LwowiakTreść komentarza: Gdyby takie było w tamtym czasie już dawno by to zrobił. I zrobił, znalazł w JarczowieData dodania komentarza: 2.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Lubycza Królewska: Batalia o gabinet fizjoterapii w szkole. Czy przedsiębiorca i burmistrz dojdą do porozumienia, czy dojdzie do likwidacji?
Reklama