Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 18:09
Reklama
Reklama

Zamość: Na skrzyżowaniu ul. Peowiaków z Przemysłową będą światła czy rondo?

Mieszkańcy Zamościa i przyjezdni jeżdżą tą trasą do siedziby starostwa, galerii handlowej oraz innych instytucji i sklepów. Do tego, że przy cmentarzu na ul. Peowiaków nie działa sygnalizacja świetlna jedni się już przyzwyczaili, ale inni narzekają. Sprawdzamy, jakie są powody.
Ul. Peowiaków jest ujęta w planie przebudowy i nie można wykluczyć, że powstanie tam rondo.
Ul. Peowiaków jest ujęta w planie przebudowy i nie można wykluczyć, że powstanie tam rondo.

– Najgorzej jest w godzinach szczytu skręcić w lewo z Przemysłowej w Peowiaków albo z Peowiaków w Przemysłową – mówi kierowca z Zamościa. – Zdarza się, że mający pierwszeństwo kierowcy przepuszczają czekające na swoją kolej samochody, ale nie brakuje sytuacji, że ktoś wymusza pierwszeństwo i robi się nerwowo.

Dodaje, że dużo kierowców jeździ tą trasą do starostwa, Galerii Handlowej Twierdza czy innych instytucji oraz sklepów.

Nie ma świateł

Światła przy cmentarzu przestały działać wraz z rozpoczęciem przebudowy ulic w centrum miasta. To było kilka lat temu. Najpierw była to ul. Łukasińskiego i Piłsudskiego, później Partyzantów. Wyznaczono objazdy, dlatego na ul. Peowiaków ruch znacznie się zagęścił. – Aby nie wydłużać czasu przejazdu autobusom MZK, zdecydowaliśmy się wówczas na wyłączenie świateł – wspomina Marcin Nowak, dyrektor Zarządu Dróg Grodzkich w Zamościu.

Nie tylko autobusom podmiejskim, jak wspomina dyrektor, zaczęło się płynniej jeździć. Gdy zakończyła się przebudowa ulic, sygnalizacja została włączona, ale nie na długo. – Bo robiła więcej szkody, niż pożytku – wyjaśnia Marcin Nowak. – Tworzyły się ogromne korki, praktycznie od ronda do ronda (chodzi o nowe rondo przy skrzyżowaniu Peowiaków z Sadową i Piłsudskiego oraz rondo u zbiegu Peowiaków i Wyszyńskiego – przyp. red.). – Kierowcy wjeżdżali na czerwonym świetle albo zatrzymywali się na pasach, utrudniając przejście pieszym. Po około tygodniu zdecydowaliśmy się powrócić do wcześniejszego rozwiązania.

Światła zostały wyłączone, a dokładniej pozostał pulsujący sygnał żółty.

Nie jest źle

Według Marcina Jabłońskiego, byłego przewodniczącego Zarządu Osiedla Planty, to głównie piesi narzekają na brak sygnalizacji świetlnej. – Bo zmotoryzowani przekonali się, że korków jest mniej, natomiast piesi boją się przechodzić na drugą stronę ulicy, zwłaszcza po zmroku – mówi Marcin Jabłoński. – Na naszym osiedlu mamy sporo seniorów, są tu też szkoła oraz dwa przedszkola. Dlatego mieszkańcy woleliby, żeby sygnalizacja działała.

Ale – jak się okazuje – brak świateł nie wpłynął na obniżenie bezpieczeństwa. – W zeszłym roku na tym skrzyżowaniu nie było żadnego wypadku – mówi dyrektor ZDG w Zamościu. – Z naszych informacji wynika, że policja, którą poprosiliśmy o przedstawienie opinii, odnotowała tam sześć kolizji, z czego pięć to było najechanie na tył samochodu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, a do jednej doszło na skutek nieustąpienia pierwszeństwa przy skręcie w lewo.

Mundurowi stwierdzili, że wyłączone światła nie wpłynęły na obniżenie bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu. – Źle to nie wygląda – przyznaje Katarzyna Szewczuk z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu. – Od 2020 r. doszło w tamtym rejonie do 5 kolizji na skutek nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu oraz 10 kolizji, których przyczyną było niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami. Z naszych obserwacji wynika, że sporo zmotoryzowanych zaczęło się kierować w inne rejony miasta, dlatego zmniejszyło się natężenie ruchu na omawianym terenie.

Nowe wydanie "Kroniki Tygodnia" gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemy

Może rondo?

Z naszych obserwacji wynika, że wielu kierowców, zamiast z Przemysłowej, coraz częściej korzysta z ul. 11 Listopada, która łączy ul. Namysłowskiego z Prostą. – W ciągu doby łącznikiem przejeżdża około 12 tys. pojazdów – wskazuje dyrektor Nowak. – Możemy mówić, że natężenie ruchu kołowego w mieście trochę się rozłożyło.

A co ze światłami? – Ulica Peowiaków jest ujęta w planie przebudowy i nie można wykluczyć, jeśli będą ku temu techniczne możliwości, budowy na skrzyżowaniu z ul. Przemysłową ronda – mówi dyrektor Nowak. – Na pewno będziemy promować rozwiązania bezpieczne i niepowodujące korków.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Goska 06.11.2023 22:22
czyżby miasto rondek i przegubowych autobusów???w czym przeszkadzały światła na Tym rondzie???że wyłączone dalej?będzie tak jak na Nowym mieście --korki ,Sadowa -korki,,Odrodzenia -korki ktos chyba lubi kółeczka

Klik 25.10.2023 09:04
Pan dyrektor widocznie nie jeździ po Zamościu. Ronda zdezorganizowały ruch w całym mieście. Zapraszam przed 8 i po 15 na rondo obok II LO i wtedy można zobaczyć jak długie trzeba czekać, aby przejechać przez to rondo. Pomysł, aby tuż przy rondach usytuować przejścia dla pieszych genialny, jedna osoba przechodzi ruch samochodowy stoi w cąłym mieście. Na Nowym Mieście, kiedy pieszy wejdzie na rondo, nie można z ronda zjechać , ani na nie wjechać,. Kto wymyślił i zaprojektował taką bzdurę???

Zmc 25.10.2023 21:19
Bo ludzie nie umieja po rondach jezdzic taka prawda

XYZ 25.10.2023 01:58
Skrzyżowanie Peowiaków - Przemysłowa - boczna Peowiaków, nie ma szans na zostanie czymś innego jak dobrze rozbudowanym skrzyżowaniem skanalizowanym że światłami. Peowiaków to nie Lwowska, tam udało się zaprojektować rondo niewielkich rozmiarów tylko dlatego że Lwowska ma po 1 pasie w obu kierunkach. Peowiaków ma mieć po 2 pasy w obu kierunkach, skutecznym uniemożliwieniem Budowy takiego ronda jest obszar cmentarza od strony N-E i obecność bloków od strony południowej. Broń boże tam ronda, zostawić światła dobrze działały z to arteria przelotowa przez miasto, ruch jest tam ogromny w godzinach szczytu. Ronda jak już chcą robić, to powinny powstać w Zdanowie na skrzyżowaniu z drogą na lotnisko, oczywiście jest to zadanie władz wojewódzkich

RondoSTOP 24.10.2023 19:09
Zlikwidować wszystkie ronda w Zamościu, one wcale nie poprawiają ruchu tylko go spowalniają powodując większe korki w mieście! Dlatego też należy je zlikwidować i nie stawiać tam świateł tylko zostawić normalne skrzyżowania ruch się upłynni.

RODZIC 24.10.2023 18:54
POLIKWIDUJCIE JESZCZE RONDA PRZEJŚCIA A KOLIZJI BEDZIE ZERO

Zamościanka 24.10.2023 09:05
Kierowcy przyzwyczaili się już, aby to skrzyżowanie omijać, szczególnie jadąc oś strony ulicy Kilińskiego. Dlatego jest tam teraz mniejsze natężenie ruchu i kolizji tez mniej, a ludziom przechodzić- współczuję.Sama jeżdzę przez 11. Listopada, ale często jest to nadłożenie drogi i czasu, bo skrzyżowanie Kilińskiego/11.listopada jest zakorkowane.

Planciarz 24.10.2023 08:15
Były przewodniczący zrezygnował bo robi karierę w spółdzielni, był bardzo krótko przewodniczącym, marny autorytet.

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama