Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 08:45
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama Baner reklamowy A1 SUB Michał Mulawa

Adam Kulik zostanie uhonorowany w zamojskiej Alei Sław [PROGRAM]

Urodził się w Tomaszowie Lubelskim, dorastał w Wożuczynie, mieszka w Lublinie, ale związany jest z Zamościem, Zamojszczyzną i Roztoczem. Adam Wiesław Kulik, poeta, prozaik, reporter, dziennikarz oraz twórca programów telewizyjnych zostanie uhonorowany w zamojskiej Alei Sław.
O tym, że Adam Kulik zostanie uhonorowany w Alei Sław poinformowała 1 czerwca Teresa Madej.
O tym, że Adam Kulik zostanie uhonorowany w Alei Sław poinformowała 1 czerwca Teresa Madej.

„Adam W. Kulik – poeta, pisarz, filmowiec”. Taki napis znajdzie się na tablicy, która zostanie odsłonięta w zamojskiej Alei Sław. Poinformowała o tym 1 czerwca Teresa Madej, pomysłodawczyni Alei Sław. W konferencji zapowiadającej wydarzenie uczestniczyli również dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość Łukasz Gajdecki oraz wicedyrektorka Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu Halina Zielińska. Tablicę pamiątkową wykona zamojski artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa.

Tegoroczna 16. edycja przedsięwzięcia kulturalno-promocyjnego odbędzie się w dniach 23-24 czerwca, a towarzyszyć jej będą m.in. spotkania i spacery literackie, koncert muzyczny oraz prezentacje filmów Adama Kulika. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli m.in. uhonorowany przed dwoma laty w Alei Sław kompozytor Zbigniew Małkowicz (rodem z Zamościa) z żoną Marzeną Małkowicz (zamościanka, solistka) oraz aktorzy Waldemar Barwiński (rodem z Zamościa) i Jerzy Rogalski z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Teresa Madej zwróciła uwagę, że w tym roku mija 45 lat od literackiego debiutu Adama Kulika. Chodzi o utwór „Pan Lemon pisze wiersz”, który został opublikowany w 1978 r. na łamach „Zapola” (dodatku do popularnej wtedy „Kameny”).

Adam Kulik urodził się w 1950 r. w Tomaszowie Lubelskim. Wczesne dzieciństwo spędził we Włostowie (wol. Świętokrzyskie), a w wieku 12 lat przeprowadził się wraz z rodziną do Wożuczyna (gm. Rachanie). Jest absolwentem filologii polskiej na UMCS w Lublinie. W 1975 r. – jak przypomniała Teresa Madej – rozpoczął pracę w Wojewódzkim Domu Kultury w Zamościu. Po przeprowadzce do Lublina pracował m. in. w TVP Lublin. Jest autorem blisko 300 filmów dokumentalnych, edukacyjnych, reportaży oraz felietonów. Ma na swoim koncie kilka tomików poezji, zbiorów esejów, opowiadań i reportaży, a także powieści. W tym roku wydał „Nostalgię wschodu. Śladami unitów”.

Aleja Sław to ulica Grodzka od Rynku w kierunku pomnika Jana Zamoyskiego. Swoje tablice mają już tam: Jan Machulski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna, prof. Jan Englert, Tadeusz Wicherek, zespół VOX, Małgorzata Dybowska, Maria Sarnik-Konieczna, Zbigniew Małkowicz oraz Róża i Jan Zamoyscy. Wszyscy swoją działalnością związani byli z Zamościem.

Dwa dni z Kulikiem

23 czerwca (piątek), godz. 16 – wspomnienie osobowości wyróżnionych w Alei Sław, otwarcie wystawy „15. lat Alei Sław”, odsłonięcie tablicy pamiątkowej przez Adama Wiesława Kulika, koncert piosenki francuskiej „Och, Paryż…” w wykonaniu Marzeny Małkowicz, wokalistki i aktorki musicalowej i Zbigniewa Małkowicza, dyrygenta, kompozytora, założyciela Zespołu Muzyki Sakralnej LUMEN.

godz. 20.20 – widowisko literacko-filmowe „Pejzaże z Kulikiem” z udziałem Waldemara Barwińskiego, Marzeny Małkowicz, Zbigniewa Małkowicza i Tomasza Ziąbkowskiego, „Ożywione fotografie” – odtworzenie fotografii z lat 50. i 60., które pochodzą z filmu „Fotografowie prowincjonalni” Adama Kulika (program zrealizowany przez uczniów Fundacji „Sztukateria Idealna”), prezentacja filmów o Adamie Kuliku, Bolesławie Leśmianie i Fryderyku Chopinie, komentarz – Waldemar Barwiński.

24 czerwca (sobota), godz. 15 – zwiedzanie Zamościa „Szlakiem Poezji Leśmiana”, interpretacja poezji Leśmiana – Jerzy Rogalski, godz. 16 – spotkanie autorskie z Adamem Kulikiem na Rynku Wodnym i jego najnowszą książką „Nostalgia Wschodu. Szlakiem Unitów”, fragmenty książki interpretować będzie Jerzy Rogalski, muzyka – Piotr Trojanowski.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Niezrozumiałe 09.06.2023 10:00
Jeśli burmistrz Tomaszowa jest patronem alei w Zamościu, to za rok burmistrz Hrubieszowa powinien zostać. Prof. W. Zinna związki z Zamościem też da się jakoś udowodnić.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: tuZZkTreść komentarza: Młodzi Jelenie , robią za darmo ! Za to samo urzędnicy biorą gruba kasę ale nie ma to jak wykorzystać młodzież a samemu sobie POpierdzieć w tym czasie w stołek !!!!Data dodania komentarza: 22.12.2024, 23:32Źródło komentarza: Gala wolontariatu w zamojskim "Okrąglaku". Wyróżniono wolontariuszyAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Ile komentarzy agencie burak burak planujesz napisać pod różnymi podpisami?Data dodania komentarza: 22.12.2024, 19:32Źródło komentarza: Sylwester przed telewizorem. Jedna stacja zrobi go wcześniejAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Już ja widzę agencie burak jak wyjeżdżasz ze swojego zadupia gdziekolwiek. Ciemnota nie jeździ tylko siedzi na dupie i pasożytuje na socjalu.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 19:30Źródło komentarza: Sylwester przed telewizorem. Jedna stacja zrobi go wcześniejAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: "Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech".Data dodania komentarza: 22.12.2024, 19:27Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Agent burak ani tęczy ani komunizmu nie trawi. Tylko car Putin jest ideałem.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 19:19Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pokaż pisze się przez ż. Wstyd gwałcić tak język ojczysty. Chyba że to ty agencie burak.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 19:15Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowało
Reklama