Poszukiwane są osoby, które są gotowe przyjąć do swojego domu dzieci, które nie mogą wychowywać się z biologicznymi rodzicami. Ważne, żeby byli to ludzie odpowiedzialni, cierpliwi i wytrwali, którzy potrafią stworzyć rodzinną atmosferę. Wiek nie jest ważny. Wykształcenie także. Rodziną zastępczą może zostać rodzina z dziećmi lub bez, małżeństwo i osoby niepozostające w związku małżeńskim.
- Przeczytaj także: Szczebrzeszyn: Pierwszy honorowy obywatel miasta
Do zadań rodziców zastępczych należy: opieka nad dziećmi, dbanie o ich zdrowie, postępy w nauce i rozwój, wyrównywanie braków rozwojowych i szkolnych, umożliwienie kontaktu z rodzicami, a także dawanie im poczucia bezpieczeństwa oraz budowanie z nimi serdecznych i ciepłych relacji.
Wynagrodzenie
Rodziny zawodowe pobierają wynagrodzenie w wysokości określanej Uchwałą Rady Miasta Zamość.
Rodzinie zastępczej na każde umieszczone dziecko należy się świadczenie na pokrycie kosztów jego utrzymania w kwocie 1 189 zł. Zapewniony są też: zwrot części opłat za lokal (m.in. czynsz, media), pomoc na przyjęcie dziecka do rodziny (wyposażenie pokoju, zakup niezbędnych ubrań) do 1 500 zł (jednorazowo), częściowe sfinansowanie wypoczynku i in. Zawsze można liczyć na wsparcie specjalistów (koordynator rodziny, psycholog, pedagog, terapeuta), szkolenia podnoszące kwalifikacje i umiejętności,
Urlop 30 dni w okresie 12 miesięcy kalendarzowych.
6 kroków jak zostać rodzicem zastępczym
Zgłoś się do Organizatora Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Zamościu (ul. B. Prusa 2) i umów się na wstępną rozmowę.
Złóż wniosek o wszczęcie procedury kwalifikacyjnej.
Weź udział w badaniach psychologiczno-pedagogicznych.
Umów się na wizytę środowiskową w miejscu zamieszkania.
Weź udział w bezpłatnym szkoleniu dla kandydatów na rodziny zastępczej.
Złóż wniosek o wydanie zaświadczenia kwalifikacyjnego.
Napisz komentarz
Komentarze