Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 03:09
Reklama
Reklama

Pacyfikacja wsi Sochy – pamiętamy!

Niemcy z zimną krwią zamordowali około 180 mieszkańców wioski, w tym dzieci, a zabudowania puścili z dymem. 1 czerwca w Sochach k. Zwierzyńca odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne związane z 79. rocznicą pacyfikacji tej miejscowości.
Pacyfikacja wsi Sochy – pamiętamy!
Jednym z akcentów uroczystości było złożenie wieńców i kwiatów przy pomniku ofiar pacyfikacji.

Autor: Fot. UM Zwierzyniec

W rocznicę pacyfikacji w kościele filialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Sochach została odprawiona msza święta w intencji pomordowanych, którą poprzedził okolicznościowy program artystyczny, przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu i zespół Roztoczanki z Soch. Uroczystej mszy świętej przewodniczył proboszcz parafii w Zwierzyńcu ks. Błażej Górski. Wydarzenia sprzed 79 lat przypomnieli m.in. burmistrz Zwierzyńca Urszula Kolman i radny z Soch Ryszard Maciejewski.

O tragicznych wydarzeniach przypominają teraz ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej nowe tablice, które zostały zamontowane na ścianie kościoła filialnego w Sochach i na cmentarzu wojennym. Podczas uroczystości – oprócz pani burmistrz – symbolicznie odsłonili je dyrektor lubelskiego oddziału IPN Robert Derewenda, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość poseł Sławomir Zawiślak oraz przedstawiciele lokalnej społeczności.

Obchody odbywały się zgodnie z ceremoniałem wojskowym w asyście żołnierzy z 3. Batalionu Zmechanizowanego z Zamościa. Ostatnim ich akcentem było złożenie wieńców i kwiatów przy pomniku ofiar pacyfikacji.

1 czerwca 1943 r. o świcie oddziały niemieckiej policji i SS spacyfikowały wieś Sochy. Mordowano wszystkich mieszkańców bez względu na ich wiek i płeć. Domy podpalano wraz ze znajdującymi się tam rannymi. Po dwóch godzinach akcji policja i SS wycofała się ze wsi. Ocalali zaczęli wychodzić ze swych kryjówek i poszukiwać bliskich. Wtedy nadleciało kilka niemieckich samolotów, z których strzelano do pozostających na polach.

Wieś została doszczętnie spalona. Według szacunków historyków w wyniku niemieckiej pacyfikacji zginęło około 180 osób. Zbrodnię przeżyło kilkudziesięciu mieszkańców wsi. W większości trafili oni później do obozu przejściowego w Zamościu, skąd zostali wywiezieni na roboty przymusowe do Niemiec. Była to jedna z najbardziej brutalnych zbrodni popełnionych przez Niemców w stosunku do polskiej ludności wiejskiej. Powodem krwawej pacyfikacji były zaległości w płaceniu kontyngentów oraz pomoc, jaką mieszkańcy wioski udzielali partyzantom.

Głównymi organizatorami uroczystości byli: lubelski oddział IPN, ŚZŻAK Okręg Zamość oraz Urząd Miejski w Zwierzyńcu.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama