Tegoroczne obchody trwały dwa dni. Uczestnicy uroczystości spotkali się przy Szkole Filialnej w Wywłoczce, skąd wyruszyli na drogę krzyżową, która zakończyła się mszą świętą w miejscowej kaplicy. Przewodniczyli jej ks. Bartłomiej Garczyński, proboszcz parafii w Topólczy, były proboszcz i budowniczy kaplicy w Wywłoczce ks. Krzysztof Świta oraz pochodzący z tej miejscowości ks. Adam Blicharz.
Dzień później w szkole w Wywłoczce odbyła się akademia pod hasłem „Współczesnym ku przestrodze, wysiedlonym ku pamięci”. Wydarzenia sprzed 80 lat przypomniała Irena Staroń, mieszkanka Wywłoczki, córka wysiedlonej, nauczycielka SP w Zwierzyńcu, która jest również przewodnicząca miejscowego koła gospodyń wiejskich. Dopełnieniem jej prezentacji była część artystyczna, którą uczniowie klas IV-VI przygotowali pod kierunkiem nauczycielek Ewy Bednarz i Sylwii Olejko.
Do tragicznych wydarzeń sprzed 80 lat w swoich wystąpieniach nawiązali również poseł i prezes zamojskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Sławomir Zawiślak, dyrektor zamojskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie Monika Żur oraz przedstawiciel posłanki Moniki Pawłowskiej.
Obchodom towarzyszyła wystawa zdjęć dokumentujących historię Wywłoczki, udostępnionych przez mieszkańców.Na zakończenie uczestnicy złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem ofiar pacyfikacji, który znajduje się przy szkole w Wywłoczce.
31 marca 1943 r. Niemcy otoczyli Wywłoczkę i wypędzili jej mieszkańców z domów. Kilkanaście osób zamordowali na miejscu, resztę zamknęli w obozie w Zwierzyńcu. Opuszczone zabudowania splądrowali, a na koniec spalili.
Napisz komentarz
Komentarze