Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 21:10
Reklama
Reklama

Myślisz, że tracisz głowę? Przyczyną może być nadmierny stres!

Mianem stresu określa się niespecyficzną reakcję organizmu w sytuacji, która według naszej percepcji może wiązać się z przekroczeniem osobistych zasobów, którymi w danym momencie dysponujemy. Reakcje stresowe są ściśle związane z biologią człowieka – powstały po to, by maksymalnie aktywizować siły organizmu do szybkiego pokonania przeszkody. I rzeczywiście, zazwyczaj krótkotrwały stres jest w stanie zadziałać pozytywnie na ludzkie funkcjonowanie, dodając energii i motywując do dalszego działania. Optymalnie zachowany poziom stresu zwiększa wydolność organizmu, pozwalając człowiekowi prawidłowo odbierać otaczającą go rzeczywistość. Niestety, w dobie postępu technologicznego, otaczających nas zewsząd negatywnych wieści, komunikatów, a także gwałtownie rozwijającego się kultu pracy ponad swoje siły, stres towarzyszy wielu osobom praktycznie przez cały czas. Stan ciągłej gotowości jest w stanie spowodować wystąpienie różnych zaburzeń – w tym znaczne pogorszenie się ludzkiej pamięci.
Myślisz, że tracisz głowę? Przyczyną może być nadmierny stres!

Co warto wiedzieć na temat wpływu stresu na pamięć człowieka?

Traumatyczne wydarzenia, występowanie wielu czynników stresogennych jednocześnie, napięty grafik, brak czasu na odpoczynek...to tylko jedne z wielu elementów, które powodują przewlekły, długo utrzymujący się stres. Zbyt długie narażenie człowieka na stresory znacznie ogranicza dopływ krwi do mózgu, obniżając jego ogólną aktywność. Powodem zaników pamięci może być przedostawanie się do mózgu cząsteczek kortyzolu, produkowanych w trakcie sytuacji stresowych; uszkadzają one hipokamp, czyli strukturę mózgową odpowiedzialną za zapamiętywanie wydarzeń, dat czy szczegółów. Wysoki poziom kortyzolu w organizmie jest bezpośrednim zagrożeniem dla mózgu, mogącym spowodować nawet utratę pamięci. Między innymi z tego powodu osoby u których utrzymuje się wysoki poziom tego hormonu stresu znacznie gorzej wypadają w testach pamięci przeprowadzanych przez badaczy. Ubytek komórek nerwowych w hipokampie sprawia, że nie jest on w stanie efektywnie wysyłać sygnałów hamujących reakcję stresową – doprowadza to do wydzielania się kortyzolu w sytuacjach, które większość osób nie uznałaby za stresowe. Efekt? Brak odprężenia i możliwość rozwoju zaburzeń na tle nerwowym, w tym zaś trwałego uszkodzenia pamięci. Stres jest dziś największym wrogiem człowieka. Warto więc wiedzieć, jak chronić siebie przed utratą pamięci.

Zapamiętaj jak zadbać o funkcje swojego mózgu!

Eksperci, którzy na co dzień pracują z osobami o podwyższonym poziomie kortyzolu są zgodni: odpowiednia ilość snu i umiarkowana aktywność fizyczna jest w stanie pomóc w rozładowaniu napięcia, tym samym pozytywnie wpływając na funkcjonowanie układu nerwowego. Umiejętność radzenia sobie ze stresem wymaga pracy i zmian. Pomocą w osiągnięciu równowagi może być też suplementacja – obecnie ogromną popularnością cieszą się receptury ajurwedyjskie, stanowiące połączenie naturalnych składników, które pozwalają przywrócić równowagę w organizmie. Oferowane przez DEVA Harmony tabletki na stres bazują na brahmi; zioło o szerokich właściwościach zdrowotnych polecane jest zwłaszcza osobom, które na co dzień zmagają się z problemami z pamięcią. Suplementy na bazie bakopy drobnolistnej poprawiają pracę mózgu i spowalniają procesy starzenia. Ich regularne stosowanie może znacznie polepszyć dotychczasowe funkcjonowanie procesów mózgowych, tym samym wspomagając zapamiętywanie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama