Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 09:30
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zwierzyniec: Co dalej z domem malarki Aleksandry Wachniewskiej?

W Zwierzyńcu podjęto kolejną inicjatywę w sprawie ocalenia przed zniszczeniem domu Aleksandry Wachniewskiej, wybitnej artystki malarki, która pracę artystyczną łączyła z działalnością społeczną. Nie jest to łatwe, bo budynek jest w użytkowaniu wieczystym prywatnej firmy.
Zwierzyniec: Co dalej z domem malarki Aleksandry Wachniewskiej?
W tym domu żyła i tworzyła przez pół wieku Aleksandra Wachniewska.

Urodzona we Floriance Aleksandra Wachniewska była absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzyła głównie pejzaże ukazujące przyrodę Roztocza, a najczęstszym motywem jej obrazów były drzewa. Była też zaangażowana w działalność na rzecz ochrony przyrody – przyczyniła się do ustanowienia na Roztoczu wielu rezerwatów przyrody, miała też znaczący udział w doprowadzeniu do utworzenia Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zmarła w Zwierzyńcu w 1989 r. w wieku 87 lat.

Pamiętają o patronce

W 120. rocznicę urodzin wybitnej malarki Stowarzyszenie im. Aleksandry Wachniewskiej wraz z Urzędem Miejskim w Zwierzyńcu i RPN zorganizowało w tym roku specjalny program poświęcony artystce. W ramach obchodów Roku Aleksandry Wachniewskiej otwarto wystawę jej obrazów, podświetlono mural z podobizną malarki i zorganizowano rajd rowerowy. Pisaliśmy o tym szeroko na naszych łamach.

Zobacz: Zwierzyniec: Wachniewska na ścianie, czyli Andrejkow maluje kolejny mural w regionie

W Zwierzyńcu jest ulica Aleksandry Wachniewskiej, a przy niej dom, w którym przez pół wieku mieszkała i tworzyła artystka. Budynek niszczeje. Prób jego ratowania podejmowały się m.in. władze samorządowe, Towarzystwo Miłośników Zwierzyńca oraz Stowarzyszenie im. Aleksandry Wachniewskiej. Nic z tego nie wyszło, dlatego teraz inicjatywa wyszła nie od samorządu i stowarzyszeń, tylko od dwojga prywatnych osób, którzy mieszkają w Zwierzyńcu i – podobnie jak poprzednicy – pragną ocalenia przed zniszczeniem domu artystki. 

Przeczytaj także: Zwierzyniec: Remontować dom Aleksandry Wachniewskiej czy zbudować od nowa?

Historyk sztuki Tomasz Gajewski wraz z emerytowanym pracownikiem RPN Martą Lipiec zwrócili się – jak mówią w akcie desperacji – o pomoc do prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W swoim liście przypominają zasługi wybitnej artystki malarki, która w sposób niezrównany próbowała oddać piękno roztoczańskiej ziemi i broniła jej wartości.

 „Skoro dotychczasowe starania lokalne ratowania domu artystki nie przyniosły rezultatu, podczas gdy dzieła artystki wyrastają ponad region, stając się ważnymi dla kultury narodowej, zwracamy się do pana Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o zainteresowanie sprawą Generalnego Konserwatora Zabytków, tym bardziej, że inne zabytkowe obiekty w Zwierzyńcu są również w złym stanie” – czytamy.

Ratujmy co się da

Sprawa jest skomplikowana, bo dom jest własnością Skarbu Państwa, a dzierżawę wieczystą całego terenu posiada prywatna spółka (teren należy do firmy, która zajmuje się przetwórstwem dziczyzny – przyp. red.). Jak zapewnia Urszula Kolman, burmistrz Zwierzyńca, właściciel firmy zapewnił władze samorządowe o podjęciu działań, które doprowadzą do uratowania i udostępnienia budynku.

Zwierzyniecki samorząd jest na etapie opracowywania gminnej ewidencji zabytków. Jak nam przekazał lubelski wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Kopciowski, budynek jest chroniony, bo zamojska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków zblokowała możliwość jego rozbiórki, a i takie przymiarki jakiś czas temu były. Ponadto chciałby, żeby jeszcze w tym miesiącu przeprowadzić spotkanie w tej sprawie (z właścicielami prywatnej spółki, przedstawicielami samorządu, stowarzyszeń i autorami ostatniego pisma – przyp. red.) i za porozumieniem stron doprowadzić do remontu domu.

 – Mam cichą nadzieję, że uda się osiągnąć to porozumienie, a nawet wpis do rejestru zabytków – mówi lubelski wojewódzki konserwator zabytków.

Sprawdź:

Co na to władze miasteczka? – Wszystko zależy od właścicieli oraz stanu technicznego obiektu – mówi Urszula Kolman. – Gmina Zwierzyniec jest jak najbardziej zainteresowana, by budynek został uratowany, zrewitalizowany i służył zarówno właścicielom, jak i być może mieszkańcom i turystom.

A co z pismem do prof. Glińskiego?

 – Otrzymaliśmy z ministerstwa bardzo szybko odpowiedź, krótką i węzłowatą – opowiada Marta Lipiec. – Poinformowano nas, że nie mogą nas wspomóc finansowo, ponieważ zajmują się obiektami wpisanymi do rejestru zabytków, a domu Aleksandry Wachniewskiej w takim rejestrze nie ma. Odpisaliśmy z panem Tomkiem, że ta odpowiedź nie jest dla nas satysfakcjonująca, bo nie o finanse prosiliśmy, tylko o pomoc rzeczową poprzez zainteresowanie służb konserwatorskich oraz wpis tego budynku do rejestru zabytków.

Czekają na odpowiedź.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

obserwator 22.11.2022 12:26
A co? Spodziewaliście się innej odpowiedzi od glińskiego???

Goska 15.11.2022 18:22
własność skarbu państwa i państwo tak dba???jakoś na dworki Obajtka państwo ma pieniądzehttps://www.money.pl/gospodarka/fundacja-ktora-remontuje-dworek-obajtka-dostala-pieniadze-od-orlenu-6676445733878624a.html. i następnehttps://businessinsider.com.pl/wiadomosci/palacyk-obajtka-nowe-informacje-o-finansowaniu-inwestycji/n8tbgqj

Zwierzyniak 15.11.2022 15:38
Dali by już spokój. Jak ludzie nie mają własnego życia to czepiają się byle czego. Zburzyć i skończyć ta szopke

Zwierzynianin 16.11.2022 20:37
Pewnie, po co to komu. Niepotrzebne tak jak i kościół na wodzie.

Polka 15.11.2022 09:41
Trzeba go zburzyć i tyle.

Zwierzynianin 16.11.2022 20:37
Zaraz potem trzeba zburzyć Wawel i inne polskie zabytki, pewnie też nikomu nie potrzebne.

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: MartaTreść komentarza: Prywata mi nikt nie zapewnia parkingu w pracyData dodania komentarza: 21.11.2024, 17:14Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: !Treść komentarza: Wojnę z Rosją zaczął Zachód w 2014 roku organizując Majdan w KijowieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:25Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwce
Reklama