Żeby wypromować rekrutację, w każdym województwie armia zorganizowała po dwa pikniki. Podczas sobotnich (21 maja) imprez pierwsi kandydaci do służby mogli złożyć dokumenty. Szef MON Mariusz Błaszczak w swoim tweecie napisał, że do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zgłosiło się już 1600 osób. A...
„To dopiero początek naboru. Do końca roku na kandydatów czeka 15 tys. miejsc. W przyszłym roku będziemy zwiększać tę liczbę” - czytamy. - „Nowy rodzaj służby to 4560 zł od 1 dnia i możliwość zdobycia nowych uprawnień”.
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) May 22, 2022
[removed][removed]
Co miał na myśli? Otóż armia kusi przywilejami. Wśród nich jest możliwość rozwoju i wspomniane zdobycie nowych uprawnień, jak np. zrobienie prawa jazdy na wszystkie kategorie, ale także m.in. kursu płetwonurkowego.
Kolejne „bonusy” to:
-
możliwość starania się o przyjęcie do zawodowego wojska,
-
pierwszeństwo, po spełnieniu wymagań, w zatrudnieniu w administracji publicznej,
-
objęcie ochroną małżonka żołnierza; gdy jedna osoba z pary będzie w wojsku, to drugiej nie będzie można zwolnić z pracy.
Każdego chętnego czekają dwa etapy służby. Pierwszy to 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia. Kończy się ono złożeniem przysięgi. Potem zaczyna się 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce. Żołnierz nie musi być jednak skoszarowany i jeśli chce, może mieszkać w domu.
Gdzie się zgłosić
Kandydaci do służby mogą się zgłosić online (wojsko-polskie.pl) lub stacjonarnie. Zajmuje się tym nowopowstałe Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji. Podlega mu 16 oddziałów zamiejscowych i 86 wojskowych centrów rekrutacji. Oznacza to, że np. w województwie dolnośląskim kandydat może złożyć dokumenty nie tylko we Wrocławiu, ale także w Bolesławcu, Głogowie i Kłodzku.
Lista punktów rekrutacyjnych znajduje się w tym miejscu.
Od kandydatów wojsko wymaga:
-
ukończone 18 lat,
-
polskie obywatelstwo,
-
niekaralność za przestępstwo umyślne,
-
dobra kondycja fizyczna i psychiczna,
-
wykształcenie co najmniej podstawowe,
-
nieposzlakowana opinia.
Napisz komentarz
Komentarze