Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:29
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Świadek powstańczej chwały

Dwór w Panasówce był świadkiem sławnej bitwy. Przywołuje wspomnienia nie tylko o powstańcach styczniowych, ale także o dawanych mieszkańcach tej miejscowości. Niestety gmach niszczeje, rozpada się. Wprawdzie są pomysły na jego uratowanie, ale na razie to tylko plany...
Świadek powstańczej chwały

Autor: nadesłane przez Czytelnika

– Ten piękny, wybudowany w klasycystycznym stylu budynek stoi pusty. Mury dworu nadal wydają się jednak stabilne, mocne  – zapewnia Tomasz Gajewski, regionalista ze Zwierzyńca oraz autor książki pt. "Aleksandra Wachniewska. Malarka Roztocza". – Jest jeszcze czas, aby ten piękny zabytek uratować. On powinien służyć wszystkim! Także dlatego, że wiąże się z nim pamięć o bitwie pod Panasówką. Ma ona wielkie znaczenie nie tylko dla mieszkańców gmin Zwierzyniec i Tereszpol.    

Panasówka w gm. Tereszpol to miejscowość, która nie wyróżnia się od innych. Ma jednak niezwykłą, patriotyczną historię. W XVIII wieku założono tutaj folwark Poręby (początkowo także wieś nosiła tę nazwę). Liczył on w sumie 172 ha powierzchni. Wiadomo, że istniały w tej osadzie także budynki gospodarcze, a potem m.in. browar i aż trzy karczmy. Nie tylko. W pierwszej połowie XIX w. w Panasówce wybudowano także obszerny, murowany dwór w stylu klasycystycznym. Był tam m.in. piękny park i ogrody (w sumie miały powierzchnię ok. 4 ha). 

3 września 1863 r. w sąsiedztwie tego dworu odbyła się sławna bitwa pod Panasówką. Była to jedna z najważniejszych batalii powstania styczniowego. Liczący ponad 700 partyzantów oddział Marcina "Lelewela" Borelowskiego oraz powstańcza, 400-osobowa "partia" Kajetana "Ćwieka" Cieszkowskiego starła się wówczas z liczącym ponad 3 tys. żołnierzy wojskiem rosyjskim. Ta bitwa była przez nas wielokrotnie opisywana. Borelowski podobno dowodził swoimi dziarskimi żołnierzami z pobliskiego Wzgórza Polak (teraz stoi tam pomnik powstańców). Co widział? 

"Była trzecia po południu. Rosjanie zatoczyli działa na przeciwległe wzgórze, jedno ulokowali w folwarcznym obejściu, lewe skrzydło wojska opierając o folwark (w Panasówce – przyp. red.)" – pisała Halina Matławska w swojej książce pt. "Lasy nasze fortece". "Huknęło po dwa razy i zaczęła się kanonada. Niecelne kule przelatywały z gwizdem, przenosiły. Strzelcy słyszeli za sobą łoskot roztrzaskiwanych drzew, łomot spadających gałęzi". 

Powstańcy pomimo silnego ostrzału bili się wyjątkowo mężnie. Rosjanie musieli się w końcu wycofać. Stracili 360 żołnierzy (byli to zabici i ranni). Zginęło też 35 powstańców, a 106 zostało rannych. 
– Wzgórze Polak oraz dwór w Panasówce znajdują się w sąsiedztwie. To miejsce chwały polskiego oręża – mówi Tomasz Gajewski. 

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama