Uroczysta gala stała się okazją do uhonorowania osób i instytucji w sposób szczególny zaangażowanych w rozwój życia kulturalnego w mieście oraz do podsumowania najważniejszych wydarzeń kulturalnych mijających 12 miesięcy.
Srebrny Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymała Alicja Saturska-Yates, muzykolog, wieloletni pracownik Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu oraz Orkiestry Symfonicznej im. Karola Szymanowskiego w Zamościu (muzyk orkiestrowy – skrzypce), założycielka i dyrygentka Chóru „Rezonans”, animatorka kultury Zamościa.
Nagrodą Kulturalną Województwa Lubelskiego, przyznaną decyzją Zarządu Województwa Lubelskiego, uhonorowany został Jerzy Tyburski, artysta malarz, wieloletni dyrektor Biura Wystaw Artystycznych-Galerii Zamojskiej.
Prezydent Miasta Zamość przyznał wyróżnienia. W podziękowaniu za promowanie od 30 lat dziedzictwa kulturowego Zamościa w kraju i poza jego granicami wyróżnienie specjalne w kategorii „Ambasador Kultury Zamościa” otrzymał Polski Komitet do spraw UNESCO.
Tytułami „Ambasadora Kultury Zamościa 2022” uhonorowano ilustratora Wojciecha Górskiego (w ilustracjach wykonywanych do licznych książek dla dzieci, podręczników i czasopism, pochodzący z Zamościa artysta bardzo często wprowadza motywy zamojskie) oraz Elizę Leszczyńską-Pieniak, teatrologa i nauczycielkę języka polskiego z duszą artysty, promotorkę zamojskiej kultury w czasopismach o zasięgu ogólnopolskim i regionalnym.
W kategorii „Animator Kultury Zamościa 2022” uhonorowano trzy osoby. Tytuły trafiły do Marty Kułaj-Wyszyńskiej, dyrektor Szkoły Muzycznej Yamaha w Zamościu, edukującej muzycznie od 24 lat mieszkańców Zamościa, inicjatorki i koordynatorki licznych wydarzeń artystycznych, pracującego z zamojską młodzieżą Bartłomieja Miernika, który wyreżyserował m. in. „Zagładę” Piotra Szewca oraz spektakl o Róży i Janie Zamoyskich, ratujących podczas wojny dzieci z obozu w Zwierzyńcu, a także Krzysztofa Wojciechowskiego, który aktywnie uczestniczył w przygotowaniu i realizacji dziewięciu edycji wydarzenia „Dewajtis. Zamojskie Dni Kresowe”.
Tytułem „Sponsora Kultury Zamościa 2022” uhonorowana została Telewizja Polska za wsparcie finansowe 10. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”.
Nagrody finansowe Prezydenta Miasta Zamość otrzymali: Zygmunt Choma, członek Stowarzyszenia Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, który z dużym zaangażowaniem uczestniczy w organizacji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Eurofolk- Zamość”, Dariusz Łukasik, artysta plastyk, łączący od prawie 30 lat pracę zawodową z działalnością artystyczną (zajmuje się działaniami edukacyjnymi oraz oprawą plastyczną i graficzną przedsięwzięć realizowanych przez ZDK) oraz Andrzej Pogudz, historyk, dziennikarz, fotograf i nauczyciel, prezes Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego. – Mijający był dobry, a przyszły w kulturze Zamościa będzie jeszcze lepszy – zapowiedział prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.
Galę uświetnił występ Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, z którą wystąpił zespół Tre Voci.
Napisz komentarz
Komentarze