Modernizacja oraz budowa nowej infrastruktury elektroenergetycznej ma zapewnić odbiorcom stabilne dostawy energii elektrycznej.
Projekt inwestycyjny przewiduje przebudowę linii napowietrznej z Józefowa do Zwierzyńca oraz pięciu stacji transformatorowych w Hucisku, Starej Hucie i Potoku Senderskim. Na wskazanym terenie podziemnie skablowane zostaną także napowietrzne linie nN wraz z przyłączami.
PGE Dystrybucja Zamość: Przebudowa sieci na kablową ograniczy awarie
Jak informuje PGE Dystrybucja, "zadania związane z położeniem linii kablowych w miejsce napowietrznych oraz modernizacją i budową obiektów elektroenergetycznych, podniosą poziom niezawodności dostaw energii elektrycznej do okolicznych mieszkańców. Wykorzystanie nowo budowanej infrastruktury o większych mocach oraz kabli o większych przekrojach znacząco podniesie możliwości przesyłowe sieci SN i nN. Poprawione zostaną również parametry jakościowe dostarczanej energii elektrycznej".
– W miejsce wybudowanych w latach 70. urządzeń, powstanie 5 nowych stacji oraz podziemne linie kablowe średniego i niskiego napięcia, których łączna długość przekroczy 18 km. Wartość prowadzonych inwestycji szacujemy na ponad 7 mln zł - powiedział Andrzej Olborski, dyrektor generalny PGE Dystrybucja Oddział Zamość. - Dbanie o ciągłość i bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do odbiorców stanowi dla PGE Dystrybucja priorytet. Linie napowietrzne w tej okolicy znajdują się na terenach zalesionych, co w czasie niespodziewanych zjawisk atmosferycznych utrudnia usuwanie awarii i wpływa na czas przywracania napięcia, powodując dotkliwe utrudnienia dla wielu odbiorców. Przebudowa sieci napowietrznej na kablową wyeliminuje zabiegi konserwacyjne związane z eksploatacją sieci napowietrznej, w tym wycinkę gałęzi i drzew oraz ograniczy awarie wywołane przez warunki pogodowe – dodaje.
Krasnobród skorzysta podwójnie
Potwierdza to burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal.
- To dla nas bardzo istotne zadanie, szczególnie z punktu widzenia stabilności działania sieci elektroenergetycznych. Na tym terenie linie napowietrzne w znacznej mierze przebiegają przez tereny leśne i szczególnie w zimie albo okresach, kiedy występują wzmożone podmuchy wiatru, pojawiały się różnego rodzaju awarie - mówi Kazimierz Misztal.
Burmistrz Krasnobrodu zwraca uwagę nie tylko na korzyści dla odbiorców indywidualnych, ale również dla firm. Dodaje, że na terenach planowanej inwestycji funkcjonują chociażby zakłady przetwarzające drewno, więc niezawodność sieci elektroenergetycznej jest niezwykle istotna.
- Przerzucenie zasilania energetycznego do ziemi spowoduje na pewno dużo większą pewność działania sieci, a dla gminy wiąże się to również z dodatkowymi dochodami, chociażby za umieszczenie urządzeń w naszych drogach. To umożliwi też łatwiejsze podłączanie nowych odbiorców - dodaje Kazimierz Misztal. - Ten teren bardzo się rozwija, powstają obiekty agroturystyczne, część osób kupuje działki rekreacyjne lub się tam się przeprowadza. Dla Krasnobrodu to jest duża sprawa i cieszę się, że współpraca między naszą gminą a zamojskim PGE układa się bardzo dobrze.
Zakończenie prac zaplanowano na ostatni kwartał 2023 r. Zmodernizowana i wyposażona w nowoczesną technologię infrastruktura, dzięki swoim parametrom, przez wiele lat będzie zapewniać niezawodne zasilanie, zarówno dotychczasowym, jak i nowo przyłączanym klientom.
- Przeczytaj: Zamość: Inwestor jeszcze nie ma zgody na maszt przy Braterstwa Broni, a już złożył kolejny wniosek
Inwestycja została dofinansowana ze środków z rządowego Funduszu Reprywatyzacyjnego w ramach projektu „Dystrybucja Przyszłości” obejmującego modernizację i rozwój sieci, spełniając tym samym założenia strategii Grupy PGE wpisane w Politykę Energetyczną Polski.
Napisz komentarz
Komentarze