14 stycznia o godzinie 6 z koszarami jednostki wojskowej zetkną się ochotnicy Terytorialnej Służby Wojskowej, którzy swój wolny czas ferii zimowych chcą spędzić w mundurze żołnierza Wojska Polskiego. Uczestnicy będą musieli zmierzyć się z szeregiem zadań taktycznych i strzeleckich. Tzw. „Szesnastka” w WOT (tyle dni trwają ćwiczenia) ma charakter szkolenia wstępnego, przygotowującego kandydata do służby w szeregach Brygady Obrony Terytorialnej.
Jest to trzecie szkolenie podstawowe w dziejach nowej Brygady Obrony Terytorialnej w Chełmie. „Szesnastkę” sfinalizuje uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w miejscowości Rejowiec 29 stycznia o godzinie 12.
Dla kogo?
Intensywne szkolenie podstawowe skierowane jest m.in. do uczniów, studentów, nauczycieli oraz rodziców, którzy w najbliższy weekend rozpoczną ferie zimowe. Jest to doskonały czas aby sprawdzić się w praktycznych ćwiczeniach wojskowych i zostać żołnierzem Wojska Polskiego. Ochotników czeka szkolenie bojowe, które stanowi rdzeń różnorakich zagadnień związanych z taktyką indywidualną. W przedostatni dzień szkolenia kandydaci muszą przejść przez tzw. „Pętle Taktyczną”, która to daję dalszą „przepustkę” służby w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej.
Decyzja o założeniu munduru to wyraz ogromnej odpowiedzialności za społeczeństwo i Ojczyznę. Podjęcie się tego zadania czyni każdego człowieka dojrzałym obywatelem – uważa płk Robert Kasperczuk, dowódca 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Początek drogi
Szkolenie podstawowe to dopiero początek drogi „terytorialsów” – cały cykl szkolenia trwa trzy lata i podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego zespół. Budujemy nową brygadę zgodnie ze stworzoną w MON koncepcją Komponentu Ochrony Pogranicza. Oznacza to bieżącą współpracę i rozwój szkolenia wspólnie ze Strażą Graniczną, z uwzględnieniem uwarunkowań wynikających ze specyfiki terenu naszych działań. Ale oznacza także nawiązanie do chwalebnego dziedzictwa stworzonego na Kresach II RP Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP) – który zapisał piękne bitewne karty w Wojnie Obronnej przeciw sowieckim najeźdźcom w 1939 roku.
Jeśli interesujesz się wojskiem, chcesz poznać specyfikę Wojsk Obrony Terytorialnej, zastanawiasz się nad sprawdzeniem swoich sił. Nie czekaj i wstąp do „Dziewiętnastej Nadbużańskiej”! Skontaktuj się z naszym rekruterem lub Wojskowym Centrum Rekrutacji!
Napisz komentarz
Komentarze