Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 04:59
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Zamość: Cyber twierdza ma chronić wymiar sprawiedliwości. "Hakerzy atakują 20 razy w miesiącu"

- To instytucja, która zapewnia bezpieczeństwo cybernetyczne, tarcza, która chroni wymiar sprawiedliwości w całej Polsce - tak o funkcjonującym w Zamościu Centrum Cyberbezpieczeństwa mówi wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. - Średnio 20 razy w miesiącu resort jest atakowany przez hakerów. Nie oznacza to, że system bezpieczeństwa jest przełamywany - dodaje Jan Kostrzewa, dyrektor Centrum.
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski: Zadaniem Centrum Cyberbezpieczeństwa w Zamościu jest zapewnienie bezpieczeństwa cybernetycznego dla całego szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości.

Centrum Cyberbezpieczeństwa w Zamościu powstało rok temu. Swoimi działaniami obejmuje obszar całej Polski. O jego funkcjonowaniu mówili 22 listopada wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski oraz dyrektor Centrum Jan Kostrzewa.

- Zadaniem Centrum Cyberbezpieczeństwa w Zamościu jest zapewnienie bezpieczeństwa cybernetycznego dla całego szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości. Wspiera swoimi kompetencjami i zapleczem techniczno-organizacyjnym przede wszystkim Ministerstwo Sprawiedliwości, sądy, jak również inne jednostki organizacyjne, a także branże potrzebujące wsparcia w zakresie cyberbezpieczeństwa - mówi wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Symulowane ataki

Dyrektor Jan Kostrzewa wyjaśnia, że Centrum Cyberbezpieczeństwa całodobowo monitoruje bezpieczeństwo wszystkich systemów informatycznych (tzw. SOC – Security Operation Center). 

- Prowadzi również testy penetracyjne istniejących i budowanych systemów, czyli symulowane ataki mające na celu wykrycie ewentualnych błędów w systemach, zanim zrobi to haker. W tym roku staruje z własnym produktem – securebox – który służy do zabezpieczania zewnętrznych nośników pamięci używanych w sądach, prokuraturach i innych jednostkach - mówi Jan Kostrzewa.

Wiceminister Romanowski podkreślił, że Centrum ma istotne znaczenie dla Zamojszczyzny i województwa lubelskiego.

- To miejsce pracy i rozwoju dla młodych informatyków, którzy nabierają tu cennego doświadczenia. Umożliwia znalezienie perspektywicznego miejsca pracy bez konieczności opuszczania rodzinnych stron. Jest miejscem gromadzenia, wykorzystywania i przekazywania wiedzy i doświadczenia, które służą polskiemu wymiarowi sprawiedliwości, a także wpływają na rozwój polskich firm w branży oraz na poprawę ochrony naszego kraju w wymiarze wirtualnym - dodał.

Marcin Romanowski zaznaczył, że w ostatnich latach znacząco poprawiła się niezawodność systemów informatycznych w sądach. Wskazał też, że w przyszłości rola cyberbezpieczeństwa będzie coraz bardziej znacząca. Jego zdaniem Centrum będzie pełnić rolę kuźni kadr sektora bezpieczeństwa w sieci w Polsce.

- Centrum Cyberbezpieczeństwa jest instytucją gospodarki budżetowej, a więc musi na siebie zarobić - wyjaśnia dyrektor Jan Kostrzewa.

Dlatego też, poza głównym zadaniem - zabezpieczaniem wymiaru sprawiedliwości, Centrum prowadzi działania komercyjne, między innymi szkolenia dla sektora prywatnego.

Konkurs dla etycznych hakerów

22 listopada w Zamościu odbył się finał czwartej edycji konkursu dotyczącego cyberbezpieczeństwa – „Capture The Flag 153+1”, organizowanego przez Centrum Cyberbezpieczeństwa. W tym roku, oprócz uczniów, w osobnej kategorii mogli uczestniczyć dorośli. Pierwszy etap konkursu odbył się 5-6 listopada, uczestniczyło w nim łącznie 300 drużyn – 600 osób. W etapie finałowym w Zamościu uczestniczyło 10 drużyn uczniów i 8 zespołów dorosłych.

Zwycięzcy konkursu:

Kat. juniorów: 1. miejsce: Igor Fibakiewicz, Jeremi Lewandowski wspólnie z opiekunem Wiesławą Amietszajewą; 2. miejsce: Arkadiusz Grondys, Artur Łągiewka wspólnie z opiekunem Tomaszem Jończykiem; 3. miejsce: Szymon Perlicki, Jakub Latuszek wspólnie z opiekunem Natalią Buczek.

Kat. seniorów: 1 miejsce: Szymon Borecki i Tomasz Dąbrowski; 2. miejsce: Oleksandr Vashchuk; 3. miejsce: Matusz Kowal oraz Piotr Ignacy.


 


 


 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama