– Ogólnopolska akcja zawitała do Tomaszowa Lubelskiego jako do jednego z dwudziestu czterech miast. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie. Dziękujemy za to organizatorom, wśród których są Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Nauki, NFZ i Grupa PZU S.A.
Mam nadzieję, że mieszkańcy naszego miasta podczas tych dwóch dni, kiedy mobilne miasteczko zdrowia będzie w Tomaszowie Lubelskim od godziny 10 do 19, skorzystają maksymalnie z bezpłatnych badań, a a co najważniejsze skorzystają również z bezpłatnych konsultacji wyników tych badań. Mam nadzieję, że badania wyjdą dobrze, ale gdyby zdarzyły się sytuacje, ze ktoś ma problemy zdrowotne, to wszyscy wiemy jak ważne jest wykrywanie chorób, bo tylko wczesne wykrycie pewnych chorób daje nadzieje i szanse na całkowite wyleczenie – mówiła podczas briefingu prasowego w sobotę 13 maja Renata Miziuk, wiceburmistrz Tomaszowa Lubelskiego.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Od soboty w mieście w powiecie tomaszowskim mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych badań w ramach akcji diagnostyki prozdrowotnej „Zdrowe Życie”.
W trzech specjalnie przystosowanych laboratoriach mobilnych ustawionych na parkingu przy Tomaszowskim Domu Kultury prowadzone są bezpłatne badania profilaktyczne:
- pirometria,
- badanie EKG,
- pomiar poziomu glukozy, cholesterolu i ciśnienia krwi,
- USG płuc wykonywane przez Lekarza Specjalistę Radiologa,
- konsultacja Lekarza Pulmonologa - interpretacja wyników spirometrii i USG Płuc,
- konsultacja Lekarza Specjalisty Chorób Wewnętrznych - interpretacja wyników poziomu cholesterolu, EKG, poziomu glukozy i ciśnienia krwi,
- konsultacja dietetyka + analiza składu ciała wagą TANITA wraz z interpretacja i krótką poradą dietetyczną,
- konsultacja dermatologiczna,
- konsultacja fizjoterapeutyczna – w zakresie schorzeń układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego (ból pleców, urazy kręgosłupa, urazy sportowe, zapalenie stawów oraz inne dolegliwości ortopedyczne),
- dwa dodatkowe gabinety pielęgniarskie, gdzie ratownik lub pielęgniarka mierzyć będą poziom cukru i ciśnienia krwi (znacznie zwiększymy liczbę pacjentów w strefie PZU).
- W strefie znajdzie się również mammobus, w którym kobiety w wieku 50-69 lat będą mogły wykonać bezpłatne badania. Ponadto będzie można skorzystać z konsultacji kardiologicznej, a w strefie organizowanej przez NFZ np. wyrobić kartę EKUZ lub potwierdzić profil zaufany.
Rejestracja pacjentów odbywa się na miejscu.
CZYTAJ TEŻ: SP ZOZ w Tomaszowie Lubelskim z 89 milionami od premiera! Żaden szpital powiatowy tyle nie dostał
Naukobus
Przy miasteczku zdrowia są też atrakcje dla dzieci i młodzieży, m.in. Naukobus z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Za darmo można poeksperymentować. Na przykład, siadając na wirującym krześle, można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu.
Napisz komentarz
Komentarze