Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 16 kwietnia 2025 13:44
Reklama
Reklama

Obchody 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny

Reklama
Uroczystości z udziałem prezydenta RP i byłego prezydenta Niemiec trwały trzy dni. Rozpoczęły się w Skierbieszowie, a zakończyły w Zamościu. Były prelekcje, wystawy, koncerty patriotyczne oraz rozmowy ze świadkami wysiedleń. Tak wyglądały obchody 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny.
Obchody 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny
26 listopada w GOK w Skierbieszowie obyło się spotkanie ze świadkami wysiedleń.

Autor: Starostwo Powiatowe w Zamościu

O wizycie prezydenta RP Andrzeja Dudy i byłego prezydenta RFN Horsta Köhlera w Skierbieszowie pisaliśmy TUTAJ.

Reklama

Obchody 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny trwały jednak trzy dni – od 26 do 28 listopada. Co jeszcze przygotowali organizatorzy?

Najmłodsze ofiary

W Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu zorganizowano konferencję popularnonaukową „Dzieci – najmłodsze ofiary wojny...”. O modelu i realizacji niemieckiej akcji wysiedleńczej na Zamojszczyźnie opowiadała Agnieszka Jaczyńska, a dr Beata Kozaczyńska z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach poświęciła swój wykład Polakom ratującym polskie dzieci z Zamojszczyzny.

Losy dzieci deportowanych do KL Auschwitz i na Majdanek przybliżyła dr Janina Kiełboń z Państwoweg Muzeum na Majdanku, a o upamiętnieniach najmłodszych ofiar wysiedleń poza regionem zamojskim opowiedział Michał Durakiewicz z Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie.

Drugą część konferencji rozpoczęła Barbara Oratowska z Muzeum Narodowego w Lublinie, przedstawiając zebranym niepublikowane do tej pory dokumenty Antoniego Kijka z Białowoli. Reprezentujący Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne Eugeniusz Hanejko przybliżył historię wysiedleń na terenie powiatu tomaszowskiego, a dr Jakub Żygawski, dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu, przedstawił materiały źródłowe dotyczące wysiedleń ludności Zamojszczyzny w zasobie zamojskiego archiwum.

Konferencję zakończyła dyskusja panelowa oraz wernisaż wystawy „Dzieci – najmłodsze ofiary wojny. W 80. rocznicę wysiedleń ludności Zamojszczyzny” na piętrze zamojskiego Arsenału. Ekspozycja, która powstała w ramach projektu dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, w szczególny sposób skupia się na losie najmłodszych ofiar wojny, która skradła im spokojne dzieciństwo. Można ją oglądać do 31 marca 2023 r.

Zamojszczyzna pamięta

26 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Skierbieszowie, po prelekcji dr Beaty Kozaczyńskiej, obyło się spotkanie ze świadkami wysiedleń, którzy przenieśli się wspomnieniami do wydarzeń z nocy 27 na 28 listopada 1942 r. Spotkanie zakończył występ artystyczny „Wysiedlonym ku pamięci, współczesnym ku przestrodze”.

Dzień później w zamojskim kościele oo. Franciszkanów z patriotycznym koncertem wystąpiła Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego. Następnego dnia przed południem liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Dzieci Zamojszczyzny u zbiegu ul. Piłsudskiego i Okrzei w Zamościu. Później w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 im. Dzieci Zamojszczyzny odbyła się uroczysta akademia, a następnie otwarta została wystawa IPN poświęcona Dzieciom Zamojszczyzny. Na koniec zorganizowano konferencję naukową, którą wspólnie poprowadzili historycy Agnieszka Jaczyńska, dr Beata Kozaczyńska oraz dr hab. Bogusław Kopka z Akademii Zamojskiej.

Akcja wysiedleńcza rozpoczęła się w nocy z 27 na 28 listopada. Na pierwszy rzut poszedł Skierbieszów i okoliczne wioski, w tym m.in. Zawoda, Lipina Nowa oraz Sady. Niemcy zamierzali wysiedlić prawie 700 osad, ale ze względu na opór ludności i skuteczną walkę zbrojną partyzantów z AK i BCh do sierpnia 1943 r. deportowali ponad 110 tys. mieszkańców z blisko 300 polskich wsi. Warto dodać, że z 30 tys. wysiedlonych dzieci, znaczna część trafiła do niemieckich rodzin adopcyjnych, a co trzecie nie przeżyło wysiedleń.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
Reklama
ReklamaWiesław Różyński baner w Dodatku Święta
ReklamaBaner w Dodatku 690x690 firmy Gadu Gadu
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: qwertyTreść komentarza: A w Krasnobrodzie dalej ktoś spuszcza szambo do rzeki.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 12:50Źródło komentarza: Gm. Tomaszów Lubelski: Umowa na budowę kanalizacji w Rogóźnie podpisanaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: kierowca Polak czy UkrainiecData dodania komentarza: 16.04.2025, 12:45Źródło komentarza: Zamość: Kierowca cysterny miał 3 promile! Został zatrzymany dzięki zgłoszeniu świadkaAutor komentarza: Aport !Treść komentarza: Pani kazała szczekać, to szczeka. Jak każe warować, to będzie warować. Taka jest rola piesków chodzących u innych na krótkiej smyczy 😁😁😁Data dodania komentarza: 16.04.2025, 11:21Źródło komentarza: Rekordowa edycja akcji „Wrastaj w Hrubieszów”. 55 dzieci posadziło drzewa w Parku SolidarnościAutor komentarza: ZetKaTreść komentarza: To absurd totalny. Są programy wsparcia, ulgi podatkowe i ok. Trzeba obywateli wspierać, a nie karać kiedy są samotni, niekoniecznie jest to dowód wygodnictwa. Wracamy do ingerencji państwa w sprawy prywatne, wręcz intymne.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 10:35Źródło komentarza: Bezdzietni zapłacą dodatkowy podatek? Bykowe w rękach posłówAutor komentarza: PomiarTreść komentarza: Może myślał, że jest w USA, tam piją od rana do nocy i siadają za kółkiem, mężczyźni i kobiety w szczególności Polacy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 10:34Źródło komentarza: Zamość: Kierowca cysterny miał 3 promile! Został zatrzymany dzięki zgłoszeniu świadkaAutor komentarza: MarylkaTreść komentarza: Każdy ma inne cele i powody. Jedni walczą o swojego idola za mamrota i wiadro farby, a inni podlizują się swojej Pani za pracę na basenie. Łatwo ocenia się innych nie widząc swojej obłudy. Dzisiaj się kpi z ludzi, którzy korzystają z socjala, a nie pamięta się z czego się żyło zanim trafiło się pod skrzydełka swojej Pani. Zapomniał wół jak cielęciem był ?Data dodania komentarza: 16.04.2025, 10:20Źródło komentarza: Rekordowa edycja akcji „Wrastaj w Hrubieszów”. 55 dzieci posadziło drzewa w Parku Solidarności
Reklama