Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 16:26
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Coraz mniej Polaków stać na mieszkanie. Chcą interwencji państwa

Polaków nie stać już na w własne mieszkanie, bo ich ceny są zaporowe, a bank nie pożyczy im pieniędzy. Coraz więcej osób domaga się, żeby rząd uregulował ceny na rynku nieruchomości.

Z ostatniego sondażu GfK, opisanego przez „Rzeczpospolitą”, wynika, że aż 72 proc. Polaków uważa, że ceny nieruchomości osiągnęły poziom niedostępny dla większości. 56 proc. uczestników badania – i ta grupa wciąż się powiększa – uważa, że państwo powinno uregulować ceny nieruchomości. 60 proc. Polaków wciąż uważa, że zakup nieruchomości opłaca się bardziej niż najem.

Tymczasem jeszcze przed rokiem deweloperzy nie nadążali z budową mieszkań.

– Końcówka roku 2020 i rok 2021 były czasem szaleństwa zakupów, bo Polacy właśnie w nieruchomości lokowali oszczędności – mówi Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości, cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

Dziś... – Ludzi nie stać na kredyt. Choć ceny ofertowe nie są wyższe niż pół roku temu ani znacząco wyższe niż pod koniec 2021 r. To warunki udzielenia kredytu są diametralnie inne – podkreśla w rozmowie z "Rz" Katarzyna Kuniewicz, ekspertka rynku mieszkaniowego Otodom.

Wpływ na to miały wojna w Ukrainie i podwyżki stóp procentowych, które zablokowały dostęp Polaków do kredytów.

Klienci ruszyli na rynek najmu

Według GUS w sierpniu deweloperzy rozpoczęli budowę zaledwie 5,2 tys. mieszkań, o 63 proc. mniej niż przed rokiem. To z kolei spowodowało, że klienci ruszyli na rynek najmu. W efekcie oferta wolnych mieszkań na wynajem spadła nawet o 70 proc.

Deweloperzy ostrzegają, że gwałtowne zmniejszenie podaży mieszkań grozi kolejną katastrofą.

– Zagrożone będą dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy miejsc pracy, w samej branży budowlanej i sektorach powiązanych, jak stolarka, płytki, AGD – ocenia Patryk Kozierkiewicz, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich, cytowany przez Rz.

W efekcie mieszkań będzie jeszcze mniej.

Czy rząd może coś z tym zrobić? Deweloperzy apelują o powrót ulgi budowlanej. A eksperci zwracają uwagę na słabość rynku najmu instytucjonalnego. Obejmuje on ledwie 8,5 tys. lokali, z czego 2 tys. przypada na państwowy fundusz. Inwestycje w mieszkania na wynajem blokują – według inwestorów – wysokie koszty wykonawstwa i finansowania.

Popyt na mieszkania wyhamowuje

Nieruchomosci-online.pl podsumowały III kwartał. Ich raport potwierdza, że popyt na mieszkania rzeczywiście wyhamowuje. W III kwartale zainteresowanie mieszkaniami na Nieruchomosci-online.pl było o 15 proc. niższe niż w II kwartale i aż o 36 proc. niższe niż w III kwartale 2021.

Portal wziął pod lupę średnie ceny mieszkań z rynku wtórnego, czyli z drugiej ręki.  Największe wzrosty zanotowano – co nie jest zaskoczeniem – w przypadku kawalerek.

Porównując III i II kwartału, takie mieszkania najbardziej podrożały w Zielonej Górze (o 7,9 proc.), Rzeszowie (o 6,8 proc.) i Olsztynie (o 6,7 proc.). W przypadku mieszkań 2-, 3- i 4-pokojowych ceny rosły w niektórych miastach maksymalnie o 4-5 proc. 

– Patrząc jednak na wszystkie miasta wojewódzkie i wszystkie wielkości mieszkań, wyraźnych wzrostów nie było wiele. W III kwartale przeważała względna stabilizacja, bo za taką należy uznać korekty średnich cen – w górę lub w dół – wynoszące mniej niż 2 proc., porównując kwartał do kwartału. Wprawdzie nie widzimy jeszcze wyraźnych spadków, ale ceny coraz częściej utrzymują się na dotychczasowym poziomie – ocenia Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl.      

 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama