Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 13:45
Reklama
Reklama

Tragiczne dane: Polska fatalnie wyróżnia się na tle Europy

Reklama
Nadmiarowe zgony – to temat najnowszej analizy Eurostatu. Polska wypada w niej dramatycznie źle.
Tragiczne dane: Polska fatalnie wyróżnia się na tle Europy

Autor: iStock

Reklama

Europejscy statystycy obliczyli – porównując dane ze średnimi zebranymi w latach 2016 – 2019 – że nadmierna śmiertelność w Unii Europejskiej w grudniu 2021 r. wyniosła 23 procent. Wzrost obserwowano przez kolejne miesiące, ale tylko w listopadzie był wyższy i wynosił 26 procent.

Sytuacja jest różna w zależności od analizowanego kraju. Najniższe wskaźniki osiągnęła Szwecja – 4 procent. To państwo także w 2020 roku osiągnęło niski wynik – 7,7 procent.

Obecnie za Szwecją znajdują się Finlandia i Włochy z wynikiem 5 procent.

Raport Eurostatu jest fatalny dla Polski. Zajęliśmy w nim ostatnie miejsce. Zanotowano u nas (w grudniu 2021) o 68,9 proc. więcej zgonów niż w latach poprzednich.

To pandemia

Zabija nas pandemia, ale niekoniecznie koronawirus i jego kolejne mutacje. Od dawna eksperci podkreślają, że polska ochrona zdrowia nastawiona obecnie na walkę z COVID-19 zaniedbuje innych chorych. Przekładane są operacje, odwleka się diagnozy, a na długi czas wizyty lekarskie zostały zastąpione teleporadami. To wszystko przyniosło tragiczny efekt, co pokazuje np. najnowszy raport „Health at a Glance 2021”.

Opisano w nim sytuację onkologiczną w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Polska znów wypadła dramatycznie. Liczba zgonów z powodu nowotworów złośliwych wynosi w naszym kraju 228 na 100 tys. mieszkańców. Średnia wskazana w raporcie to 191 zgonów na 100 tysięcy.

Podczas spotkania Rady Ekspertów ds. Onkologii Medycznej Racji Stanu podano jeszcze gorsze dane. Liczba rozpoznanych nowotworów spadła w Polsce o 20 procent. W latach 2020-2021 z powodu raka zmarło w Polsce ok. 250 tys. osób. Dla porównania: śmiertelny bilans COVID-19, jaki podaje Ministerstwo Zdrowia, to 109,2 tys. pacjentów.

– Obecnie nowotwory są rozpoznawane w coraz bardziej zaawansowanych stadiach, więc leczenie wymaga coraz większych nakładów sił i środków – mówił na spotkaniu prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, prof. Adam Maciejczyk i wskazał na utrudniony dostęp do specjalistów. – Wyraźnie widoczne jest to w grupie pacjentów z nowotworami ginekologicznymi i urologicznymi, a szczególnie w przypadku raka pęcherza moczowego – wskazał.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

irys 20.04.2022 15:43
warto o tym mowic glosno

Reklama
OLKA 13.03.2022 09:34
Hańba gdzie jest służba zdrowia daleko poza Europą SKANDAL PIS

Hetman 19.02.2022 14:58
Zmarł Witold Pasz z zespołu VOX .Redakcja nic nie wspomina o Nim .Szkoda że dziennikarze z Kroniki są zawsze spóżnieni w faktach i wydarzeniach lokalnych .

Edward 19.02.2022 15:21
Skąd mają wiedzieć, jak oni tylko słuchają rapu i hiphopu, czyli takich którym Bozia poskąpiła głosu i talentu muzycznego.

szkoda gadac 19.02.2022 16:35
jak na razie tylko na jednym portalu czytalem o tym, na ezamosc, dzisiaj te portale to nie na czasie są z opoznieniami przekazują informacje

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KHTreść komentarza: czytając Twoje komentarze. mam nieodparte wrażenie, graniczące wręcz z pewnością, że źródłem Twojej rozległej wiedzy na każdy temat jest jedynie słuszna tv. tv.r.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Tarcza Wschód za 10 miliardów! Co powstanie przy granicy? Zobacz zdjęciaAutor komentarza: PrzedsiębiorcaTreść komentarza: To w takim razie niech gmina daje wszystkim lokale użytkowe: sklepom, fryzjerom, mechanikom, poczcie, weterynarzom, lekarzom, stomatologom, aptekom itd. Wszyscy świadczą usługi na rzecz społeczeństwa.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 10:54Źródło komentarza: Lubycza Królewska: Batalia o gabinet fizjoterapii w szkole. Czy przedsiębiorca i burmistrz dojdą do porozumienia, czy dojdzie do likwidacji?Autor komentarza: LwowiakTreść komentarza: Gdyby takie było w tamtym czasie już dawno by to zrobił. I zrobił, znalazł w JarczowieData dodania komentarza: 2.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Lubycza Królewska: Batalia o gabinet fizjoterapii w szkole. Czy przedsiębiorca i burmistrz dojdą do porozumienia, czy dojdzie do likwidacji?Autor komentarza: DariuszTreść komentarza: Zamiast marketu czy stacji paliw to lepiej w tym miejscu blok lub budynki mieszkalne wybudować.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 10:25Źródło komentarza: Zamość: Ani stacji paliw, ani marketu. Radni wstrzymali inwestycję, żeby "nie dobijać" przedsiębiorcówAutor komentarza: JerzyTreść komentarza: Same markety zagraniczne jedynie polski PSS a gdzie zakłady produkcyjne nie ma i nie będzieData dodania komentarza: 2.04.2025, 10:08Źródło komentarza: Zamość: Ani stacji paliw, ani marketu. Radni wstrzymali inwestycję, żeby "nie dobijać" przedsiębiorcówAutor komentarza: MopTreść komentarza: Hej CIEKAWY TEMAT czemu zmieniasz temat ? Co nas obchodzi jakaś wójt jeżeli mamy u siebie tyle problemów, NASZE WŁADZE nie słuchają swoich mieszkańców i robią co im się podoba, wiedząc, że większość mieszkańców nie chciała likwidacji biblioteki. Czy WYBORCY potrzebni są im tylko przed wyborami? Ot tak lekka ręką, a właściwie jednym przyciśnięciem guzika przekreślili 25 lat. Ale co tam dla nich kultura, czytelnictwo, im nie potrzebni też przedsiębiorcy. Zakup "szafy" do robienia zdjęć to jest SUKCES, WYPASIONY samochód dla starostwa był NIEZBĘDNY,a to, że ludzi wygania się na bruk i pracy nie mają to ch.j. Pan z mopem na głowie robi zawrotną karierę w najdalej wysuniętym mieście na wschód, z Warszawy pogonili dziada, a tutaj PANISKO. Drodzy mieszkańcy "to coś" wybraliście i teraz mamy żniwo tego wyboru. Czy oni działają dla nas? Czy dla własnej pokazówki i korzyści.Teraz nie dziwię się, że jego plakaty przed wyborami wisiały do góry nogami, coś w tym jest. Jest żle, a zapowiada się jeszcze gorzej. Żal serce ściska, bo grzęźniemy w g.....Data dodania komentarza: 2.04.2025, 09:54Źródło komentarza: Hrubieszów: Rok temu biblioteka powiatowa obchodziła 25-lecie. Radni właśnie zdecydowali o jej likwidacji
Reklama