Perełka, której próżno szukać w regionie, XIX-wieczna cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy przeszła generalny remont. Obejmował on renowację ścian wewnętrznych w zakresie konserwacji i restauracji polichromii, położenie nowej posadzki. Na podstawie badań i odkrytej w latach 2014-2016 polichromii w nawie północnej zrekonstruowano dekoracje malarskie obejmujące całe wnętrze cerkwi. W sumie prace pochłonęły ok. 10 milionów złotych (w tym były pieniądze pozyskane jako dofinansowanie).
„Niech zakończone prace remontowe w świątyni będą pretekstem, aby bliżej poznać dziedzictwo i kulturę oraz bogatą duchowość prawosławną i na stale wpiszą się w wielokulturowość i tożsamość naszego miasta. Dzisiaj z dumą możemy szczycić się prawosławną tradycją duchową. Pragnę, aby cerkiew była stałym punktem wzbogacania duchowego. Niech każdy znajdzie w niej ukojenie spokój oraz odnajdzie Bożą mądrość, ukazując nam prawdziwą drogę życia. Niech te wartości oparte na wspólnych korzeniach, wzajemnie się przenikają i służą nam w budowaniu lepszego jutra naszej społeczności” – możemy przeczytać w opublikowanej na profilu parafii wiadomości od proboszcza ks. Dariusza Wasiluka.
Przeczytaj:
- Siedliska: Autobus zakończył jazdę w rowie
- Wywrotka TIRa z rzepakiem. Za kółkiem kierowca z powiatu hrubieszowskiego [FILM]
- Zamość: Stara Brama Lwowska po liftingu
Uroczyste otwarcie cerkwi dla wiernych, pielgrzymów i zainteresowanych zorganizowane zostało 12 listopada. Zakończenie remontu zaakcentowało poświęcenie trzech nowych dzwonów odlanych w ludwisarni Felsztyńskich (św. Jerzego, Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny oraz św. Mikołaja Biskupa), na pamiątkę trzech świątyń, które znajdowały się w Tomaszowie w połowie XVII wieku. Poprzednie zrabowały wojska rosyjskie podczas I wojny światowej, wycofując się z miasta w 1915 roku. Potem odbyła się pierwsza po 8 latach liturgia w obrządku prawosławnym we wspaniałych wnętrzach świątyni. Uroczystościom przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Abel, arcybiskup lubelski i siedlecki.
Nie zabrakło władz miasta i powiatu, burmistrza Wojciecha Żukowskiego oraz w imieniu starosty sekretarza Dariusza Czopa.
JE abp Abel złożył oficjalne podziękowania ks. Dariuszowi Wasilukowi za starania i dopilnowanie remontu cerkwi i wręczył mu nagrodę.
W cerkwi, co nie umknęło uwadze tych, którzy odwiedzili miejsce, nie ma jeszcze ikonostasu. To dlatego, że jest w trakcie renowacji. Prawdopodobnie wróci i przypieczętuje remont w przyszłym roku.
Napisz komentarz
Komentarze