W rocznicę pacyfikacji w kościele filialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Sochach została odprawiona msza święta w intencji pomordowanych, którą poprzedził okolicznościowy program artystyczny, przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu i zespół Roztoczanki z Soch. Uroczystej mszy świętej przewodniczył proboszcz parafii w Zwierzyńcu ks. Błażej Górski. Wydarzenia sprzed 79 lat przypomnieli m.in. burmistrz Zwierzyńca Urszula Kolman i radny z Soch Ryszard Maciejewski.
O tragicznych wydarzeniach przypominają teraz ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej nowe tablice, które zostały zamontowane na ścianie kościoła filialnego w Sochach i na cmentarzu wojennym. Podczas uroczystości – oprócz pani burmistrz – symbolicznie odsłonili je dyrektor lubelskiego oddziału IPN Robert Derewenda, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość poseł Sławomir Zawiślak oraz przedstawiciele lokalnej społeczności.
Obchody odbywały się zgodnie z ceremoniałem wojskowym w asyście żołnierzy z 3. Batalionu Zmechanizowanego z Zamościa. Ostatnim ich akcentem było złożenie wieńców i kwiatów przy pomniku ofiar pacyfikacji.
1 czerwca 1943 r. o świcie oddziały niemieckiej policji i SS spacyfikowały wieś Sochy. Mordowano wszystkich mieszkańców bez względu na ich wiek i płeć. Domy podpalano wraz ze znajdującymi się tam rannymi. Po dwóch godzinach akcji policja i SS wycofała się ze wsi. Ocalali zaczęli wychodzić ze swych kryjówek i poszukiwać bliskich. Wtedy nadleciało kilka niemieckich samolotów, z których strzelano do pozostających na polach.
Wieś została doszczętnie spalona. Według szacunków historyków w wyniku niemieckiej pacyfikacji zginęło około 180 osób. Zbrodnię przeżyło kilkudziesięciu mieszkańców wsi. W większości trafili oni później do obozu przejściowego w Zamościu, skąd zostali wywiezieni na roboty przymusowe do Niemiec. Była to jedna z najbardziej brutalnych zbrodni popełnionych przez Niemców w stosunku do polskiej ludności wiejskiej. Powodem krwawej pacyfikacji były zaległości w płaceniu kontyngentów oraz pomoc, jaką mieszkańcy wioski udzielali partyzantom.
Głównymi organizatorami uroczystości byli: lubelski oddział IPN, ŚZŻAK Okręg Zamość oraz Urząd Miejski w Zwierzyńcu.
Napisz komentarz
Komentarze