mDowód pozwala na potwierdzenie tożsamości, choć jego funkcje nie są identyczne z dowodem tradycyjnym, który nadal jest wymagany w niektórych sytuacjach. Dotychczas, mimo że w aplikacji mObywatel wyświetlany był dowód osobisty, nie mógł on być uznawany za oficjalny dokument tożsamości. Od dziś (piątek 14 lipca) się to zmieniło się.
Korzystanie z mDowodu jest proste
Żeby skorzystać z mDowodu, wystarczy zainstalować na telefonie aplikację mObywatel i zalogować się przez profil zaufany. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play oraz App Store. Osoby, które już korzystają z aplikacji, muszą ją zaktualizować.
Jak tłumaczy pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel Michał Kalinowski, posiadanie mDowodu nie zwalnia nas z obowiązku posiadania tradycyjnego dowodu osobistego. Jednak jeśli mamy mDowód, to nie musimy nosić przy sobie dowodu plastikowego.
Kolejne e-usługi w aplikacji mObywatel
Ministerstwo Cyfryzacji zamierza nadal rozwijać tę aplikację. Obecnie testowane są e-płatności, które mają umożliwić płatność podatku od nieruchomości za pomocą aplikacji. Kolejną przewidywaną funkcją jest e-pełnomocnictwo, które ułatwi załatwienie kwestii urzędowych poprzez upoważnienie innej osoby do załatwienia sprawy w naszym imieniu.
Nowe regulacje mają na celu również uproszczenie potwierdzania uprawnień osób z niepełnosprawnościami do różnych ulg za pomocą mobilnej wersji legitymacji. Do aplikacji mogą zostać dołączone także dokumenty takie jak służbowa legitymacja nauczycielska czy potwierdzenie prawa do wykonywania zawodów medycznych.
Ponad 10 mln użytkowników
Jak podał resort cyfryzacji, liczba zainstalowanych aplikacji mObywatel 14 kwietnia tego roku przekroczyła 10 mln. Wśród bardzo popularnych funkcji resort wymienia te dla kierowców i rodzin, którym przysługuje Karta Dużej Rodziny.
Przypomnijmy, że obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki wejdzie w życie trochę później, bo dopiero z początkiem września.
Dokumenty elektroniczne – dodajmy – nie są respektowane przy przekraczaniu granicy, a także przy wyrabianiu nowego dowodu osobistego.
Napisz komentarz
Komentarze