Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 18:00
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Zamość: Uczelnia ma swój banknot

Choć ma nominał 0 euro, to wart jest 30 zł, a jego cena na pewno jeszcze wzrośnie. Akademia Zamojska jest pierwszą uczelnią w Polsce, która we współpracy z firmą Banknoty Pamiątkowe wypuściła pamiątkowy banknot na rynek.
Pamiątkowy banknot zaprezentowano 29 lipca w Akademii Zamojskiej.

Autor: Fot. Szymon Łyciuk

– Po 237 latach nieobecności odrodziła się Akademia Zamojska – trzecia co do wartości i historii uczelnia wyższa w Rzeczpospolitej – powiedział 29 lipca podczas prezentacji banknotu prof. Paweł Skrzydlewski, rektor Akademii Zamojskiej, która jest emitentem banknotu. 

– Akademia rozwija się, powstają nowe kierunki studiów jak prawo, położnictwo oraz rynek sztuki i zarządzanie w kulturze. W ramach prezentacji naszego wizerunku, logosu i etosu Akademii Zamojskiej, postanowiliśmy upamiętnić wydarzenie odtworzenia Akademii okolicznościowym banknotem. Chcemy także przez ten banknot zwrócić uwagę na fakt istnienia Akademii, która wpisuje się w tradycję europejską. Uniwersytety są zjawiskiem kultury Zachodu. Nasza Akademia nawiązuje do Uniwersytetu w Padwie, którego studentem i przez pewien czas rektorem był Jan Zamoyski. Stamtąd przywiózł do Polski określoną wizję życia uniwersyteckiego. Ta wizja jest nam ogromnie bliska.

Na awersie banknotu znajduje się grafika przedstawiająca budynek historycznej Akademii Zamojskiej oraz sylwetkę jej założyciela – Hetmana Jana Zamoyskiego. Rewers jest wspólny dla wszystkich banknotów pamiątkowych i znajdują się na nim: Wieża Eiffla, Koloseum, Brama Brandenburska, Sagrada Familia,Torre de Belém, Manneken pis, a także wizerunek Mona Lisy.

Prezentacja banknotu, w której wziął udział dr Szymon Bereska, prezes zarządu Banknoty Pamiątkowe sp. z o.o., zbiegła się w czasie z pozytywną opinią, jaką Akademia Zamojska otrzymała od Polskiej Komisji Akredytacyjnej w sprawie uruchomienia nowatorskiego kierunku rynek sztuki i zarządzanie w kulturze na poziomie studiów licencjackich oraz magisterskich. Dziedzina ta jest związana m.in. z obrotem dzieł sztuki i kolekcjonerstwem, także tym dotyczącym notofilii, czyli gałęzi numizmatyki zajmującej się kolekcjonerstwem banknotów papierowych.

 – Pomysł banknotów pamiątkowych zrodził się w 2015 r. we Francji i od tego momentu idea ta rozpropagowała się w większości krajów Unii Europejskiej – powiedział Szymon Bereska. – Ten banknot, choć nie ma wartości płatniczej, ma wartość kolekcjonerską. Można go kupić, lecz nie można nim płacić. Dla kolekcjonerów banknoty mogą osiągać różne, dużo większe wartości. Cieszą się one dużą popularnością wśród kolekcjonerów banknotów, przez co rynek kolekcjonerski się rozwija.

Na rynek trafi zaledwie 5 tys. egzemplarzy, a cena emisyjna banknotu to 30 zł. Sprzedaż banknotu rozpocznie się 12 sierpnia 2022 r. na stronie internetowej: www.akademiazamojska.edu.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Emeryt z Zamościa 08.08.2022 22:39
Cnoty niewieście w akcji.

Zamościak 09.08.2022 15:36
TyPOwe dla bolszewika. Ale brać emeryturę (wypracowaną za zabijanie Polaków) to można ?

Polak stary 15.08.2022 12:52
Lepsze cnoty niewieście, niż globalna rozpusta...

Były Student Podobnej Uczelni 08.08.2022 17:25
Brawo wy łatwiej będzie semestr opłacać pewnie i prof wybierać gotówkę. Ciekawe czy dalej biegają 70-letni profesorowie ze studentkami jak to bywało.

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kresowiakTreść komentarza: Toż to prawie jak kabaret, jak by nie patrzył to wina "pisu" a największa Kaczyńskiego bo pozwolił na zatrucie. Tyle miał władzy i pozwolił na zatrucie Huczwy no i Odry!!!!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:10Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: ak47Treść komentarza: Z tym klimatem to bym nie przesadzał, zwykła knajpa, wystrój, obsługa, jedzenie i ceny bez szału.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:03Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: JaTreść komentarza: Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym inicjatywę uchwałodawczą posiada Burmistrz. Tak wiec radni klepneli to co przygotował / projekt uchwały / na sesję Burmistrz. Teraz płacz.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:55Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Aaaaa czyli lejta dalej syf do rzek bo i tak nikt wam nic nie udowodni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PoirytowanyTreść komentarza: Wiedza środowiskowa orzekającego jest na poziomie nie powiem jakim. "Wyłowiono także gniazdujące przy brzegu rzeki martwe ptaki" - nie tylko ptaki były również ssaki, od spadku tlenu te zwierzęta padły? Biologia poziom podstawówki się kłania. "nie przeprowadzono wszystkich dostępnych czynności celem ustalenia wszelkich okoliczności zdarzenia" - to może trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy powinni te czynności wykonać? Póki gó.no nie zacznie niektórym płynąć z kranu, 4 liter nie ruszą, nic się nie zmieni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugi
Reklama