Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:56
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Pokazali jak smakuje nasze Roztocze

Jeden z najbardziej utytułowanych szefów kuchni w Wielkiej Brytanii odwiedził Roztocze.
Pokazali jak smakuje nasze Roztocze
Kuba Winkowski zawitał też do Zagrody Guciów, gdzie podjął go Stanisław Jachymek.

Kasza i miód to dwa produkty z Roztocza, z których można wyczarować przepyszne potrawy. To nimi między innymi smakuje Roztocze. Jakie pyszności z ich dodatkiem przyrządzić, pokazywali bohaterowie nowego programu kulinarnego "Jak smakuje Polska?" emitowanego w TVP HD. Pierwszy odcinek nagrywano w Mokrymlipiu, Guciowie i podtomaszowskich Pasiekach. 

Kuba Winkowski to jeden z najbardziej utytułowanych szefów kuchni w Wielkiej Brytanii. Mieszka tam od kilku lat. Na Wyspach zdobył doświadczenie oraz uznanie. W 2019 r. został wyróżniony prestiżowym tytułem National Chef of The Year. W ostatnie wakacje kucharz nagrywał swój program kulinarny pt. "Jak smakuje Polska?". Szukał miejsc wyjątkowych, kwintesencji danego regionu i równie wspaniałych smaków. Odwiedził m.in. Roztocze, Podlasie, Kaszuby, Mazury.

Pierwszy odcinek został nagrany m.in. na Roztoczu Tomaszowskim. Kuba Winkowski zawitał w gościnne progi świetlicy w Pasiekach, gdzie serdecznie przyjęły go Pszczółki Roztoczańskie. Tak się nazywa stowarzyszenie, które powstało przy założonym w 2011 r. KGW w Pasiekach. Jego członkinie pieką i gotują głównie dania regionalne, ale doprawiają je "nowoczesnością".

Od kilku lat co roku biorą udział w Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła w Baszni Dolnej (woj. podkarpackie). Przywiozły stamtąd już wiele nagród – zdobywały miejsca na podium i wyróżnienia.

 – Przyrządzałyśmy zupę owocową z kluskami spod pachy, gulasz z dzika, kapustę tzw. kozibrodę, żeberka na kiszonej kapuście, kociuchy, piernik z miodem, ciasto placki miodowe z gotowanym serem – gospodynie wymieniają potrawy, które podbiły serca jury z Baszni. To właśnie tam reżyserka i scenarzystka programu „Jak smakuje Polska?” Jowita Baraniecka-Ogden oraz kucharz Kuba Winkowski szukali bohaterów do kolejnych odcinków. Dania na bazie miodu i kaszy to specjalność gospodyń z Pasiek i dlatego to one wystąpiły przed kamerami.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama