Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 16:48
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Jak pracować na własne konto? Gimnazjaliści z Bodaczowa to wiedzą

Uczniowie Gimnazjum im. Dzieci Zamojszczyzny w Bodaczowie uczestniczyli w realizacji projektu edukacji ekonomicznej „Na Własne Konto” Fundacji Europejski Rozwój Wsi i Rolnictwa.

Autor: freeimages.com

W pierwszym etapie gimnazjaliści poznawali zasady rządzące rynkiem pracy, sposoby funkcjonowania przedsiębiorstw oraz korzyści, jakie płyną z oszczędzania. W formie gier i zabaw edukacyjnych młodzież przyswajała pojęcia ekonomiczne, definiowała cechy osoby przedsiębiorczej oraz uczyła się rozpoznawać swoje kompetencje i ich przydatność w kontekście przyszłej pracy zawodowej. W czasie warsztatów uczniowie kształtowali zdolności negocjacyjne i umiejętność współpracy.

Uczniowie poznali warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby założyć firmę. W ramach ćwiczeń poznawali zasady tworzenia biznesplanu oraz zakładali wirtualne firmy produkujące zabawki i książki. Gimnazjaliści poznali korzyści i zagrożenia wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej.

W module, zatytułowanym „Pieniądze i bankowość”, młodzież poznawała zadania banku komercyjnego oraz najważniejszych produktów bankowych. W czasie warsztatów gimnazjaliści posługiwali się pojęciami ekonomicznymi: barter, pieniądz, pieniądz elektroniczny, bank, depozyt, kredyt. Uświadomili sobie także korzyści z usług bankowych oraz rolę banku centralnego w gospodarce. Co ważne, uczniowie kształtowali też umiejętności podejmowania racjonalnych decyzji ekonomicznych oraz postawy odpowiedzialności za własne wybory.

Poznawali produkty bankowe dla oszczędzających. Wskazywano korzyści wynikające z oszczędzania w banku. Uczniowie posługiwali się pojęciami ekonomicznymi: budżet, nadwyżka, deficyt, oszczędzanie i inwestowanie.

Projekt obejmował wizytę w banku komercyjnym PKO SA, II Oddział w Zamościu oraz wizytę w zakładzie przedsiębiorcy. W banku uczniowie poznali historię bankowości, systemy bankowe w Polsce, zadania banków komercyjnych, rozwój usług mobilnych w bankowości, praktyczne zastosowanie i funkcje aplikacji mobilnej PeoPay oraz zasady działania płatności zbliżeniowej HCE. Gimnazjaliści mieli też możliwość obejrzenia skarbca banku. Uczniom zostały zaprezentowane sposoby identyfikowania autentyczności banknotów oraz wzór nowego banknotu, który znajdzie się wkrótce w obiegu. Dla młodzieży został przygotowany też quiz wiedzy o bankowości. Uczniowie, którzy nie popełnili żadnego błędu, otrzymali nagrody. Na zakończenie wizyty wszyscy uczestnicy otrzymali Certyfikat potwierdzający udział w spotkaniu edukacyjnym poświęconym rozwojowi bankowości w Polsce i nowoczesnym formom płatności.

W trakcie wizyty u lokalnego przedsiębiorcy zajmującego się skupem zbóż młodzież miała możliwość poznania mechanizmów rynkowych mających zastosowanie w tego typu działalności.

W drugim etapie projektu ekonomicznego „Na Własne Konto” uczniowie wykonywali zadanie polegające na opracowaniu modelu biznesowego przedsięwzięcia w lokalnej społeczności. Drugi etap zakończył się konkursem projektowym. Zadaniem uczniów było opracowanie pracy konkursowej na temat: „ Model biznesowy przedsięwzięcia w lokalnej społeczności”.

Wszyscy uczniowie uczestniczący w realizacji projektu otrzymali dyplomy oraz drobne upominki a najbardziej wyróżniający się otrzymali nagrody.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Alek 30.05.2017 14:37
Bardzo dobra inicjatywa, mam nadzieję, że dobrze ich przygotowali. Im więcej wyedukowanych obywateli, tym większe szanse, że będą rozsądnie inwestowali pieniądze, np. w lokaty, korzystali mądrze z dostępnych narzędzi, a ich jest dookoła pełno, parę kliknięć i ma się podstawową wiedzę o lokatach (choćby tutaj - http://extralokaty.pl/) kredytach, ubezpieczeniach. Oby wiecej takich przedsięwzięć.

 

 

Reklama
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kresowiakTreść komentarza: Toż to prawie jak kabaret, jak by nie patrzył to wina "pisu" a największa Kaczyńskiego bo pozwolił na zatrucie. Tyle miał władzy i pozwolił na zatrucie Huczwy no i Odry!!!!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:10Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: ak47Treść komentarza: Z tym klimatem to bym nie przesadzał, zwykła knajpa, wystrój, obsługa, jedzenie i ceny bez szału.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:03Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: JaTreść komentarza: Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym inicjatywę uchwałodawczą posiada Burmistrz. Tak wiec radni klepneli to co przygotował / projekt uchwały / na sesję Burmistrz. Teraz płacz.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:55Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Aaaaa czyli lejta dalej syf do rzek bo i tak nikt wam nic nie udowodni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PoirytowanyTreść komentarza: Wiedza środowiskowa orzekającego jest na poziomie nie powiem jakim. "Wyłowiono także gniazdujące przy brzegu rzeki martwe ptaki" - nie tylko ptaki były również ssaki, od spadku tlenu te zwierzęta padły? Biologia poziom podstawówki się kłania. "nie przeprowadzono wszystkich dostępnych czynności celem ustalenia wszelkich okoliczności zdarzenia" - to może trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy powinni te czynności wykonać? Póki gó.no nie zacznie niektórym płynąć z kranu, 4 liter nie ruszą, nic się nie zmieni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugi
Reklama