Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:58
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Pożegnanie z Patriotami. Żołnierze Bundeswehry opuszczają Zamość

10 listopada zakończą swoją misję w Polsce żołnierze Bundeswehry, obsługujący system obrony powietrznej Patriot – podał niemiecki resort obrony. Do Niemiec wróci około 350 niemieckich żołnierzy i trzy rozlokowane pod Zamościem jednostki Patriot. – Szkoda, że muszą wracać – mówią samorządowcy i mieszkańcy, którzy zżyli się z przebywającymi u nas od kilku miesięcy żołnierzami zza Odry.
System obrony powietrznej Patriot.
Patrioty zapewniały całodobową ochronę polskiej przestrzeni powietrznej na wschodniej flance NATO.

Autor: Fot. Leszek Chemperek CO/MON

Jak poinformował 8 listopada resort obrony Niemiec, po wycofaniu Patriotów misja obrony powietrznej na wschodniej flance NATO zostanie ponownie przejęta przez Polskę. Po uroczystym apelu końcowym, który odbędzie się 15 listopada w Zamościu, personel i trzy rozmieszczone jednostki Patriot będą stopniowo przenoszone z powrotem do Niemiec.

– Przez około dziewięć miesięcy nasze systemy Patriot przyczyniły się do ochrony ludności i infrastruktury krytycznej. Byłem szczególnie zadowolony widząc, jak przyjaźnie i z uznaniem nasi żołnierze zostali przyjęci przez polskie siły zbrojne i ludność w Zamościu – podsumował misję minister obrony Niemiec Boris Pistorius.

Dodał, że dla niego to bardzo ważny znak solidarności w ramach Sojuszu oraz przyjaźni i solidarności między Polską i Niemcami. W jego ocenie, niemieccy żołnierze wykonali w Polsce „dobrą robotę”.

Przypomnijmy, że po tym jak w połowie listopada ub. roku rakieta ukraińskiej obrony powietrznej uderzyła w suszarnię zbóż w Przewodowie, zabijając dwóch mieszkańców gminy Dołhobyczów, Niemcy zaproponowały Polsce przekazanie systemów Patriot, które wzmocniłyby ochronę polskiej przestrzeni powietrznej.

Od końca stycznia niemieckie baterie Patriot znajdują się w okolicach Zamościa – pod Szczebrzeszynem i pod Miączynem. Zaplanowana pierwotnie na maksymalnie 6 miesięcy misja została w lecie przedłużona do końca br.

Patriot – w zależności od zastosowanej rakiety – jest w stanie zwalczać cele w odległości od kilkudziesięciu do ponad 100 km. Może niszczyć samoloty, śmigłowce, bezzałogowe statki powietrzne, a także rakiety balistyczne i pociski manewrujące.

Do Polski – wraz z Patriotami – trafiło około 350 niemieckich żołnierzy. Całością dowodził najpierw płk Jörg Sievers, a po nim płk Ulrich Schmidt.

– Mieszkańcy przyzwyczaili się do obecności żołnierzy niemieckich na naszym terenie, dlatego szkoda, że ich misja dobiega końca, bo dzięki nim wszyscy czuliśmy się bezpiecznie – mówi Ryszard Borowski, wójt gminy Miączyn, który miał jednostkę Patriot „za swoją stodołą” w Ministrówce.

Dodaje, że współpraca układa się wzorowo.

Warto wspomnieć, że w lutym ub. roku na lotnisku w Mokrem pod Zamościem pojawili się żołnierze 82. Dywizji Powietrznodesantowej U.S. Army, którzy zostali tu skierowani w ramach ochrony wschodniej flanki NATO. Ponad tysiąc żołnierzy miało do dyspozycji śmigłowce, zestawy przeciwlotnicze oraz inny sprzęt wojskowy. Stacjonowali w Mokrem i Sitańcu-Wolicy. W maju amerykańska jednostka została przeniesiona do Mielca.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Do Jan 11.11.2023 08:20
Panie Janie takie informacje nie powinny być rozpowszechnianie w internecie. To podstawowa zasada bezpieczeństwa instalacji i ludności mieszkającej w jej pobliżu.

Damian 12.11.2023 15:56
A pan chyba też nie doczytał artykułu, bo nawet w nim jest informacja, że jeden z partiotów był rozlokowany w Ministrówce. Cytuję: "mówi Ryszard Borowski, wójt gminy Miączyn, który miał jednostkę Patriot „za swoją stodołą” w Ministrówce." Więc te twoje argumenty/pretensje można również skierować do redakcji lub wójta Miączyna.

Jan 09.11.2023 20:19
Piszecie, że stacjonują pod Szczebrzeszynem i Miączynem, ale co w takim razie znajduje się w Bereściu pod Grabowcem? To Patriot czy jakaś inna instalacja? Wie ktoś?

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama