Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 05:01
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Tomaszów Lubelski: Inspirowane sztuką ludową lekcje haftu tomaszowskiego

Zakończono i podsumowano trwające miesiąc warsztaty z haftu tomaszowskiego. Ich uczestniczki mogły poznać historię haftów z regionu, rodzaje haftu i nauczyć się techniki haftowania.
Do Muzeum Regionalnego w Tomaszowie może przyjść każdy i każdy zainteresowany może zapytać o haft tomaszowski. Pracownicy chętnie o nim opowiedzą.
Do Muzeum Regionalnego w Tomaszowie może przyjść każdy i każdy zainteresowany może zapytać o haft tomaszowski. Pracownicy chętnie o nim opowiedzą.

– W hafcie tomaszowskim przeważają wzory wykonane haftem krzyżykowym, zaliczanym do ściegów liczonych – tu pojawia się pewna trudność i nie chodzi o umiejętność liczenia – mówi Katarzyna Warmińska-Mazurek z Muzeum Regionalnego im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.

Opowiada, że dawniej hafty tomaszowskie robiono na płótnie wykonanym na warsztacie tkackim. – Nitki takiego płótna musiały być w miarę cienkie, ale też warto zauważyć, że na odświętne ubrania, bo tylko takie haftem zdobiono, używano dobrej jakości płótna bielonego – wyjaśnia. 

Haft tomaszowski

Najbardziej charakterystyczne hafty są wykonane ściegiem krzyżykowym. Dominują w nich kolory czarne, ale są też elementy czerwieni i niebieskiego.

– Wzornictwo w dwudziestowiecznym hafcie wykazywało więcej swobody i różnorodności formalnej, choć tak jak i we wcześniejszych dominowały wzory roślinne. W młodszych haftach, częściej pojawiał się haft płaski, wynikało to z rozpowszechnienia się tkanin fabrycznych, także bawełnianych, które miały cieńsze nici – dopowiada pani Katarzyna. Zaznacza, że łatwość wykonywania haftów przychodzi wraz z doświadczeniem w używaniu igły i nitki. Najważniejsze są jednak chęci i cierpliwość.

Od czerwca przez cały lipiec w powiecie tomaszowskim dzięki Stowarzyszeniu Samorządów Powiatu Tomaszowskiego, które w programie EtnoPolska dostało środki finansowe na swój projekt poświęcony haftom, mieszkanki naszego powiatu miały okazję uczyć się tej sztuki. Robiły to pod okiem Katarzyny Warmińskiej-Mazurek oraz Agnieszki Kirsz – pracownic Muzeum Regionalnego.

Czytaj też: Festiwal Singera w Krasnobrodzie. "13" dała się we znaki

Warsztaty zorganizowano w każdej gminie. Chętnych było tak dużo, że w organizatorzy planują postarać się o kontynuację zadania.

– W warsztatach brały udział panie, które już od lat haftują, ale także panie, które z wyszywaniem zetknęły się pierwszy raz albo miały z nim do czynienia jeszcze w latach szkolnych. Nie mniej jednak wszystkie radziły sobie świetnie – podkreśla ich nauczycielka K. Warmińska-Mazurek.

Zauważa też, że haft tomaszowski jest ciągle mało znany, dlatego docenia inicjatywę, która pozwoliła przybliżyć mieszkańcom tematykę sztuki ludowej i zachęcić do samodzielnego zgłębiania wiedzy.

Podsumowanie projektu „Hafty powiatu tomaszowskiego” zorganizowano 28 lipca w Muzeum. Wówczas można było obejrzeć wystawę haftów uczestniczek warsztatów, a także wysłuchać tomaszowskich pieśni ludowych w wykonaniu Aleksandry Wołoszyn-Banaś, laureatki 57. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama