Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:47
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Najem okazjonalny w Zamościu: coraz popularniejsza forma wynajmu

Często zastanawiamy się, czy warto zawierać umowę najmu okazjonalnego. Agent Północ Nieruchomości w Zamościu Tomasz Juszczak odpowiada: „tak”. Taka umowa chroni przede wszystkim interesy właściciela wynajmowanej nieruchomości.
Najem okazjonalny w Zamościu: coraz popularniejsza forma wynajmu

 Tryb najmu okazjonalnego zobowiązuje najemców do wyrażenia zgody na dobrowolne poddanie się egzekucji (eksmisji). W praktyce oznacza to, że po rozwiązaniu bądź wygaśnięciu umowy właściciel mieszkania może w razie problemów związanych z opuszczeniem lokalu przez najemców, rozpocząć postępowanie egzekucyjne. Jeśli stoisz po drugiej stronie i jesteś inwestorem, zawarcie umowy najmu okazjonalnego będzie dla ciebie bardzo dobrym rozwiązaniem. Opcja umowy najmu okazjonalnego lokalu powstała bowiem po to, by dać właścicielom lokali większe prawa i uchronić ich przed ewentualnymi oszustwami ze strony najemców.

wyjaśnia agent Północ Nieruchomości w Zamościu Tomasz Juszczak. 

Umowa najmu okazjonalnego – czy się opłaca?

Agent podkreśla, że zaletą takiego rozwiązania jest możliwość sprawniejszego usunięcia nieuczciwego lokatora z mieszkania w przypadku, gdy np. nie płaci za wynajem. Najem okazjonalny zabezpiecza więc prawa właściciela lokalu, a egzekucja komornicza czy opróżnienie mieszkania jest łatwiejsze. Zawarcie umowy najmu okazjonalnego jest kosztowniejsza, ale pokrycie kosztów sporządzenia oświadczenia w formie aktu notarialnego zazwyczaj bierze na siebie właściciel nieruchomości. 

Samo zawarcie umowy najmu okazjonalnego wymaga dopełnienia dodatkowych formalności. 

Najemca musi złożyć oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji oraz zobowiązać się do opróżnienia i wydania lokalu na podstawie umowy najmu w terminie wskazanym w żądaniu opróżnienia lokalu. Oświadczenie to musi zostać złożone w formie aktu notarialnego. Poza tym najemca musi wskazać inny lokal, w którym będzie mógł zamieszkać w sytuacji, gdyby doszło do egzekucji. Ostatnim warunkiem jest, by najemca dołączył oświadczenie właściciela innego lokalu (posiadającego odpowiedni tytuł prawny do niego), w którym wyraża on zgodę na zamieszkanie w sytuacji, gdyby doszło do eksmisji.

zaznacza Tomasz Juszczak.

Czy wynajmujący może wypowiedzieć umowę?

Przy umowie o najem okazjonalny zwiększa się ochrona prawna właściciela mieszkania. Wynajmujący może mieć więc obawy, czy warto zawierać taką umowę. Niepotrzebnie. Wynajmujący może wypowiedzieć taką umowę, ale przy spełnieniu określonych warunków, które wynikają z Ustawy o ochronie praw lokatorów. Czytamy w niej m.in., że wynajmujący może wypowiedzieć umowę, gdy najemca: „pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali". Innym powodem wypowiedzenia umowy może: "być zwłoka z zapłatą czynszu, innych opłat za używanie lokalu lub opłat niezależnych od właściciela pobieranych przez właściciela tylko w przypadkach, gdy lokator nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług, co najmniej za 3 pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku najmu i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody wynajmującego”. Umowę można też wypowiedzieć, jeśli w umowie przewidziana jest taka opcja. Aby umowa była ważna, należy ją zgłosić do urzędu skarbowego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama