Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 18:19
Reklama
Reklama

Biłgoraj: 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego [ZDJĘCIA]

W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. wybuchło powstanie styczniowe, podczas którego rozegrało się ponad tysiąc walk i potyczek. Mieszkańcy Biłgoraja upamiętnili wydarzenia sprzed 160 lat.
Biłgoraj: 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego [ZDJĘCIA]

22 stycznia w 160. rocznice wybuchu Powstania Styczniowego, w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny oraz wszystkich tych, którzy przelali swoją krew w walce. „Bo ja ci spod szubienicy mówię Narodzie, że wtedy tylko będziesz żyć szczęśliwie, kiedy nad tobą Moskala nie będzie”. Słowami Konstantego Kalinowskigo napisanymi w ostatnich dniach życia przed egzekucją, ks. Eugeniusz Batycki rozpoczął Eucharystię. Podkreślił, że lokalnie mamy również wielkich bohaterów tamtego czasu. Osób o których nie pisze się książek i nie wspomina na kartach wielkiej historii. Jednak zapewne bez nich nie żylibyśmy w wolnym kraju dodał. 

Po nabożeństwie o lokalnym bohaterze, ks. Stanisławie Matrasiu mówił Tomasz Brytan z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. W tym szczególnym miejscu, 160 lat temu, zebrali się mieszkańcy Biłgoraja i okolicy. 22 stycznia 1863 roku w wielu domach był dniem szczególnym, wielu zastanawiało się co robić, czy ruszyć z pustymi rękami, bez broni czy zostać w domu. Miejsce w którym znajdujemy się jest szczególne, tu w klasztorze Ojców Franciszkanów zebrali się mieszkańcy aby wyruszyć do walki mówił. Historyk przedstawił historię życia kapłana związanego z miastem ks. Matrasia. Kapłan wolności nie doczekał. Jednak pozostawił po sobie niezwykle cenną trylogię. Była to niezwykle ciekawa postać. Nigdy nie złamał się. Pozostał do końca wierny Bogu i Ojczyźnie mówił Tomasz Brytan.

Głos zabrała również poseł Beata Strzałka, która zaznaczyła, że każda powstańcza bitwa miała swoje ofiary. W Powstaniu Styczniowym życie straciło 30 duchownych, a 550 zesłano na Sybir. Ludności wspierająca powstańców doświadczała upokorzenia i traciła życie, a miasta prawa miejskie. Dodała, że naszym przodkom zabroniono mowy i modlitwy w języku ojczystym, kazano im zapomnieć kim są i z jakiego narodu wywodzą się. Czy gdyby nie umiłowanie naszych przodków do wolności i miłości do Ojczyzny dziś żylibyśmy w wolnym kraju. 123 lata niewoli, a w serach i umysłach siła walki i poświęcenie. Trzeba zadać sobie pytanie jak dziś pokazać młodym ludziom ile znaczy Ojczyzna, miłość do niej, honor i wolność mówiła. Podkreśliła, że takie uroczystości są ważne dla zachowania tradycji i upamiętnienia bohaterów często zapominanych wydarzeń.  

Do zgromadzonych kilka słów skierował również Andrzej Łagożny, członek Zarządu Powiatu. Zauważył, że w punktu widzenia militarnego Powstanie zakończyło się klęską. Jednak za ponad pół wieku po tych wydarzeniach Polska wróciła na mapy Europy i odzyskała niepodległość. Po tych wydarzeniach coś się z Polakami stało i stworzyli podwalimy państwowości. Czekali następnie na odpowiedni moment, aby móc walczyć o wolny kraj mówił. 

Uroczystość zakończyła się złożeniem wiązanek kwiatów i zapaleniem zniczy przed obeliskiem upamiętniającym walczących powstańców. 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama