Długie to jedna z urzędowych nazw części wsi Przeorsk. Kiedyś używano jej często, dziś coraz rzadziej. Dlatego gmina przeprowadzi wśród mieszkańców konsultacje w sprawie wykreślenia nazwy Długie z wykazu urzędowego nazw miejscowości i ich części oraz rejestru TERYT.
Niemal w każdej miejscowości są miejsca, których nazwy mieszkańcy stworzyli na swoje potrzeby. Łatwiej im było np. wytłumaczyć lokalizację pola, które znajdowało się przy gospodarstwie jakiegoś Kowalskiego i dlatego to pole nazywali od jego nazwiska. Ostatecznie wszyscy zaczęli nazywać to miejsce w taki sposób. Te nieoficjalne nazwy (mikrotoponimy) nie są oznaczone na mapach. Ale te, których lokalizację łatwo ustalić, a mieszkańcy danej miejscowości posługują się nimi na co dzień, można znaleźć w wykazie urzędowym nazw miejscowości i ich części w Dzienniku Ustaw RP oraz rejestrze TERYT.
Skąd Dulne, a skąd Sutki?
W wykazie urzędowym widnieje m.in. kilka nazw części wsi Przeorsk w gminie Tomaszów Lubelski: nazwa Długie, Dulne, Klimowica i Sutki. Starsi mieszkańcy wsi znają je dobrze, młodzież już niekoniecznie. Skąd się wzięły te nazwy?
Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
Napisz komentarz
Komentarze