Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 10:41
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Coraz mniej Polaków stać na mieszkanie. Chcą interwencji państwa

Polaków nie stać już na w własne mieszkanie, bo ich ceny są zaporowe, a bank nie pożyczy im pieniędzy. Coraz więcej osób domaga się, żeby rząd uregulował ceny na rynku nieruchomości.

Z ostatniego sondażu GfK, opisanego przez „Rzeczpospolitą”, wynika, że aż 72 proc. Polaków uważa, że ceny nieruchomości osiągnęły poziom niedostępny dla większości. 56 proc. uczestników badania – i ta grupa wciąż się powiększa – uważa, że państwo powinno uregulować ceny nieruchomości. 60 proc. Polaków wciąż uważa, że zakup nieruchomości opłaca się bardziej niż najem.

Tymczasem jeszcze przed rokiem deweloperzy nie nadążali z budową mieszkań.

– Końcówka roku 2020 i rok 2021 były czasem szaleństwa zakupów, bo Polacy właśnie w nieruchomości lokowali oszczędności – mówi Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości, cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

Dziś... – Ludzi nie stać na kredyt. Choć ceny ofertowe nie są wyższe niż pół roku temu ani znacząco wyższe niż pod koniec 2021 r. To warunki udzielenia kredytu są diametralnie inne – podkreśla w rozmowie z "Rz" Katarzyna Kuniewicz, ekspertka rynku mieszkaniowego Otodom.

Wpływ na to miały wojna w Ukrainie i podwyżki stóp procentowych, które zablokowały dostęp Polaków do kredytów.

Klienci ruszyli na rynek najmu

Według GUS w sierpniu deweloperzy rozpoczęli budowę zaledwie 5,2 tys. mieszkań, o 63 proc. mniej niż przed rokiem. To z kolei spowodowało, że klienci ruszyli na rynek najmu. W efekcie oferta wolnych mieszkań na wynajem spadła nawet o 70 proc.

Deweloperzy ostrzegają, że gwałtowne zmniejszenie podaży mieszkań grozi kolejną katastrofą.

– Zagrożone będą dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy miejsc pracy, w samej branży budowlanej i sektorach powiązanych, jak stolarka, płytki, AGD – ocenia Patryk Kozierkiewicz, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich, cytowany przez Rz.

W efekcie mieszkań będzie jeszcze mniej.

Czy rząd może coś z tym zrobić? Deweloperzy apelują o powrót ulgi budowlanej. A eksperci zwracają uwagę na słabość rynku najmu instytucjonalnego. Obejmuje on ledwie 8,5 tys. lokali, z czego 2 tys. przypada na państwowy fundusz. Inwestycje w mieszkania na wynajem blokują – według inwestorów – wysokie koszty wykonawstwa i finansowania.

Popyt na mieszkania wyhamowuje

Nieruchomosci-online.pl podsumowały III kwartał. Ich raport potwierdza, że popyt na mieszkania rzeczywiście wyhamowuje. W III kwartale zainteresowanie mieszkaniami na Nieruchomosci-online.pl było o 15 proc. niższe niż w II kwartale i aż o 36 proc. niższe niż w III kwartale 2021.

Portal wziął pod lupę średnie ceny mieszkań z rynku wtórnego, czyli z drugiej ręki.  Największe wzrosty zanotowano – co nie jest zaskoczeniem – w przypadku kawalerek.

Porównując III i II kwartału, takie mieszkania najbardziej podrożały w Zielonej Górze (o 7,9 proc.), Rzeszowie (o 6,8 proc.) i Olsztynie (o 6,7 proc.). W przypadku mieszkań 2-, 3- i 4-pokojowych ceny rosły w niektórych miastach maksymalnie o 4-5 proc. 

– Patrząc jednak na wszystkie miasta wojewódzkie i wszystkie wielkości mieszkań, wyraźnych wzrostów nie było wiele. W III kwartale przeważała względna stabilizacja, bo za taką należy uznać korekty średnich cen – w górę lub w dół – wynoszące mniej niż 2 proc., porównując kwartał do kwartału. Wprawdzie nie widzimy jeszcze wyraźnych spadków, ale ceny coraz częściej utrzymują się na dotychczasowym poziomie – ocenia Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl.      

 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama