Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:13
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Przewodów: W rocznicę wybuchu pocisku i śmierci dwóch pracowników odsłonią obelisk

15 listopada na placu suszarni zbóż w Przewodowie, gdzie wybuchł pocisk rakietowy i zabił dwóch pracowników, zostanie odsłonięty obelisk z tablicą pamiątkowa poświęconą tamtym tragicznym wydarzeniom i dwóm pracownikom suszarni, którzy ponieśli najwyższą ofiarę. Ofiarę życia. Te rocznicowe uroczystości najpewniej przywrócą w ludziach wspomnienia i przeżycia związane z tamtą traumą.
Koszt wykonania i postawienia obelisku pokrył prezes Agrocomu.
Koszt wykonania i postawienia obelisku pokrył prezes Agrocomu.

Pomysłodawcą i inicjatorem postawienia obelisku z tablicą upamiętniającą tragedię sprzed roku był prezes Agrocom sp. z o o. i pracodawca tych, którzy wtedy zginęli. W wyniku wybuchu życie stracili Bogdan Ciupek (59 l.) i Bogusław Woś (60 l.). Obelisk z tablicą wykonała firma w Hrubieszowa. Tablica upamiętnia wydarzenie z 15 listopada zeszłego roku i dwóch tragicznie zmarłych pracowników suszarni zbóż w Przewodowie. Koszt wykonania i postawienia obelisku pokrył prezes Agrocomu.

Jak wyjść z traumy i lęku? 

Mieszkańców Przewodowa i okolic zapytaliśmy, jak poradzili sobie z traumą po tamtym tragicznym wydarzeniu, czy już się z nią uporali, czy może nadal ta trauma się w nich odzywa.

Wójt gminy Dołhobyczów Grzegorz Drewnik mieszka niespełna 3 km w linii prostej od miejsca, w którym rok temu doszło do eksplozji.

– Doświadczenia przeżytej traumy nie można traktować ogólnie i jednakowo dla wszystkich. To zależy od człowieka. Jeden przeżywa głęboko, a inny nie potrzebuje długiego czasu, aby uporać się z doświadczeniem tamtej tragedii. Wydaje się, że większość mieszkańców Przewodowa szybko wróciła do tzw. porządku dziennego. Owszem było trochę osób, które musiały skorzystać z opieki psychologicznej. Niektórzy do tej pory wspominają tamten tragiczny dzień. Zwłaszcza osoby mieszkające blisko miejsca eksplozji. One przecież bardzo dobrze znały tych, którzy zginęli w wybuchu – mówi Grzegorz Drewnik.

Ewa Byra, dyrektor Szkoły Podstawowej w Przewodowie:

– W naszej szkole organizowana była pomoc terapeutyczna dla osób, które ucierpiały w wyniku tamtego zdarzenia. Ogólnie rzecz ujmując, z tej pomocy psychologicznej korzystali nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale również dorośli – mówi dyrektor SP w Przewodowie. 

Na moje pytanie – Jakie problemy głownie poruszano podczas tych spotkań terapeutycznych? – dyrektor Ewa Byra odpowiada:

– To jest tajemnica, która powinna pozostać między psychologami a tymi, którzy korzystali z ich pomocy. Nie wnikamy w treść tych rozmów. Nie możemy pytać dzieci, z czego zwierzały się psychologom. Dziecko ufa takiej osobie. A z pomocy psychologicznej korzystali nie tylko tutejsi uczniowie, ale również ich rodzice i inni dorośli mieszkańcy Przewodowa. Ogólnie rzecz ujmując, na spotkania terapeutyczne przychodziły osoby dotknięte kryzysem po tragedii, tutejsi mieszkańcy – mówi dyrektor tamtejszej Szkoły Podstawowej, Ewa Byra.

Czas leczy rany

Dyrektorka tamtejszej podstawówki nie mieszka już w Przewodowie, ale mieszkała w tej miejscowości przez około 30 lat.

– Z własnych obserwacji wnioskuję, że pamięć o tamtej tragedii wśród mieszkańców nadal jest żywa. Może obecnie w tej lokalnej społeczności będzie występowała z mniejszym nasileniem niż rok temu. Wiadomo, czas leczy rany. Działa z korzyścią na trudne przeżycia, można powiedzieć – terapeutycznie. Niemniej gdzieś w podświadomości, na pewno jeszcze istnieją wspomnienia trudne do przepracowania... Często analizujemy tamto wydarzenie w gronie nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. Co jakiś czas wracają wspomnienia wydarzenia, które bardzo utkwiło w naszej pamięci. Jednak bardziej dotyczą one konsekwencji tego co się wtedy stało w Przewodowie. Właściwie ciągle wspominamy osoby, które zginęły – ofiary tamtego tragicznego zdarzenia. Tym bardziej, że w naszym ścisłym gronie jest osoba, która straciła najbliższa osobę. Jej ból nadal jest bardzo żywy. Widać z jakim ogromnym ciężarem się zmaga. Nie da się o tym ot tak, po prostu zapomnieć – opowiada dyrektor Ewa Byra.    

Przy pomniku wrócą tamte trudne wspomnienia

30-letnia mieszkanka okolic Przewodowa pracuje w miejscu, w którym rok temu rakieta zabiła dwóch jej kolegów.           

– Może między sobą mieszkańcy Przewodowa wciąż rozmawiają o tym, co się tutaj stało rok temu. Ja nie jestem miejscowa, do Przewodowa dojeżdżam do pracy. Każdy tutaj pamięta o tym, co się stało i pewnie jeszcze długo będziemy pamiętać, jeżeli nie zawsze. Przecież to byli nasi koledzy z pracy. Jeden jeździł ciągnikiem, drugi był magazynierem – dzieli się wspomnieniami 30- latka spod Przewodowa  

Na uroczystości w rocznicę tragicznego wydarzenia z ubiegłego roku w Przewodowie wybiera się niemal każdy miejscowy.

– Ze szkoły pójdzie delegacja. A pewnie w ogóle będzie nas tam więcej. Prawdopodobnie cała tutejsza społeczność będzie obecna. Rozpocznie się mszą świętą, a później będzie złożenie kwiatów wieńców. Władze samorządowe i firma Agrocom zajęły się organizacją tej uroczystości – informuje dyrektor SP w Przewodowie. – A patrząc z punktu widzenia pedagoga, podejrzewam, że właśnie nadchodzące uroczystości bardziej odświeżą wspomnienia wydarzeń sprzed roku – przypuszcza dyrektor Ewa Byra.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama