Centrum Kulturalno-Konferencyjne w Dołhobyczowie uroczyście otwarto 19 sierpnia. W uroczystościach uczestniczyło prawie 200 osób. – Uroczyste, symboliczne otwarcie Centrum Kulturalno-Konferencyjnego w Dołhobyczowie odbyło się wśród samych przyjaciół. Bez udziału polityki i polityków. Pozostawiło wiele wspaniałych wrażeń. Był również ogrom życzeń i ciepłych słów z okazji jubileuszu 50-lecia Gminy Dołhobyczów i 40-lecia tutejszej instytucji kultury. Najcenniejsza była jednak atmosfera i wspólna fotografia na ponad 130 osób do albumu, który ukaże się pod koniec bieżącego roku – mówi wójt gminy Dołhobyczów Grzegorz Drewnik.
Ponad 1,5 roku po czasie
Dlaczego z otwarciem Centrum Kulturalno-konferencyjnego w Dołhobyczowie zwlekano ponad półtora roku, skoro budynek ten został oddany do użytku pod koniec 2021 roku?
– Odpowiedź nie jest łatwa ani prosta. Gdy oddawaliśmy budynek Centrum, obowiązywały jeszcze obostrzenia związane z pandemią COVID-19. A od lutego ubiegłego roku utworzono tu punkt recepcyjny dla uchodźców z objętej wojną Ukrainy. Przez dwa tutejsze punkty recepcyjne (drugi w byłym GOK-u) przewinęło się ponad 40 tys. uchodźców wojennych. I to tylko tych zarejestrowanych, w rzeczywistości było ich znacznie więcej – zaznacza wójt Drewnik.
A gdy 15 listopada ubiegłego roku w Przewodowie wybuchła rakieta, w budynku Centrum Kulturalno-Konferencyjnym w Dołhobyczowie mieściło się centrum medialne, które obsługiwało dziennikarzy różnych mediów z całej Polski i zagranicy.
– Taki więc można powiedzieć, że budynek Centrum Kulturalno-Konferencyjnego, mimo krótkiej historii, już pełnił kilka ważnych ról. A były tu również prezentowane wystawy, w kuchni organizowano kursy kulinarne, tuż obok były pokazy strażackie, a na górze budynku lekcje języka angielskiego. Skoro niektórzy otwierają po kilka razy tę samą drogę, a inni nawet otwierają uroczyście sprzęt AGD (nawiązanie do otwarcia przez starostę hrubieszowskiego lodówki przekazanej KGW Staszic przez wiceministra sprawiedliwości – przyp. red), to my nie możemy nie otworzyć tak ważnego dla gminy obiektu – tłumaczy z uśmiechem wójt Drewnik.
Centrum Kulturalno-Konferencyjne w Dołhobyczowie zastąpiło dawny GOK przy ul. Spółdzielczej. - Nie był to ładny budynek, ale miał swoją duszę i historię. Jednak do żadnych remontów nie nadawał się, a plac który po nim pozostał, lepiej wygląda bez tego budynku niż razem z nim. Cześć najzdrowszych desek z podłogi po rozbiórce dawnego GOK-u pocięliśmy na 100 kawałków, ozdobiliśmy grawertonami i przygotowali jako limitowaną serię pamiątek dla wyróżnionych – uśmiecha się wójt Dołhobyczowa.
W 2017 r. gmina złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o przyznanie dofinansowania na rewitalizacje centrum Dołhobyczowa przy ul. Parkowej i otrzymała ponad 4 mln zł unijnej dotacji. Dopiero piąty przetarg wyłonił wykonawcę robót. – Ukłon dla Gustawa Dydiuka, że wystartował do piątego przetargu i w końcu udało się zrealizować tę inwestycję. Bo już nie było czasu na kolejne przesunięcia terminów – dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy Dołhobyczów.
Rewitalizacja centrum Dołhobyczowa kosztowała ponad 6 mln zł. Unijne dofinansowanie pokryło 85 proc. wszystkich wydatków.
Dwa jubileusze
Centrum Kulturalno-Konferencyjne uroczyście otworzono z okazji dwóch Jubileuszy: 50-lecia Gminy Dołhobyczów i 40-lecia działalności tamtejszej instytucji Kultury. W obecnym kształcie Gmina Dołhobyczów funkcjonuje od prawie 50 lat. Od 1954 roku na tamtym terenie działały Gromady w Dołhobyczowie, Hulczu, Chłopiatynie i krótko w Oszczowie. A w 1973 roku, w ramach reformy administracyjnej utworzono Gminę Dołhobyczów. Powiększono ją o część gminy Waręż i skrawek gminy Poturzyn. Obecnie gmina Dołhobyczów obejmuje 32 miejscowości i 26 sołectw. Wójtami w tej gminie byli Józef Demendecki i Stanisław Barchacki, a od 9 lat wójtem jest Grzegorz Drewnik. Od dwóch kadencji szefem Rady Gminy jest Alfred Kulikowski.
Gminna instytucja kultury w Dołhobyczowie przez 4 minione dekady miała kilka różnych nazw: od Gminnego Domu Kultury, przez Przygraniczne Centrum Kultury, a obecnie pod potrzeby starania się o unijne dofinansowanie nadano jej nazwę Centrum Konferencyjno-Kulturalne. Od 1983 roku gminnym domem kultury w Dołhobyczowie kierowała Małgorzata Wilk, a następnie Mieczysław Tomczuk, Zdzisław Pasieka, potem obowiązki kierownika pełniła Zofia Rosołowska. Od 12 lat ośrodkiem gminnej kultury kieruje Halina Góra.
Napisz komentarz
Komentarze