Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:11
Reklama
Reklama

Biłgoraj: Pasja do tańca i miłość do folkloru [ZDJĘCIA]

Zespół Tańca Ludowego "Tanew" z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju swoimi występami zachwyca do czterdziestu lat. Bez wątpienia jest ambasadorem ziemi biłgorajskiej w kraju i poza jego granicami. Zespół prowadzi Ewa Chuchro.
Biłgoraj: Pasja do tańca i miłość do folkloru [ZDJĘCIA]

Jubileusz zespołu odbył się 3 czerwca w hali Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Otworzył go Mariusz Polowy utworem "Lubię wracać tam gdzie byłem" Zbigniewa Wodeckiego. Następnie wszystkie grupy wspólnie zatańczyły Poloneza. Na koncert jubileuszowy składały się m.in. tańce sitarskie, biłgorajskie, lubelskie, krakowskie, rzeszowskie i śląskie. Nie zabrakło również przyśpiewek ludowych. Widownia nie kryła wzruszeń. Tancerze otrzymywali owacje na stojąco. W koncercie udział wzięły: Zespół Tańca Ludowego "Tanew" grupa I, grupa II i grupa najstarsza; Zespół Wokalno-Instrumentalny "Zawierucha", Grupa byłych tancerzy Zespołu Tańca Ludowego "Tanew" oraz Grupa Folklorystyczna "Pokolenia". O opracowanie choreograficzne zadbali: Ewa Chuchro, Anna Iskra, Zofia Marcinek, Rafał Scardazan Heeren, Piotr Zalipski i Anna Dzido.  Opracowanie instrumentalne – Jarosław Kloc, opracowanie wokalne – Kornelia Rudy.

Gratulacji nie było końca. – Było cudownie, byliście wspaniali. Gratuluje z całego serca – mówiła Urszula Demucha, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury. Zachwytu nie kryła również poseł Beata Strzałka, która przyznała iż występom przyglądała się z łezką w oku. Życzyła, aby kolejne lata działalności zespołu były równie taneczne i rozśpiewane.  Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego zaznaczył, że tancerze krzewią piękną kulturę ludową.

Życzenia składał również Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski. – Rozpiera mnie duma. Jestem dumny, że powiatu biłgorajski ma taki zespół i ma tak wspominały Młodzieżowy Dom Kultury, który jest ambasadorem ziemi biłgorajskiej i pokazuje to co Biłgoraj ma najlepsze – mówił. Burmistrz Janusz Rosłan przytoczył słowa Roberta Schumanna, który o muzyce Fryderyka Chopina mówił iż jest ona armatą ukrytą w kwiatach. – To samo można powiedzieć o polskim folklorze, który jest najpiękniejszy na świecie. Gratuluje jubileuszu. Tańczcie i grajcie do końca świata i o jeden dzień dłużej – mówił.  

Założycielką zespołu była Anna Iskra. Gratulowała ona obecnej instruktor. – Koncert oglądałam ze wzruszeniem. To wszystko stało się za sprawą Ewy Chuchro, która potrafiła stworzyć niezwykłą atmosferę pracy. Największym sukcesem zespołu są jego tancerze. Życzę, aby pasja do folkloru i miłość do tańca trwała przez wiele lat – mówiła.

Jak podkreśla Ewa Chuchro, choreograf "Tanwi" największym sukcesem zespołu nie są zdobyte miejsca i wyróżnienia na festiwalach, a członkowie zespołu, którzy z pasją i zapałem przychodzą za zajęcia. – Przychodzą na próby, bo kochają taniec, ale również lubią siebie nawzajem. Ci co posmakują folkloru i tego co wokół – towarzystwa, współpracy, sympatii, wzajemnego wsparcia – zostają. Folklor to emocje. Nie ma w grupie rywalizacji, jest dbanie o wspólne dobro na scenie – mówiła. Zaznaczyła, że zespół jest wielopokoleniowy, tańczą w nim m.in. dzieci byłych tancerzy. 

Zespół Tańca Ludowego „Tanew” powstał we wrześniu 1982 roku. Na początku działalności zespół pracował przy Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych. Od września 2002 r. siedzibą zespołu jest Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju. W swoim programie artystycznym zespół prezentuje polskie tańce narodowe, tańce regionalne z różnych stron kraju, ze szczególnym uwzględnieniem tradycji regionu biłgorajskiego, a także tańce romskie. Zespół wielokrotnie koncertował w Biłgoraju i jego okolicach, w wielu miastach w Polsce i krajach Europy, prezentując polskie tańce, muzykę, stroje. Wyjazdy zagraniczne zespołu to dla młodzieży okazja do poznawania świata, zawierania nowych znajomości i przyjaźni. To także nauka tolerancji i szacunku dla innych kultur oraz poczucia dumy z kultury własnego narodu. Na scenach zagranicznych zespół gościł w takich krajach jak: Ukraina, Bułgaria, Słowacja, Litwa, Niemcy, Grecja, Krym, Macedonia.

Nauczyciele instruktorzy współpracujący z zespołem od momentu jego powstania to: Anna Iskra, Lech Kapica, Jan Różański, Zenon Iskra, Czesław Kowal, Wanda Kowal, Jan Szymaniak, Anna Kraczowska, Wiesław Hasiec, Ewa Chuchro, Edyta Buczek, Jarosław Gadaj, Jarosław Kloc, Barbara Gmyz (Furmaga).

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama