Więcej dla województwa
Zdążyliśmy już oswoić się z systematycznie rosnącą liczbą paneli słonecznych na dachach domostw, obiektów użyteczności publicznej czy przedsiębiorstw. Większość z nich powstała dzięki wsparciu Funduszy Europejskich. Wydawać się więc mogło, że kończący się okres realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego przerwie ten proces. Tak jednak się nie dzieje. Samorząd województwa ma dobre informacje dla tych, którzy są zainteresowani instalacją rozwiązań służących dalszej poprawie stanu naszego środowiska i realnymi oszczędnościami w swoich budżetach. Jeszcze w grudniu władze województwa uzyskały potwierdzenie decyzji Komisji Europejskiej, dzięki której w ramach instrumentu REACT-EU na Lubelszczyznę trafi dodatkowo prawie 26 milionów euro. – Cieszę się, że udało nam się te pieniądze pozyskać – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. – To bardzo ważne wsparcie, które trafi głównie do przedsiębiorców. Przewidzieliśmy, że blisko 20,5 euro wesprze ich właśnie w działaniach na rzecz nowoczesnych rozwiązań energetycznych.
Wnioski do LAWP
O dotacje mogą starać się mikro, małe i średnie firmy oraz spółki prawa handlowego z większościowym udziałem jednostek samorządu terytorialnego. Wszystkie projekty muszą być zlokalizowane na terenie województwa lubelskiego.
Organizator konkursu podzielił nabór wniosków na 3 rundy:
- Runda I- Instalacje do produkcji energii z OZE o mocy do 0,5 MW
- Runda II- Głęboka termomodernizacja
- Runda III - Instalacje do produkcji energii z OZE o mocy powyżej 0,5 MW
- Działanie 15.1 Wsparcie przedsiębiorstw w zakresie energetyki sprzyja transformacji ekologicznej oraz wspiera lubelskie MŚP. Wnioskodawcy mogą uzyskać nawet do 3 mln złotych.– podkreśla Magdalena Filipek Sobczak, dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości. – Przedsiębiorcy muszą pamiętać o tym, że czasu na realizację projektów wspartych z REACT-UE jest niewiele bowiem trzeba je zakończyć do 31 grudnia 2023 r.
Wnioski o dofinansowanie do LAWP będzie można składać od 28 lutego br.
O sfinansowanie projektów mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy planują budowę lub rozbudowę instalacji służącej do produkcji energii z OZE. Na finansowanie mogą liczyć także projekty głębokiej termomodernizacji budynków wraz systemami zarządzania energią. Dodatkowym elementem projektu może też być zastosowanie magazynów energii.
Dokumentacja konkursowa dostępna jest na stronie: rpo.lubelskie.pl. Informacji udzielą pracownicy Punktu Kontaktowego LAWP: tel. 81 462 38 12/ 31.
Potrzeby związane z OZE są ogromne
Zapotrzebowanie na tego typu wsparcie było i nadal jest ogromne. – Korzystając z pojawiających się możliwości jako Zarząd Województwa systematycznie zwiększaliśmy więc alokację przeznaczoną na Odnawialne Źródła Energii – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Wykorzystywaliśmy oszczędności pojawiające się w trakcie realizacji różnych projektów. Dzięki temu osiągnęliśmy na polu energetyki odnawialnej tak imponujące efekty. Przypomnę – odnawialnym źródłom energii poświęciliśmy w całości dwa działania. W pierwszym realizowanym przez Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dofinansowanie uzyskało 313 projektów, które uzyskały unijne wsparcie w wysokość ponad 800 milionów złotych. Z kolei Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości kwotą ponad 240 milionów złotych, wsparła kolejnych 614 przedsięwzięć. Wydaliśmy więc na OZE ponad miliard złotych. To ogromne pieniądze, których właśnie znowu nam przybyło.
Skorzysta też sektor zdrowia
Pozostałe 5,5 miliona euro z instrumentu REACT-EU wesprze działania stanowiące odpowiedź na kryzys wywołany pandemią COVID-19. – Te pieniądze trafią więc wprost do sektora ochrony zdrowia – zapowiada Marszałek Jarosław Stawiarski. – Umożliwią poprawę jakości usług medycznych świadczonych przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Lublinie (WOMP). Ośrodek chce m.in. rozbudować lub od podstaw stworzyć pracownie terapii oddechowej, echokardiograficznej i psychologicznej. Poszerzy też swoją ofertę o świadczenia z zakresu terapii pacjentów, którzy mieli ciężki przebieg zakażenia koronawirusem.
Napisz komentarz
Komentarze