Uroczystości rozpoczęto mszą św. w kościele pw. Narodzenia NMP w Kryłowie. Odprawiono ją w intencji dowódcy Pierwszego Batalionu Chłopskiego Ziemi Hrubieszowskiej. Homilię wygłosił ks. prof. Tadeusz Guz. Po mszy uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i kwiaty przy tablicy upamiętniającej zamordowanych 25 marca 1945 r. milicjantów i płk. Stanisława Basaja. Tej zbrodni dopuścili się przebrani w sowieckie mundury nacjonaliści z UPA.
Stanisław Basaj urodził się 24 listopada 1917 roku w Polanach (powiat tomaszowski). W 1924 roku rodzina Basajów przeniosła się do Małkowa (gm. Mircze). Podczas wojny obronnej w 1939 r. jako kapral 2. Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie walczył w kampanii wrześniowej.
W styczniu 1940 r. wstąpił do Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) i stał się aktywnym organizatorem konspiracji w południowej części powiatu hrubieszowskiego. Przybrał pseudonim „Ryś” i został dowódcą największego oddziału Batalionów Chłopskich, jaki walczył z Niemcami i Ukraińską Powstańczą Armią podczas II wojny światowej. 25 marca 1945 r. w Kryłowie wpadł w zasadzkę zorganizowaną przez oddział UPA. Do tej pory nie wiadomo gdzie oprawcy pogrzebali ciało Stanisława Basaja ps. „Ryś”.
Podczas ostatnich uroczystości w Kryłowie, których inicjatorem i pomysłodawcą jest Mariusz Hryń z Kosmowa, urządzono pokaz sztucznych ogni. Wystąpił Zespół Wokalny „Hubal” z Hrubieszowa oraz historyczni rekonstruktorzy. Uroczystości przy tablicy w Kryłowie odbyły się z asystą honorową żołnierzy 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.
Napisz komentarz
Komentarze