Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 16:27
Reklama
Reklama

Przewodów: W rocznicę wybuchu pocisku i śmierci dwóch pracowników odsłonią obelisk

15 listopada na placu suszarni zbóż w Przewodowie, gdzie wybuchł pocisk rakietowy i zabił dwóch pracowników, zostanie odsłonięty obelisk z tablicą pamiątkowa poświęconą tamtym tragicznym wydarzeniom i dwóm pracownikom suszarni, którzy ponieśli najwyższą ofiarę. Ofiarę życia. Te rocznicowe uroczystości najpewniej przywrócą w ludziach wspomnienia i przeżycia związane z tamtą traumą.
Koszt wykonania i postawienia obelisku pokrył prezes Agrocomu.
Koszt wykonania i postawienia obelisku pokrył prezes Agrocomu.

Pomysłodawcą i inicjatorem postawienia obelisku z tablicą upamiętniającą tragedię sprzed roku był prezes Agrocom sp. z o o. i pracodawca tych, którzy wtedy zginęli. W wyniku wybuchu życie stracili Bogdan Ciupek (59 l.) i Bogusław Woś (60 l.). Obelisk z tablicą wykonała firma w Hrubieszowa. Tablica upamiętnia wydarzenie z 15 listopada zeszłego roku i dwóch tragicznie zmarłych pracowników suszarni zbóż w Przewodowie. Koszt wykonania i postawienia obelisku pokrył prezes Agrocomu.

Jak wyjść z traumy i lęku? 

Mieszkańców Przewodowa i okolic zapytaliśmy, jak poradzili sobie z traumą po tamtym tragicznym wydarzeniu, czy już się z nią uporali, czy może nadal ta trauma się w nich odzywa.

Wójt gminy Dołhobyczów Grzegorz Drewnik mieszka niespełna 3 km w linii prostej od miejsca, w którym rok temu doszło do eksplozji.

– Doświadczenia przeżytej traumy nie można traktować ogólnie i jednakowo dla wszystkich. To zależy od człowieka. Jeden przeżywa głęboko, a inny nie potrzebuje długiego czasu, aby uporać się z doświadczeniem tamtej tragedii. Wydaje się, że większość mieszkańców Przewodowa szybko wróciła do tzw. porządku dziennego. Owszem było trochę osób, które musiały skorzystać z opieki psychologicznej. Niektórzy do tej pory wspominają tamten tragiczny dzień. Zwłaszcza osoby mieszkające blisko miejsca eksplozji. One przecież bardzo dobrze znały tych, którzy zginęli w wybuchu – mówi Grzegorz Drewnik.

Ewa Byra, dyrektor Szkoły Podstawowej w Przewodowie:

– W naszej szkole organizowana była pomoc terapeutyczna dla osób, które ucierpiały w wyniku tamtego zdarzenia. Ogólnie rzecz ujmując, z tej pomocy psychologicznej korzystali nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale również dorośli – mówi dyrektor SP w Przewodowie. 

Na moje pytanie – Jakie problemy głownie poruszano podczas tych spotkań terapeutycznych? – dyrektor Ewa Byra odpowiada:

– To jest tajemnica, która powinna pozostać między psychologami a tymi, którzy korzystali z ich pomocy. Nie wnikamy w treść tych rozmów. Nie możemy pytać dzieci, z czego zwierzały się psychologom. Dziecko ufa takiej osobie. A z pomocy psychologicznej korzystali nie tylko tutejsi uczniowie, ale również ich rodzice i inni dorośli mieszkańcy Przewodowa. Ogólnie rzecz ujmując, na spotkania terapeutyczne przychodziły osoby dotknięte kryzysem po tragedii, tutejsi mieszkańcy – mówi dyrektor tamtejszej Szkoły Podstawowej, Ewa Byra.

Czas leczy rany

Dyrektorka tamtejszej podstawówki nie mieszka już w Przewodowie, ale mieszkała w tej miejscowości przez około 30 lat.

– Z własnych obserwacji wnioskuję, że pamięć o tamtej tragedii wśród mieszkańców nadal jest żywa. Może obecnie w tej lokalnej społeczności będzie występowała z mniejszym nasileniem niż rok temu. Wiadomo, czas leczy rany. Działa z korzyścią na trudne przeżycia, można powiedzieć – terapeutycznie. Niemniej gdzieś w podświadomości, na pewno jeszcze istnieją wspomnienia trudne do przepracowania... Często analizujemy tamto wydarzenie w gronie nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. Co jakiś czas wracają wspomnienia wydarzenia, które bardzo utkwiło w naszej pamięci. Jednak bardziej dotyczą one konsekwencji tego co się wtedy stało w Przewodowie. Właściwie ciągle wspominamy osoby, które zginęły – ofiary tamtego tragicznego zdarzenia. Tym bardziej, że w naszym ścisłym gronie jest osoba, która straciła najbliższa osobę. Jej ból nadal jest bardzo żywy. Widać z jakim ogromnym ciężarem się zmaga. Nie da się o tym ot tak, po prostu zapomnieć – opowiada dyrektor Ewa Byra.    

Przy pomniku wrócą tamte trudne wspomnienia

30-letnia mieszkanka okolic Przewodowa pracuje w miejscu, w którym rok temu rakieta zabiła dwóch jej kolegów.           

– Może między sobą mieszkańcy Przewodowa wciąż rozmawiają o tym, co się tutaj stało rok temu. Ja nie jestem miejscowa, do Przewodowa dojeżdżam do pracy. Każdy tutaj pamięta o tym, co się stało i pewnie jeszcze długo będziemy pamiętać, jeżeli nie zawsze. Przecież to byli nasi koledzy z pracy. Jeden jeździł ciągnikiem, drugi był magazynierem – dzieli się wspomnieniami 30- latka spod Przewodowa  

Na uroczystości w rocznicę tragicznego wydarzenia z ubiegłego roku w Przewodowie wybiera się niemal każdy miejscowy.

– Ze szkoły pójdzie delegacja. A pewnie w ogóle będzie nas tam więcej. Prawdopodobnie cała tutejsza społeczność będzie obecna. Rozpocznie się mszą świętą, a później będzie złożenie kwiatów wieńców. Władze samorządowe i firma Agrocom zajęły się organizacją tej uroczystości – informuje dyrektor SP w Przewodowie. – A patrząc z punktu widzenia pedagoga, podejrzewam, że właśnie nadchodzące uroczystości bardziej odświeżą wspomnienia wydarzeń sprzed roku – przypuszcza dyrektor Ewa Byra.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama