Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 01:24
Reklama
Reklama

Biłgoraj: 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego [ZDJĘCIA]

Reklama
W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. wybuchło powstanie styczniowe, podczas którego rozegrało się ponad tysiąc walk i potyczek. Mieszkańcy Biłgoraja upamiętnili wydarzenia sprzed 160 lat.
Biłgoraj: 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego [ZDJĘCIA]

22 stycznia w 160. rocznice wybuchu Powstania Styczniowego, w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny oraz wszystkich tych, którzy przelali swoją krew w walce. „Bo ja ci spod szubienicy mówię Narodzie, że wtedy tylko będziesz żyć szczęśliwie, kiedy nad tobą Moskala nie będzie”. Słowami Konstantego Kalinowskigo napisanymi w ostatnich dniach życia przed egzekucją, ks. Eugeniusz Batycki rozpoczął Eucharystię. Podkreślił, że lokalnie mamy również wielkich bohaterów tamtego czasu. Osób o których nie pisze się książek i nie wspomina na kartach wielkiej historii. Jednak zapewne bez nich nie żylibyśmy w wolnym kraju dodał. 

Reklama

Po nabożeństwie o lokalnym bohaterze, ks. Stanisławie Matrasiu mówił Tomasz Brytan z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. W tym szczególnym miejscu, 160 lat temu, zebrali się mieszkańcy Biłgoraja i okolicy. 22 stycznia 1863 roku w wielu domach był dniem szczególnym, wielu zastanawiało się co robić, czy ruszyć z pustymi rękami, bez broni czy zostać w domu. Miejsce w którym znajdujemy się jest szczególne, tu w klasztorze Ojców Franciszkanów zebrali się mieszkańcy aby wyruszyć do walki mówił. Historyk przedstawił historię życia kapłana związanego z miastem ks. Matrasia. Kapłan wolności nie doczekał. Jednak pozostawił po sobie niezwykle cenną trylogię. Była to niezwykle ciekawa postać. Nigdy nie złamał się. Pozostał do końca wierny Bogu i Ojczyźnie mówił Tomasz Brytan.

Głos zabrała również poseł Beata Strzałka, która zaznaczyła, że każda powstańcza bitwa miała swoje ofiary. W Powstaniu Styczniowym życie straciło 30 duchownych, a 550 zesłano na Sybir. Ludności wspierająca powstańców doświadczała upokorzenia i traciła życie, a miasta prawa miejskie. Dodała, że naszym przodkom zabroniono mowy i modlitwy w języku ojczystym, kazano im zapomnieć kim są i z jakiego narodu wywodzą się. Czy gdyby nie umiłowanie naszych przodków do wolności i miłości do Ojczyzny dziś żylibyśmy w wolnym kraju. 123 lata niewoli, a w serach i umysłach siła walki i poświęcenie. Trzeba zadać sobie pytanie jak dziś pokazać młodym ludziom ile znaczy Ojczyzna, miłość do niej, honor i wolność mówiła. Podkreśliła, że takie uroczystości są ważne dla zachowania tradycji i upamiętnienia bohaterów często zapominanych wydarzeń.  

Do zgromadzonych kilka słów skierował również Andrzej Łagożny, członek Zarządu Powiatu. Zauważył, że w punktu widzenia militarnego Powstanie zakończyło się klęską. Jednak za ponad pół wieku po tych wydarzeniach Polska wróciła na mapy Europy i odzyskała niepodległość. Po tych wydarzeniach coś się z Polakami stało i stworzyli podwalimy państwowości. Czekali następnie na odpowiedni moment, aby móc walczyć o wolny kraj mówił. 

Uroczystość zakończyła się złożeniem wiązanek kwiatów i zapaleniem zniczy przed obeliskiem upamiętniającym walczących powstańców. 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: prima aprilisTreść komentarza: Dzisiaj po raz pierwszy Kaczyński przepraszał Polaków publicznie w swojej telewizji za sianie nienawiści, za obrażanie nas, za wyzwiska , za krętactwa, za " tłustych kotów", za kłamstwa, za to ,że woli jednak Putina i Orbana itd.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 15:40Źródło komentarza: Prima aprilis 2025. Zamość jak Wenecja, Tomaszów poszerza granice, a Szczebrzeszyn śpi na złocieAutor komentarza: AlbatrosTreść komentarza: Jak łatwo wszystko zniszczyć. Ktoś włożył wiele pracy, żeby tę bibliotekę utworzyć 25 lat temu. Jednak znalazł się reformator, który uznał, że czyjś wysiłek nie jest nic warty, że można lekką ręką wyrzucić na bruk kilka osób, a zaoszczędzone pieniądze przydadzą się na pobory dla siebie, nowy samochód dla firmy oraz dotację dla miasta. Jestem pewien, że sam tego nie wymyślił, ale to, że słucha bezkrytycznie i wciela w życie takie kuriozalne pomysły bardzo źle świadczy o nim. Ale cóż, coraz bardziej widać, kto jest kim. Gorzkie obchody 100 letniej rocznicy urodzin patrona zlikwidowanej już biblioteki.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 15:13Źródło komentarza: Hrubieszów: Rok temu biblioteka powiatowa obchodziła 25-lecie. Radni właśnie zdecydowali o jej likwidacjiAutor komentarza: CIEKAWY TEMAT!!!Treść komentarza: Wójt Gminy Trzeszczany na ławie oskarżonych. Proces ruszył 31 marca 2025roku - a tu cisza. Czyżby Pan redaktor nie interesował się już losem tej gminy i jej władzami? Co się zmieniło?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 14:41Źródło komentarza: Hrubieszów: Rok temu biblioteka powiatowa obchodziła 25-lecie. Radni właśnie zdecydowali o jej likwidacjiAutor komentarza: hrubieszTreść komentarza: A KTO TO JEST TEN MAKSYMOWICZData dodania komentarza: 1.04.2025, 14:12Źródło komentarza: Wicestarosta hrubieszowski zarzucił protestującym kłamstwa. Związkowcy dali staroście 7 dniAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: A co on tu w ogóle robi? Przecież Nawrocki to kandydat obywatelski, a nie pisowski. Prawda?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:30Źródło komentarza: Jarosław Kaczyński w Tomaszowie Lubelskim: „To wybory o polską niepodległość” [ZDJĘCIA]Autor komentarza: bankTreść komentarza: A ten "sołtys" Głódź dorobił się bogactwa na kim ???? niech sprzeda swoje rezydencje i odda kościołowi.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 09:43Źródło komentarza: Kościół odpowiada Nowej Lewicy. Nie ma zgody na obcięcie pieniędzy
Reklama