Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:04
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Mokre: Banery mają działać na piratów drogowych jak fotoradary

Niektórzy kierowcy wciąż łamią przepisy ruchu drogowego, pędząc w terenie zabudowanym jak do pożaru albo wyprzedzając na trzeciego. Dlatego dwa nowe banery ostrzegawcze pojawiły się przy drodze powiatowej w miejscowości Mokre (gm. Zamość). Na jednym widać, jak może zakończyć się szaleńcza jazda.
Baner, który ustawiono pod koniec lipca, przedstawia potrącone przez samochód dziecko na rowerze.
Baner, który ustawiono pod koniec lipca, przedstawia potrącone przez samochód dziecko na rowerze.

Baner, który ustawiono pod koniec lipca na drodze od strony Płoskiego (za przejazdem kolejowym), przedstawia potrącone przez samochód dziecko na rowerze.

 – Liczymy na to, że grafika na banerze pobudzi wyobraźnię „mistrzów kierownicy” – mówi Łukasz Sierak z Mokrego, szef Stowarzyszenia Nowoczesne Mokre i członek Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna, który zainicjował akcję.

To samo mówią mieszkańcy. – Obraz lepiej dociera do świadomości ludzi – słyszymy pana Zbigniewa.

Drugi baner znajduje się przy wjeździe do Mokrego od strony Żdanowa i jest bardziej stonowany. Ale oba mają jeden cel. To dopiero preludium.

Trzecia akcja

Bo akcja banerowa ma już w Mokrem tradycję. Dwa lata temu – wraz z rozpoczęciem roku szkolnego – Stowarzyszenie Nowoczesne Mokre ze swoimi partnerami umieściło przy drogach w okolicy szkoły banery w jaskrawych kolorach apelujące do kierowców, aby poruszali się wolniej.

W zeszłym roku akcja została powtórzona (hasła eksponowano przez kilka tygodni), a po dwóch ostatnich banerach kolejne trzy staną przy drogach przed pierwszym dzwonkiem (dwa przy szkole i jeden przy remizie OSP). 

– Poprzednie akcje przyniosły skutek, dlatego wspólnie ze wspierającymi nas przedsiębiorcami oraz kierowanym przez pana posła Sławomira Zawiślaka Stowarzyszeniem Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna doszliśmy do wniosku, że warto je kontynuować – mówi Łukasz Sierak. – Być może zdecydujemy się w tym roku na nową, bardziej przemawiającą do wyobraźni grafikę, podobną do tej, którą zaprezentowaliśmy na najnowszym banerze.

Do szkoły w Mokrem chodzi około 120 dzieci. – Od kiedy pojawiły się banery, widzę poprawę – mówi pan Zbigniew, którego pociechy uczęszczają do tej placówki.

Kierowcy po prostu zwalniają przy szkole. 

– Akcja banerowa to inicjatywa społeczna, ale że chodzi w niej o bezpieczeństwo mieszkańców, w tym naszych uczniów, to nie sposób jej nie popierać – usłyszeliśmy od Beaty Nowak, dyrektor SP w Mokrem.

Podobnie uważa wójt gminy Zamość. 

– Są tam ograniczenia prędkości, jest też chodnik dla pieszych, i choć to nie nasza droga, tylko powiatowa, to każda inicjatywa, podczas której sugeruje się bezpieczne zachowania na drodze, jest godna pochwały – mówi wójt Ryszard Gliwiński.

Akcję popiera też policja. 

– Jesteśmy za każdą inicjatywą, która ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drodze – mówi asp. szt. Dorota Krukowska-Bubiło, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

Poseł Sławomir Zawiślak zauważa, że banery mają na celu nie tylko ostrzegać kierowców, aby zachowali szczególną ostrożność, ale też zmuszać ich do obserwowania drogi oraz jej otoczenia.

Uwaga na drodze

W pierwszym półroczu na drogach powiatu zamojskiego doszło do 22 wypadków, w których zginęło 6 osób, a rannych zostało 18. Aż do czterech śmiertelnych wypadków doszło w gminie Zamość i choć na tej czarnej liście nie było Mokrego, to lepiej dmuchać na zimne, zwłaszcza że nie tak dawno doszło tam do zderzenia busa z dacią (winnego kolizji ustali sąd).

– Gdy banery są zainstalowane, kierowcy zwracają uwagę na ograniczenia prędkości i zdejmują nogę z gazu – mówi szef Stowarzyszenia Nowoczesne Mokre. – Gdy je zdejmujemy, proceder niestety powraca. Warto by się zastanowić nad pozostawieniem ich na dłużej. Związane jest to jednak z kosztami, związanymi między innymi z opłatą za zajęcie pasa drogowego. Nasze akcje finansowane są z kieszeni członków stowarzyszenia i przy wsparciu przyjaznych nam przedsiębiorców. Warto by dołączyły się do tego samorządy lokalne, które jak do tej pory nie przejawiają zainteresowania naszymi akcjami.

Przypomnijmy, że na wniosek Stowarzyszenia Nowoczesne Mokre na niebezpiecznym zakręcie przy starej szkole oraz za Szkołą Podstawową w Mokrem zamontowano w zeszłym roku metalowe bariery energochłonne z odblaskami. Dodatkowo w obu miejscach poprawione zostało oznakowanie poziome.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama