Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:56
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Zamość: Cyber twierdza ma chronić wymiar sprawiedliwości. "Hakerzy atakują 20 razy w miesiącu"

- To instytucja, która zapewnia bezpieczeństwo cybernetyczne, tarcza, która chroni wymiar sprawiedliwości w całej Polsce - tak o funkcjonującym w Zamościu Centrum Cyberbezpieczeństwa mówi wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. - Średnio 20 razy w miesiącu resort jest atakowany przez hakerów. Nie oznacza to, że system bezpieczeństwa jest przełamywany - dodaje Jan Kostrzewa, dyrektor Centrum.
Zamość: Cyber twierdza ma chronić wymiar sprawiedliwości. "Hakerzy atakują 20 razy w miesiącu"
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski: Zadaniem Centrum Cyberbezpieczeństwa w Zamościu jest zapewnienie bezpieczeństwa cybernetycznego dla całego szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości.

Centrum Cyberbezpieczeństwa w Zamościu powstało rok temu. Swoimi działaniami obejmuje obszar całej Polski. O jego funkcjonowaniu mówili 22 listopada wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski oraz dyrektor Centrum Jan Kostrzewa.

- Zadaniem Centrum Cyberbezpieczeństwa w Zamościu jest zapewnienie bezpieczeństwa cybernetycznego dla całego szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości. Wspiera swoimi kompetencjami i zapleczem techniczno-organizacyjnym przede wszystkim Ministerstwo Sprawiedliwości, sądy, jak również inne jednostki organizacyjne, a także branże potrzebujące wsparcia w zakresie cyberbezpieczeństwa - mówi wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Symulowane ataki

Dyrektor Jan Kostrzewa wyjaśnia, że Centrum Cyberbezpieczeństwa całodobowo monitoruje bezpieczeństwo wszystkich systemów informatycznych (tzw. SOC – Security Operation Center). 

- Prowadzi również testy penetracyjne istniejących i budowanych systemów, czyli symulowane ataki mające na celu wykrycie ewentualnych błędów w systemach, zanim zrobi to haker. W tym roku staruje z własnym produktem – securebox – który służy do zabezpieczania zewnętrznych nośników pamięci używanych w sądach, prokuraturach i innych jednostkach - mówi Jan Kostrzewa.

Wiceminister Romanowski podkreślił, że Centrum ma istotne znaczenie dla Zamojszczyzny i województwa lubelskiego.

- To miejsce pracy i rozwoju dla młodych informatyków, którzy nabierają tu cennego doświadczenia. Umożliwia znalezienie perspektywicznego miejsca pracy bez konieczności opuszczania rodzinnych stron. Jest miejscem gromadzenia, wykorzystywania i przekazywania wiedzy i doświadczenia, które służą polskiemu wymiarowi sprawiedliwości, a także wpływają na rozwój polskich firm w branży oraz na poprawę ochrony naszego kraju w wymiarze wirtualnym - dodał.

Marcin Romanowski zaznaczył, że w ostatnich latach znacząco poprawiła się niezawodność systemów informatycznych w sądach. Wskazał też, że w przyszłości rola cyberbezpieczeństwa będzie coraz bardziej znacząca. Jego zdaniem Centrum będzie pełnić rolę kuźni kadr sektora bezpieczeństwa w sieci w Polsce.

- Centrum Cyberbezpieczeństwa jest instytucją gospodarki budżetowej, a więc musi na siebie zarobić - wyjaśnia dyrektor Jan Kostrzewa.

Dlatego też, poza głównym zadaniem - zabezpieczaniem wymiaru sprawiedliwości, Centrum prowadzi działania komercyjne, między innymi szkolenia dla sektora prywatnego.

Konkurs dla etycznych hakerów

22 listopada w Zamościu odbył się finał czwartej edycji konkursu dotyczącego cyberbezpieczeństwa – „Capture The Flag 153+1”, organizowanego przez Centrum Cyberbezpieczeństwa. W tym roku, oprócz uczniów, w osobnej kategorii mogli uczestniczyć dorośli. Pierwszy etap konkursu odbył się 5-6 listopada, uczestniczyło w nim łącznie 300 drużyn – 600 osób. W etapie finałowym w Zamościu uczestniczyło 10 drużyn uczniów i 8 zespołów dorosłych.

Zwycięzcy konkursu:

Kat. juniorów: 1. miejsce: Igor Fibakiewicz, Jeremi Lewandowski wspólnie z opiekunem Wiesławą Amietszajewą; 2. miejsce: Arkadiusz Grondys, Artur Łągiewka wspólnie z opiekunem Tomaszem Jończykiem; 3. miejsce: Szymon Perlicki, Jakub Latuszek wspólnie z opiekunem Natalią Buczek.

Kat. seniorów: 1 miejsce: Szymon Borecki i Tomasz Dąbrowski; 2. miejsce: Oleksandr Vashchuk; 3. miejsce: Matusz Kowal oraz Piotr Ignacy.


 


 


 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama