Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:22
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Obawy WHO, szczepienie pierścieniowe i lek przeciw COVID-19 w Polsce. Pandemia odciska piętno na całym świecie

Światowa Organizacja Zdrowia z niepokojem przygląda się sytuacji pandemicznej na terenie Europy. Pomimo wysokiego poziomu wyszczepienia społeczeństwa, liczba zachorowań rośnie bardzo dynamicznie. WHO ostrzega, że to niepokojący sygnał dla całego świata. Jest też dobra wiadomość. Polska wkrótce zapewni swoim obywatelom dostęp do leku przeciwko COVID-19, co może znacznie przyspieszyć walkę z pandemią.
Obawy WHO, szczepienie pierścieniowe i lek przeciw COVID-19 w Polsce. Pandemia odciska piętno na całym świecie

Autor: iStock

Kryzysowa sytuacja

Jak podaje RMF24, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. sytuacji kryzysowych Mike Ryan podniósł alarm dotyczący dynamicznego wzrostu zakażeń koronawirusem na terenie Europy tłumacząc, że jest to również sygnał ostrzegawczy dla całego świata.

„To sygnał ostrzegawczy dla świata, gdy widzimy, co dzieje się w Europie pomimo dostępności szczepień” – powiedział podczas konferencji prasowej.

Jego słowa poparł również dyrektor generalny organizacji Tedros Adhanom Ghebreyesus dodając, że dawki przypominające powinny trafiać jedynie do osób szczególnie podatnych na zachorowanie. Priorytetem jest bowiem uzyskanie odporności również przez część społeczeństwa, dla której możliwości przyjęcia wakcyny mogą być ograniczone.

Ochrona dla partnera

Na podstawie badań szwedzkich naukowców udowodniono, że o 44 proc. spada ryzyko zachorowania osoby nieszczepionej, której partner poddał się przyjęciu preparatu.

„Są osoby, które z różnych względów medycznych nie mogą się zaszczepić. Wtedy członkowie rodziny mogą ją ochronić, decydując się na przyjęcie szczepionki. W medycynie takie zjawisko nazywa się "szczepieniem pierścieniowym” – wyjaśnił RMF24 dr Tomasz Smiatacz, lekarz, specjalista chorób wewnętrznych i zakaźnych, adiunkt i kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wynik badań opublikowany na łamach czasopisma JAMA Internal Medicine wkazuje również, że w pięcioosobowej rodzinie jedyna niezaszczepiona osoba jest chroniona przez pozostałych domowników w bardzo wysokim stopniu, a ryzyko jej zachorowania obniżone nawet o 97 proc.

Polska dostanie lek przeciw COVID-19

Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że tuż po akceptacji leków przeciw COVID-19 przez Europejską Agencję Lekową, preparaty te będą dostępne również w Polsce. Zostały bowiem zakontraktowane i czekają jedynie na zatwierdzenie. „Mam nadzieję, że nastąpi to lada dzień, lada tydzień” – mówił szef rządu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama