Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:27
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Tomaszów Lubelski: Na co poszły unijne miliony?

Stała podkomisja sejmowa do spraw wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej wizytowała na Lubelszczyźnie projekty unijne. Wyjazdowe posiedzenie odbyło się w Tomaszowie Lubelskim. - Jesteśmy pod wrażeniem tego, co zobaczyliśmy - mówił poseł Kazimierz Gołojuch, przewodniczący podkomisji.
Tomaszów Lubelski: Na co poszły unijne miliony?
Celem pobytu podkomisji była wizytacja projektów zrealizowanych z udziałem funduszy UE w Tomaszowie Lubelskim.

Sejmowa podkomisja gościła w Tomaszowie Lubelskim od 25 do 27 lipca. Przyjechała na zaproszenie Wojciecha Żukowskiego, burmistrza miasta i jednocześnie prezesa Stowarzyszenia Samorządów Euroregion Roztocze. 

Celem pobytu podkomisji była wizytacja projektów zrealizowanych z udziałem funduszy UE w Tomaszowie Lubelskim. Wyjazdowe posiedzenie było też okazją do prezentacji dorobku i planów rozwoju Stowarzyszenia Samorządów Euroregion Roztocze oraz Związku Transgranicznego Euroregion Roztocze.

- Jestem bardzo zadowolony z efektów tej wizyty. Nie tylko pokazaliśmy to, co zrealizowaliśmy w Tomaszowie, ale również zapoznaliśmy podkomisję z działalnością Euroregionu i przedstawiliśmy nasze plany - mówi nam burmistrz Wojciech Żukowski, zwracając uwagę, że najważniejszym z nich jest powołanie Geoparku “Kamienny Las”, który może być ogromną atrakcją turystyczną. - Skorzystałyby na tym wszystkie samorządy, które są na Roztoczu - mówi Żukowski.

Wraz z podkomisją do Tomaszowa Lubelskiego przyjechała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Województwo lubelskie pozyskało w obecnej perspektywie finansowej około 21 mld złotych. Pieniądze te pochodzą z programów krajowych oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców to ponad 10 tys. złotych per capita, co daje drugie miejsce wśród wszystkich regionów – powiedziała wiceminister.

Dodatkowo, jako region graniczny, Lubelszczyzna korzysta ze środków w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Wiceminister Jarosińska-Jedynak zwróciła uwagę, że instytucje z województwa lubelskiego uczestniczą w 50 międzynarodowych projektach dotyczących dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, dostępności transportowej, bezpieczeństwa i zarządzania granicami. Małgorzata Jarosińska-Jedynak przypomniała, że województwo lubelskie – jako pierwszy region w kraju - uzgodniło ostateczny kształt swojego kontraktu programowego.

- W ramach nowego programu regionalnego województwo może otrzymać do wykorzystania 2,4 mld euro, co jest czwartą pod względem wielkości kopertą w kraju – dodała wiceminister.

Obecnie trwają formalne negocjacje z Komisją Europejską projektu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama