Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 07:55
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Zamość: Rada nie chce bloków

„Nie” dla trzech bloków przy koszarach i „nie” dla bloku przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Zamojscy radni nie zgodzili się na dwie inwestycje mieszkaniowe, które zaplanowano w ramach ustawy lex deweloper. Wrócił temat zamiany działek pomiędzy miejską spółką i jednym z deweloperów, budowy kładki nad Łabuńką przez tego ostatniego, w tle pojawiła się prokuratura.
Przy koszarach w Zamościu planowana była budowa trzech czterokondygnacyjnych bloków mieszkalnych, ale radni się nie zgodzili.

Projekty uchwał w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących przy ul. Piłsudskiego, Koszary i Kamiennej oraz Wyszyńskiego znalazły się w porządku sierpniowej sesji Rady Miasta Zamość. W tym pierwszym przypadku wniosek lubelskiej firmy Grabscy Spółka Jawna o ustalenie lokalizacji wpłynął do Ratusza 3 czerwca.

Schody od początku

Teren pomiędzy ul. Piłsudskiego, Koszary i Kamienną lubelska firma kupiła wiele lat temu od Agencji Mienia Wojskowego. Planowana przez nią inwestycja przewiduje budowę trzech czterokondygnacyjnych bloków mieszkalnych (w dwóch budynkach od ul. Piłsudskiego mają znaleźć się na parterze lokale użytkowe) z garażami podziemnymi, parkingami, terenami zabaw i rekreacji oraz wewnętrznym układem komunikacji i infrastrukturą techniczną. W blokach będzie mogło znaleźć się od 140 do 164 lokali mieszkalnych. Teren tej inwestycji znajduje się w gminnej ewidencji zabytków oraz jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa lubelskiego jako układ urbanistyczny tworzony przez zachodnią część dawnych koszar. W trybie ustawy lex deweloper spółka starała się o zgodę rady miasta po raz drugi.

Schody zaczęły się na długo przed głosowaniem. Poszło o porozumienie dotyczące remontu dróg i chodników na kwotę 550 tys. zł, które inwestor – poza planowaną inwestycją – zobowiązał się wykonać na rzecz miasta. Miało ono wpłynąć do urzędu „za pięć dwunasta”, czyli tuż przed rozpoczęciem sesji w dniu 29 sierpnia. 

Zarówno władze miasta, jak i niektórzy radni podnosili, że nie mieli czasu na wnikliwe zapoznanie się z jego zapisami (chodziło m.in. o zakres robót, termin ich wykonania itp.), inni kwestionowali naniesione w trakcie obrad poprawki, zastanawiano się, czy porozumienie może być zawarte przed czy po podjęciu uchwały. Czas uciekał.

Przy koszarach bez zmian

Podczas dyskusji radny Grzegorz Podgórski, który mieszka niedaleko planowanej inwestycji, zapowiedział, że zagłosuje „za”, bo wsłuchuje się w opinie mieszkańców, a ci są za tym, aby pusty teren przy koszarach zmienił oblicze. Po drugiej stronie znaleźli się radni Janusz Kupczyk i Wiesław Nowakowski. Pierwszy mówił m.in. o kolizji inwestycji z zabytkową zabudową koszar i przypomniał o degradacji zieleni, do której doszło na omawianym terenie w ostatnich latach. Radny Nowakowski oznajmił, że zagłosuje "przeciw" z uwagi na małą liczbę miejsc parkingowych przy planowanej inwestycji.

W drugiej części „najdłuższej sesji nowoczesnej Europy” (porządku obrad nie udało się wyczerpać 29 sierpnia, dlatego obrady były kontynuowane dwa dni później) radny Franciszek Josik zwrócił się nawet do inwestora o wycofanie wniosku, żeby można było na spokojnie i z „czystym sumieniem” pochylić się nad projektem uchwały na kolejnej sesji. Wniosek nie został wycofany, a podczas głosowania tylko 3 radnych było za, 6 zagłosowało przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.

W przerwie przygotowany został projekt uchwały o odmowie lokalizacji. Zwrócono w nim uwagę m.in. na negatywną opinię Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, małą liczbę miejsc parkingowych dla mieszkańców (wskaźnik 1,2 miejsca parkingowego na mieszkanie) i klientów lokali użytkowych.

Kolejna odmowa

W przypadku inwestycji przy ul. Wyszyńskiego to było już trzecie podejście firmy PRBud Development z Kalinowic, która w ramach tej samej specustawy stara się o wybudowanie pięciokondygnacyjnego budynku mieszkalnego z 36-40 mieszkaniami, 7 lokalami usługowymi na parterze i parkingiem podziemnym. Tym razem do Rady Miasta Zamość wpłynął 3 sierpnia prawomocny wyrok WSA w Lublinie, stwierdzający nieważność uchwały z 29 listopada ub. roku o odmowie ustalenia lokalizacji inwestycji. Radny Franciszek Josik przypomniał w pierwszej części obrad (29 sierpnia), że sprawą zamiany działek pomiędzy TBS i deweloperem cały czas interesuje się lubelska prokuratura (według niego, TBS straciło na operacji zamiany działek). W drugiej części sesji (31 sierpnia) prezes TBS Magdalena Godek oznajmiła, że prokuratura właśnie umorzyła śledztwo, uznając, że zamiana działek była korzystna dla obu stron (TBS również planuje tam inwestycję mieszkaniową).

Przed głosowaniem radny Josik – przywołując przypadającą tego dnia 42. rocznicę porozumień sierpniowych – zaproponował, aby zamienione działki wróciły do poprzednich właścicieli, a rada „podaruje” PRBud-owi budowę kładki przy ul. Lipskiej za 1 mln zł (inwestor złożył ustną deklarację wybudowania kładki, gdy uzyskał pozytywną zgodę rady na budowę bloków przy ul. Lipskiej; była to pierwsza inwestycja w mieście realizowana w ramach ustawy lex deweloper – przyp. red.).

Ostatecznie rada i tym razem była na „nie” (tylko 4 radnych zagłosowało za, 13 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu). W dalszej kolejności podjęto uchwałę w sprawie odmowy ustalenia lokalizacji tej inwestycji.

Wiele wskazuje na to, że sprawa znowu trafi do sądu administracyjnego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tom 17.09.2022 00:06
Zamość to małe miasteczko otoczone naturą. Czy w mieście trzeba więcej zieleni? Czy więcej mieszkań? Nie wiem ale jakoś nie mogę zrozumieć na czym polega wyjątkowa zabytkowość tego miejsca, które od kiedy pamiętam nie stanowiło żadnej wartości użytkowej dla okolicznych mieszkańców. A AMW sprzedała działkę żeby założyć tam park lub miejsce wyprowadzania psów? Jeśli ja miałbym głosować to wolałbym tam zagospodarowany teren służący ludziom niż niezagospodarowane miejsce straszące chaszczami i nie wnoszące nic dla mieszkańców Zamościa.

Zamościanka 16.09.2022 13:44
No ale chyba to nie wina prezydenta, tylko dyrektorki ds architektury, to przecież ona decyduje

AB 16.09.2022 09:08
Tak sobie myślę, że jak nie będzie mieszkań to nie będzie rozwoju miasta, a gdy inwestorzy nie będą mieli zysku też nie będzie rozwoju miasta. A nie będzie miast to nie będzie współczesnej cywilizacji. Muszą być mieszkania, musi być zysk, a zatem musi być życie.

Zz 16.09.2022 12:19
Oczywiście, że muszą powstawać mieszkania, bloki, ale w innej lokalizacji. Na Orzeszkowej jest przecież problem z miejscami parkingowymi a dokładając nową zabudowę będzie jeszcze gorzej. Wiadomo, że deweloper chce zrobić ilość miejsc parkingowych najmniej jak się da, tak aby mieć większy teren pod zabudowę i więcej sprzedać mieszkań. Ale problem jest szerszy niż tylko kwestia zabudowy tego miejsca. Brakuje większego polotu w planowaniu rozwoju miasta. Inwestorów, przedsiębiorców czy nawet deweloperów zamiast blokować należałoby im wskazać nowy, lepszy kierunek działań. A niestety niejednokrotnie odbijają się od ściany.

Zamość 16.09.2022 08:59
Jaki prezydent takie miasto! Wszędzie beton wystarczy zobaczyć co zrobili na stefanidesa i zniszczyli ryneczek na zysk dewelopera.

Ala 15.09.2022 11:42
W tym miejscu powinien być park, teren rekreacyjny. Lokalizacja w takim punkcie bloków i w tym utkane 160 mieszkań to katastrofa... Deweloper tylko liczy na zysk, aby jak najwięcej sprzedać. To jest chore, że w centrum miasta człowiek bez kompetencji ma możliwość decydowania jak będzie wyglądała przestrzeń publiczna. To miasto powinno odkupić tą działkę i urządzić tam teren dla mieszkańców. Ale oczywiście nikomu to nawet do głowy nie przyjdzie... I na takie inwestycje ogłasza się konkursy aby wybrać najlepszy pomysł, ale to oczywiście w cywilizowanym świecie. U nas nawet jeśli taka inwestycja miałaby powstać to wszystko rozgrywa się w kuluarach co z góry jest skazane na porażkę. Tutaj naprawdę nie powinno chodzić tylko o kasę ale o chęć rozwoju miasta w najlepszym kierunku.

Oj 14.09.2022 22:00
Same bloki i nic więcej!!!! , Może jakiś zakład pracy dla ludzi - na przyklad taka tam cukrownia ,lub zakłady mięsne albo zakłady meblowe.....i co tam było jeszcze w Zamościu . Miłe wspomnienia.,.......

cuda, cuda 14.09.2022 11:46
"Teren pomiędzy ul. Piłsudskiego, Koszary i Kamienną lubelska firma kupiła wiele lat temu od Agencji Mienia Wojskowego." - i dziwnym trafem rosły na tym terenie tak inteligentne drzewa, ze dawniej rosły a jak trzeba to same pousychały. Oczywiście te na środku działki

Sylwek 14.09.2022 19:37
Stary sposób mojego teścia na drzewa w pasie drogowym...świderek +roundap 😂

AB 14.09.2022 11:11
Po drugiej stronie ulicy Piłsudskiego prawie na przeciw Koszar widoczne są 10 piętrowe bloki. Dzięki temu Zamościanie mają gdzie mieszkać. Biorąc pod uwagę ten przykład gdybym mógł, to na terenie "pokoszarowym" zezwoliłbym na budowę nie tylko małych bloczków, ale bloków wysokich np. 10, a nawet 15 piętrowych (nawet takie postawiłbym wymagania) zwłaszcza że byłyby one dalej od Starego Miasta niż wspomniane przez mnie bloki 10 piętrowe. Ale nawet to, to co ma do rzeczy Stare Miasto. Zobaczcie co jest w Warszawie. Blok na bloku, głównie10 i więcej piętrowe. Ogromne zagęszczenie i jakoś ludzie mają gdzie parkować i żyć.

MieszkaniecM 14.09.2022 08:02
I oby bloków w tym miejscu w Koszarach nie zbudowano! niech nadal blokują, bo to teren zielony jakich w Zamościu jest niewiele, zwłaszcza w tym miejscu; owszem zapaskudzony ostatnio przez ekipę drogową, ale można go na nowo urządzić np. z małą architekturą usługową, wystarczy na MPZP Zamościa popatrzeć pod co jest przeznaczony, ale nie - bo tylko bloki, bloki i bloki, wepchać gdzie popadnie... co za miasto.... ehhh...

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama