Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:18
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Grabowiec/Zamość: To miał być szew do trumny. Rodzina zmarłego ma żal do lekarzy

Chory na raka mężczyzna męczył się podwójnie. Wszystko przez szew chirurgiczny, który przez 9 miesięcy tkwił w gardle 62-latka. Tak uważa rodzina zmarłego mieszkańca gminy Grabowiec. Innego zdania jest szpital. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Grób zmarłego mężczyzny z gminy Grabowiec.
Córka zmarłego mężczyzny z gminy Grabowiec ma żal do lekarzy.

Autor: Archiwum prywatne czytelnika

Rok temu mieszkaniec gm. Grabowiec dowiedział się, że ma raka gardła. 30 września ub. roku – po wcześniejszym ustaleniu terminu – w zamojskim szpitalu „papieskim” przeszedł zabieg tracheostomii w celu dalszego leczenia onkologicznego. Przez założoną rurkę tracheostomijną odbywała się wentylacja płuc, co w efekcie umożliwiało panu Mirosławowi oddychanie z pominięciem jamy ustnej i nosowej (kilka dni później założono mu również rurkę PEG, przez która był żywiony dojelitowo – przyp. red.).

– Od tamtej pory tata wielokrotnie był na kontrolach w poradni laryngologicznej i na SOR – opowiada Martyna Grzyb, córka pana Mirosława. – Prawie za każdym razem zgłaszaliśmy, że tato czuje dyskomfort przy oddychaniu i ma duszności, a także że nie może odkrztusić zalegającej w gardle wydzieliny. Poza tym rósł mu drugi podbródek, zasłaniający wejście rurki tracheostomijnej, a motylek od tej rurki wpijał się w skórę do krwi, przez co zrobiła się rana. W odpowiedzi usłyszeliśmy w szpitalu, że to efekt radioterapii i oni nie mają tu już nic do zrobienia.

Szew w gardle

26 czerwca ojciec pani Martyny trafił na SOR z krwotokiem z nosa, ust i rurki tracheostomijnej. – To wtedy został mu usunięty z gardła szew, który tkwił tam od 9 miesięcy, czyli od czasu, gdy zakładano mu rurkę tracheostomijną – wspomina nasza rozmówczyni. – Nie rozumiem, dlaczego lekarz, który we wrześniu zeszłego roku przeprowadzał zabieg tracheostomii, nie zlecił kontroli, żeby sprawdzić, czy szwy się rozpuściły, a jak nie były rozpuszczalne, dlaczego nie zlecił ich usunięcia? Tata przez te 9 miesięcy miał wielokrotnie zakażenia bakteryjne i sepsę, do których mógł się przyczynić pozostawiony przez błąd lekarski szew.

W nocy pan Mirosław trafił do szpitala z kolejnym krwotokiem. Rodzina nie zgodziła się na przewiezienie 62-latka na oddział paliatywny, dlatego 27 czerwca – jak wspomina pani Martyna – karetka na sygnale odwiozła go do domu.

Tego samego dnia mężczyzna zmarł.

Prokuratura sprawdza

– Po pogrzebie dowiedzieliśmy się, że przed śmiercią tata miał podwyższone CRP oraz glukozę, co mogło świadczyć o rozwijającej się w organizmie bakterii – opowiada córka zmarłego. – Te badania wykonano w szpitalu, ale nikt nas nie poinformował o wynikach. Zdajemy sobie sprawę, że tata był poważnie chory, ale uważamy, że gdyby nie zaniedbania związane przede wszystkim z pozostawieniem szwu, mógłby dłużej pożyć, a przynajmniej nie męczyć się przed śmiercią. Dlatego złożyliśmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Rodzina zmarłego mieszkańca gm. Grabowiec ma także żal, że leczenie onkologiczne pana Mirosława było „oddalane w czasie”.

Według szpitala, leczenie pacjenta było dostosowane do stanu jego zdrowia.

Kto ma rację? Śledztwo w sprawie narażenia mieszkańca gm. Grabowiec na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez personel szpitala wszczęła Prokuratura Rejonowa w Zamościu. – Na chwilę obecną jesteśmy na etapie gromadzenia dokumentacji medycznej, przesłuchujemy też świadków – powiedział nam Jarosław Rosołek, wiceszef zamojskiej prokuratury.

Za taki czyn grozi za to od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Na razie nikomu nie postawiono zarzutu.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

. 13.09.2023 13:08
witam, to moja subiektywna opinia ale gdybym znalazł się w takiej sytuacji w pierwszej kolejności szukałabym innego szpitala, w momencie gdy działoby się coś niepokojącego

T. 08.09.2023 07:37
To nie pierwsza taka sytuacja, zamojskiego szpitala. Znajomego zarazili sepsą i nie wzięli za to odpowiedzialności

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama