Fotografie pochodzą z 1964 r. „Pamiętam to miejsce jeszcze z lat 60. ub. wieku. Było barwne, tętniło życiem. Dniem targowym był czwartek. Na Nowe Miasto zjeżdżało się wówczas mnóstwo ludzi z całego regionu, tłumy kupujących i sprzedających. Można było u nich nabyć różne płody rolne, zboże, sanie, kury, konie, buty, ubrania i czego tylko dusza zapragnie. Handlowano z furmanek oraz z furmanami, co kto chciał. Jednak to zawsze był drobny handel...” – wspomina Stanisław Orłowski.
Czasy się zmieniły, ale czwartek dalej jest dniem targowym w Zamościu, a handel, tak jak 60 lat temu, dalej kwitnie na Nowym Mieście.
Stanisław Orłowski mieszka i tworzy w Zamościu, fotografuje od 1950 r. W 1961 r. był inicjatorem i współzałożycielem Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego, w którym pełnił funkcję prezesa przez 50 lat. W 2012 r. został honorowym prezesem ZTF. W latach 1968-2011 był jednym ze współorganizatorów Ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Zabytki”, organizowanego przez ZTF przy współpracy Urzędu Miasta w Zamościu. Po założeniu w 1988 r. Zamojskiej Galerii Fotografii „Ratusz”, przez wiele lat pełnił w niej rolę społecznego kuratora. Jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych indywidualnych, zbiorowych, poplenerowych, pokonkursowych. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje fotografowanie Zamościa.
„Targowy czwartek” to pierwsza z dwóch ekspozycji organizowanych w ramach obchodów 35-lecia Galerii Fotografii „Ratusz”. Jej uroczysty wernisaż odbył się 6 października.
Napisz komentarz
Komentarze