„Adam W. Kulik – poeta, pisarz, filmowiec”. Taki napis znajdzie się na tablicy, która zostanie odsłonięta w zamojskiej Alei Sław. Poinformowała o tym 1 czerwca Teresa Madej, pomysłodawczyni Alei Sław. W konferencji zapowiadającej wydarzenie uczestniczyli również dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość Łukasz Gajdecki oraz wicedyrektorka Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu Halina Zielińska. Tablicę pamiątkową wykona zamojski artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa.
Tegoroczna 16. edycja przedsięwzięcia kulturalno-promocyjnego odbędzie się w dniach 23-24 czerwca, a towarzyszyć jej będą m.in. spotkania i spacery literackie, koncert muzyczny oraz prezentacje filmów Adama Kulika. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli m.in. uhonorowany przed dwoma laty w Alei Sław kompozytor Zbigniew Małkowicz (rodem z Zamościa) z żoną Marzeną Małkowicz (zamościanka, solistka) oraz aktorzy Waldemar Barwiński (rodem z Zamościa) i Jerzy Rogalski z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
Teresa Madej zwróciła uwagę, że w tym roku mija 45 lat od literackiego debiutu Adama Kulika. Chodzi o utwór „Pan Lemon pisze wiersz”, który został opublikowany w 1978 r. na łamach „Zapola” (dodatku do popularnej wtedy „Kameny”).
Adam Kulik urodził się w 1950 r. w Tomaszowie Lubelskim. Wczesne dzieciństwo spędził we Włostowie (wol. Świętokrzyskie), a w wieku 12 lat przeprowadził się wraz z rodziną do Wożuczyna (gm. Rachanie). Jest absolwentem filologii polskiej na UMCS w Lublinie. W 1975 r. – jak przypomniała Teresa Madej – rozpoczął pracę w Wojewódzkim Domu Kultury w Zamościu. Po przeprowadzce do Lublina pracował m. in. w TVP Lublin. Jest autorem blisko 300 filmów dokumentalnych, edukacyjnych, reportaży oraz felietonów. Ma na swoim koncie kilka tomików poezji, zbiorów esejów, opowiadań i reportaży, a także powieści. W tym roku wydał „Nostalgię wschodu. Śladami unitów”.
Aleja Sław to ulica Grodzka od Rynku w kierunku pomnika Jana Zamoyskiego. Swoje tablice mają już tam: Jan Machulski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna, prof. Jan Englert, Tadeusz Wicherek, zespół VOX, Małgorzata Dybowska, Maria Sarnik-Konieczna, Zbigniew Małkowicz oraz Róża i Jan Zamoyscy. Wszyscy swoją działalnością związani byli z Zamościem.
Dwa dni z Kulikiem
23 czerwca (piątek), godz. 16 – wspomnienie osobowości wyróżnionych w Alei Sław, otwarcie wystawy „15. lat Alei Sław”, odsłonięcie tablicy pamiątkowej przez Adama Wiesława Kulika, koncert piosenki francuskiej „Och, Paryż…” w wykonaniu Marzeny Małkowicz, wokalistki i aktorki musicalowej i Zbigniewa Małkowicza, dyrygenta, kompozytora, założyciela Zespołu Muzyki Sakralnej LUMEN.
godz. 20.20 – widowisko literacko-filmowe „Pejzaże z Kulikiem” z udziałem Waldemara Barwińskiego, Marzeny Małkowicz, Zbigniewa Małkowicza i Tomasza Ziąbkowskiego, „Ożywione fotografie” – odtworzenie fotografii z lat 50. i 60., które pochodzą z filmu „Fotografowie prowincjonalni” Adama Kulika (program zrealizowany przez uczniów Fundacji „Sztukateria Idealna”), prezentacja filmów o Adamie Kuliku, Bolesławie Leśmianie i Fryderyku Chopinie, komentarz – Waldemar Barwiński.
24 czerwca (sobota), godz. 15 – zwiedzanie Zamościa „Szlakiem Poezji Leśmiana”, interpretacja poezji Leśmiana – Jerzy Rogalski, godz. 16 – spotkanie autorskie z Adamem Kulikiem na Rynku Wodnym i jego najnowszą książką „Nostalgia Wschodu. Szlakiem Unitów”, fragmenty książki interpretować będzie Jerzy Rogalski, muzyka – Piotr Trojanowski.
ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ:
Napisz komentarz
Komentarze