Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:02
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Myślisz, że tracisz głowę? Przyczyną może być nadmierny stres!

Mianem stresu określa się niespecyficzną reakcję organizmu w sytuacji, która według naszej percepcji może wiązać się z przekroczeniem osobistych zasobów, którymi w danym momencie dysponujemy. Reakcje stresowe są ściśle związane z biologią człowieka – powstały po to, by maksymalnie aktywizować siły organizmu do szybkiego pokonania przeszkody. I rzeczywiście, zazwyczaj krótkotrwały stres jest w stanie zadziałać pozytywnie na ludzkie funkcjonowanie, dodając energii i motywując do dalszego działania. Optymalnie zachowany poziom stresu zwiększa wydolność organizmu, pozwalając człowiekowi prawidłowo odbierać otaczającą go rzeczywistość. Niestety, w dobie postępu technologicznego, otaczających nas zewsząd negatywnych wieści, komunikatów, a także gwałtownie rozwijającego się kultu pracy ponad swoje siły, stres towarzyszy wielu osobom praktycznie przez cały czas. Stan ciągłej gotowości jest w stanie spowodować wystąpienie różnych zaburzeń – w tym znaczne pogorszenie się ludzkiej pamięci.
Myślisz, że tracisz głowę? Przyczyną może być nadmierny stres!

Co warto wiedzieć na temat wpływu stresu na pamięć człowieka?

Traumatyczne wydarzenia, występowanie wielu czynników stresogennych jednocześnie, napięty grafik, brak czasu na odpoczynek...to tylko jedne z wielu elementów, które powodują przewlekły, długo utrzymujący się stres. Zbyt długie narażenie człowieka na stresory znacznie ogranicza dopływ krwi do mózgu, obniżając jego ogólną aktywność. Powodem zaników pamięci może być przedostawanie się do mózgu cząsteczek kortyzolu, produkowanych w trakcie sytuacji stresowych; uszkadzają one hipokamp, czyli strukturę mózgową odpowiedzialną za zapamiętywanie wydarzeń, dat czy szczegółów. Wysoki poziom kortyzolu w organizmie jest bezpośrednim zagrożeniem dla mózgu, mogącym spowodować nawet utratę pamięci. Między innymi z tego powodu osoby u których utrzymuje się wysoki poziom tego hormonu stresu znacznie gorzej wypadają w testach pamięci przeprowadzanych przez badaczy. Ubytek komórek nerwowych w hipokampie sprawia, że nie jest on w stanie efektywnie wysyłać sygnałów hamujących reakcję stresową – doprowadza to do wydzielania się kortyzolu w sytuacjach, które większość osób nie uznałaby za stresowe. Efekt? Brak odprężenia i możliwość rozwoju zaburzeń na tle nerwowym, w tym zaś trwałego uszkodzenia pamięci. Stres jest dziś największym wrogiem człowieka. Warto więc wiedzieć, jak chronić siebie przed utratą pamięci.

Zapamiętaj jak zadbać o funkcje swojego mózgu!

Eksperci, którzy na co dzień pracują z osobami o podwyższonym poziomie kortyzolu są zgodni: odpowiednia ilość snu i umiarkowana aktywność fizyczna jest w stanie pomóc w rozładowaniu napięcia, tym samym pozytywnie wpływając na funkcjonowanie układu nerwowego. Umiejętność radzenia sobie ze stresem wymaga pracy i zmian. Pomocą w osiągnięciu równowagi może być też suplementacja – obecnie ogromną popularnością cieszą się receptury ajurwedyjskie, stanowiące połączenie naturalnych składników, które pozwalają przywrócić równowagę w organizmie. Oferowane przez DEVA Harmony tabletki na stres bazują na brahmi; zioło o szerokich właściwościach zdrowotnych polecane jest zwłaszcza osobom, które na co dzień zmagają się z problemami z pamięcią. Suplementy na bazie bakopy drobnolistnej poprawiają pracę mózgu i spowalniają procesy starzenia. Ich regularne stosowanie może znacznie polepszyć dotychczasowe funkcjonowanie procesów mózgowych, tym samym wspomagając zapamiętywanie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama