Przypomnijmy, że spółka PR-BUD Development z Kalinowic – w oparciu o ustawę lex deweloper – kilka razy w ciągu ostatnich dwóch lat wnioskowała o zgodę na budowę pięciokondygnacyjnego bloku z mieszkaniami i lokalami usługowymi oraz podziemnymi garażami na działce przy ul. Wyszyńskiego. Do tego konieczna była jednak zgoda Rady Miasta Zamość, ale radni za każdym razem takiego przyzwolenia nie dawali, zarzucając inwestorowi m.in. brak odpowiedniego dostępu do drogi publicznej i wjazd do swoich garaży z sąsiedniej działki i za mało miejsc parkingowych.
27 lutego rada znowu odmówiła ustalenia planowanej przez PR-BUD lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej. Przeciw zagłosowało 13 radnych.
Deweloper zaskarżył tę uchwałę, zarzucając m.in. radnym, że podjęli uchwałę bez należytego uwzględnienia stanu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych na terenie miasta oraz potrzeb i możliwości rozwoju Zamościa wynikających z ustaleń studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, niezasadne ustalenie, że planowana inwestycja mieszkaniowa nie ma i nie może mieć dostępu do drogi publicznej oraz wydaniu zaskarżonej uchwały z pominięciem oceny prawnej oraz wskazań wyrażonych we wcześniejszych trzech wyrokach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie.
W odpowiedzi – na zwołanej 5 kwietnia sesji nadzwyczajnej – radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie przekazania skargi do WSA. W ich ocenie, zarzuty są bezpodstawne. Jeśli chodzi o stan zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych na terenie miasta wskazują, że obecnie brak jest chętnych na najem lub zakup lokali mieszkaniowych (za przykład podano 16 wolnych lokali w blokach przy ul. Parkowej, które wybudowano w ramach programu Mieszkanie Plus). W ocenie Rady Miasta Zamość, realizacja zaplanowanej inwestycji nie jest więc absolutnie niezbędna w celu zaspokojenia potrzeb mieszkańców miasta. Zwracają uwagę, że w Zamościu pogłębia się trend związany z migracją młodych ludzi do większych ośrodków. Utrzymują, że w chwili składania wniosku, jak i obecnie, teren inwestycji nie posiadał bezpośredniego dostępu do drogi publicznej poprzez drogi wewnętrzne, ponieważ takich dróg tam nie ma. Wskazują również, że w myśl ustawy lex deweloper rada może odmówić zgody na lokalizację inwestycji nawet wówczas, gdy wniosek jest prawidłowy pod względem formalnym.
Za przekazaniem do WSA w Lublinie skargi na uchwałę RM Zamość z dnia w sprawie odmowy ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej przy ul. Wyszyńskiego zagłosowali wszyscy radni. Sąd rozstrzygnie, kto ma rację.
Warto wspomnieć, że skargę spółka złożyła 24 marca, natomiast pięć dni później do Urzędu Miasta Zamość wpłynęło przedsądowe wezwanie do zapłaty 3 mln zł odszkodowania. PR-BUD Development domaga się tych pieniędzy od miasta oraz 13 radnych, którzy 27 lutego byli za odmową ustalenia lokalizacji inwestycji przy ul. Wyszyńskiego.
Napisz komentarz
Komentarze