Pomysł, by ubiegać się o środki na stworzenie wirtualnej strzelnicy podsunął Andrzej Bulicz, dyrektor Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Lubelskim.
Zainspirował go program „Strzelnica w powiecie 2022”. Władze przyjęły pomysł z aprobatą. Sprawy potoczyły się szybko. Powiat zapewnił wkład własny do realizacji zadania, złożono odpowiedni wniosek, a także znaleziono miejsce pod strzelnicę – jedną z sal w II Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie. Szkołę wybrano nieprzypadkowo. Od roku szkolnego 2022/2023 w II LO, dla którego organem prowadzącym jest powiat tomaszowski, młodzież kształci się w tzw. oddziale przygotowania wojskowego. W jego rozszerzeniu programowym jest język angielski i historia. Zainteresowanie nauką w tej klasie było ogromne i co ciekawe jest w niej kilkanaście dziewcząt. Na rok szkolny 2023/2024 otwarto już rekrutację do klasy pierwszej oddziału przygotowania wojskowego.
To przede wszystkim dla tych uczniów otwarto strzelnicę.
– Polityką państwa, ministra obrony i ministra edukacji jest zaznajamianie uczniów z posługiwaniem się bronią palną. Wiadomo, że na wirtualnej strzelnicy nie będziemy używać broni palnej tylko repliki broni krótkiej i długiej. Natomiast dzięki zastosowaniu technologii – to będzie broń na specjalny gaz, wykorzystująca wiązkę niewidzialnego lasera – odrzut będzie bardzo podobny do broni palnej. System składa się z projektora, komputera oraz czterech par broni i tym samym czterech stanowisk – uzasadniał Andrzej Bulicz. – Chcemy propagować postawy patriotyczne, proobronne, atrakcyjność floty wojskowej, właściwe nawyki i zasady bezpieczeństwa – podkreślał.
Szkolna młodzież z II LO zajęcia na strzelnicy ma w ramach edukacji dla bezpieczeństwa, edukacji wojskowej, czasem podczas wychowania fizycznego.
– Eksploatujemy strzelnicę na ile się da, tak, żeby każdy, gdy opuści mury naszej szkoły, umiał się posługiwać bronią. To są ciekawe zajęcia. W szkole mamy przewagę dziewcząt, ale wykazują one duże zainteresowanie – mówi Waldemar Typek, dyrektor II LO. Zaznacza, że trzeba co najmniej kilku godzin treningu, żeby zobaczyć pierwsze efekty, bo strzelanie do tarczy wcale nie jest łatwe. Nie jest też nudne.
– System ma ciekawe animacje, są tu różne konstelacje, statyczne, dynamiczne. Umożliwia nam nawet zorganizowanie zawodów strzeleckich online. Możemy rywalizować z inną szkołą na odległość – mówi dyr. Typek.
Zapowiada, że z racji zainteresowania strzelaniem, w przyszłym roku otworzy koło strzeleckie. Opiekunowie są, bo trzech nauczycieli zrobiło kursy instruktora strzelectwa.
Poza uczniami II LO oraz szkół ponadpodstawowych z powiatu, ze strzelnicy mogą korzystać organizacje proobronne i paramilitarne, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z dyrekcją szkoły. Indywidualnie przyjść postrzelać nie można. Trzeba zebrać grupę i wtedy zapytać o wolny termin. Grupy zorganizowane zajęcia mogą mieć już odpłatne.
Stworzenie strzelnicy kosztowało w sumie 180 tys. zł. Powiat dostał dotację ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w wysokości 144 tys. zł. W kwietniu zostanie otwarta powstała w ramach tego samego programu wirtualna strzelnica w Zwierzyńcu (powiat zamojski).
Napisz komentarz
Komentarze