Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:38
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Biszcza: Przegląd poezji z Krzysztofem Cugowskim

16 października w Biszczy odbył się XVII Przegląd Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych „O Księżyc Twardowskiego”. Emocji i wzruszeń nie brakowało.
Biszcza: Przegląd poezji z Krzysztofem Cugowskim
Artyści z Krzysztofem Cugowskim.

Wzruszenie, trema i wielkie emocje towarzyszyły uczestnikom siedemnastego już Przeglądu Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych „O Księżyc Twardowskiego”, który organizowany jest w Biszczy. Tego dnia zgromadzeni mogli wysłuchać wierszy autorstwa m.in. ks. Jana Twardowskiego, Karola Wojtyły czy własne utwory uczestników. Wzruszeń nie brakowało, a to wszystko stworzyło niezwykłą i podniosłą atmosferę przeglądu. Każdy przegląd to wydarzenie na wysokim poziomie artystycznym, gdyż prezentuje repertuar niepowtarzalnych interpretacji twórczych wykonywanych z wielkim zaangażowaniem, a co najważniejsze z wielkim sercem.

Z roku na rok udział w przeglądzie zgłasza więcej jednostek zrzeszających osoby niepełnosprawne. W tym roku było ich aż trzydzieści. Wśród artystów znalazły się osoby o różnym charakterze i stopniu niepełnosprawności. Były osoby na wózkach, niewidomi, schizofrenicy, z zespołem Downa i innymi z ułomnościami. Te bariery jednak nie przeszkodziły im zaprezentowaniu się z pełnym profesjonalizmem. 

Wydarzenie rozpoczęło się mszą św. w intencji organizatorów, uczestników i ich rodzin. Sprawował ją biskup pomocniczy ks. Mariusz Leszczyński. – Jezus swoim krzyżem ratuje człowieka z niewoli grzechu i szatana. Jak pisał wieszcz narodowy Cyprian Kamil Norwid, krzyż stał się kluczem do wieczności – głosił kapłan. Dodał, że należy wyrażać wielką wdzięczność tym wszystkim, którzy opiekują się chorymi i cierpiącymi, a wśród nich niepełnosprawnymi umysłowo. – Wiemy jak z wielką troską na ciepiących patrzył św. Jan Pawła II. Wpatrzeni w piękny i świetlany przykład życzymy dobrym samarytanom, aby nie zabrakło im ducha solidarności i wytrwałości w otaczaniu troską braci i sióstr – chorych, cierpiących i niepełnosprawnych – mówił.

Gwiazdą wydarzenia był przyjaciel przeglądu – Krzysztof Cugowski.

Organizatorem wydarzenia był Warsztat Terapii Zajęciowej w Biszczy oraz Fundacja na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Potrzebujących Pomocy „Otwórzmy Swoje Serca” w Zamościu oraz sponsorzy, w tym instytucje, firmy i samorządy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama