Akcja Sturmwind to niemiecka akcja przeciwpartyzancka i pacyfikacyjna, która została przeprowadzona w czerwcu 1944 r. na południowo-zachodniej Lubelszczyźnie. W ramach tej akcji Niemcy chcieli zniszczyć bardzo silny ruch oporu na tym terenie (działały tam m.in. odziały AK i BCh, AL oraz partyzantka sowiecka). Doszło wówczas do bitew na Porytowym Wzgórzu oraz pod Osuchami.
Czytaj także: Rocznica Bitwy pod Osuchami. Wspominali piekło na ziemi
Chwała bohaterom
Bitwa pod Osuchami, do której doszło w dniach 25-26 czerwca 1944 r., była kulminacją niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej. Podczas nierównej walki poległo albo dostało się do niewoli i zostało rozstrzelanych ok. 400 polskich partyzantów. W tym samym czasie Niemcy spacyfikowali liczne wsie na terenie Puszczy Solskiej i Lasów Janowskich. Zginęło kilkuset cywili, wielu mieszkańców wysiedlono i wywieziono na roboty do III Rzeszy.
W trakcie konferencji, która rozpocznie się 22 września o godz. 10 w auli I LO im. ONZ w Biłgoraju, referaty wygłoszą m.in. Rafał Drabik, Maria Działo, Piotr Widz, Wioletta Gut-Siudak, Kamil Kopera i Dorota Skakuj.
Konferencja bierze udział w programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest samorząd województwa lubelskiego.
Wydarzenie objęli swoim honorowym patronatem poseł Beata Strzałka i starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. Patronat medialny sprawować będzie „Kronika Tygodnia”.
Więcej w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.
Napisz komentarz
Komentarze