Prezes Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem” Tomasz Dudek przedstawił na konferencji prasowej stan prac budowlanych. Wyjaśnił, że na ukończeniu jest drugie skrzydło pomnika. Na początku sierpnia powinny dotrzeć na miejsce rzeźby, które zostaną zamontowane. Na mocy porozumienia z IPN, ten ostatni przeprowadził przetarg na wykonanie tablic ze znakami pułków.
Poseł Sławomir Zawiślak, który jest prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, zaznaczył, że to, o czym przed II wojną światową marzyli polscy kawalerzyści, staje się faktem. Zauważył, że pomnik będzie ważną atrakcją na mapie turystycznej Zamojszczyzny.
Przypomnijmy.
Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej powstaje w Wolicy Śniatyckiej (gm. Komarów), gdzie w 1920 r. rozegrała się jedna z największych bitew wojny polsko-bolszewickiej. To inicjatywa Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”, którego partnerem w tym przedsięwzięciu jest zamojski okręg ŚZŻAK.
Monument będzie miał ponad 20 m i widać go będzie z daleka. Jego głównym elementem będą kilkunastometrowe skrzydła husarskie, a pomiędzy nimi umocowane zostaną odlane z brązu sylwetki trzech szarżujących kawalerzystów.
Na budowę pomnika pozyskano ponad 3,7 mln zł, z czego 1,5 mln pochodzi z budżetu państwa, a reszta z darowizn. Prezes Tomasz Dudek poprosił o dalsze wpłaty, które będą przeznaczone na utwardzenie terenu, monitoring oraz oświetlenie (numer konta można znaleźć na www.bitwapodkomarowem.pl).
Planowany termin zakończenia prac oraz odsłonięcia pomnika zaplanowano na 27-28 sierpnia – w 102. rocznicę Bitwy pod Komarowem.
Napisz komentarz
Komentarze