W piątek 26 stycznia dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu zorganizowała akcję „Przeprowadzka” pod hasłem „Wszystkie ręce na pokład”.
Zorganizowani
Do udziału w niej przyłączyło się wielu ochotników. Była to nie tylko młodzież szkolna, nauczyciele, pracownicy liceum, ale też absolwenci ogólniaka, których ciekawiło, jak ich stara szkoła wygląda po remoncie. Do pomocy zgłosili się urzędnicy z Urzędu Miasta w Zamościu, pracownicy miejskich spółek – PGK-u i ZGL-u, schroniska dla zwierząt, którzy użyczyli też samochody, na których można było przewieźć cięższe i większe szkolne wyposażenie. W pomoc włączyli się również konserwatorzy z innych zamojskich szkół i rodzice licealistów.
Przeprowadzka trwała 3 godziny, podczas których część ulicy Akademickiej wyłączona była z ruchu samochodowego. Przebiegała sprawnie. Każdy wiedział co ma robić.
- Przeczytaj też: Zamość: 24-latka potrąciła niewidomego na przejściu dla pieszych. Przechodził na zielonym, miał białą laskę
Dyrektor I LO Agnieszka Kowal powiedziała, że wszystko musiało zostać logistycznie zaplanowane, ponieważ na przeniesienie się do starej-nowej siedziby są tylko dwa tygodnie. Chodzi o dwa tygodnie ferii zimowych. Zaraz po nich uczniowie lekcje będą mieli już w Akademii Zamojskiej.
– Mamy 31 klas do umeblowania i inne sale, w tym pracownię komputerową, siłownię, bibliotekę. Pracy jest więc dużo, a czasu niewiele. Wszystkim za to, co robię serdecznie dziękuję – dodała dyr. Agnieszka Kowal.
Jeśli ktoś chciałby pomóc w przeprowadzce jutro czy pojutrze, to będzie mile widziany na miejscu. Dyrektor prosi tylko o wcześniejszą wiadomość na Messengera LO lub telefon do szkoły.
Podekscytowani
Remont Akademii Zamojskiej trwał 4 lata. Prace budowlane i konserwatorskie przywróciły budynkowi formę z drugiej połowy XVIII w. Odsłoniły dawne piękno budynku, które zostało wyeksponowane. W Akademii wyznaczono miejsce dla działalności oświatowej I LO, ale zaplanowano tam też działalność kulturalną miasta.
Na parterze planowana jest ekspozycja muzealna „Dzieje Akademii Zamojskiej i drukarni akademickiej”, natomiast poddasze w całości zostanie zaadaptowane na potrzeby Zamojskiej Akademii Kultury, a więc Zamojskiego Centrum Ilustracji, mediateki, kina studyjnego, sali teatralnej oraz Akademickiej Pracowni Wielokulturowej. Do budynku przeniesiona będzie też z ul. Wiejskiej Filia nr 2 Książnicy Zamojskiej.
– Po sąsiedzku z liceum będą działały jednostki kultury. Jesteśmy częścią tego projektu, dlatego będziemy mogli korzystać z sal, m.in. kinowej – mówi Agnieszka Kowal.
TO CIĘ ZAINTERESUJE:
- Jak Akademii Zamojskiej przywracano blask? Zobaczysz na wystawie
- Zamość: Historia rewitalizacji Akademii Zamojskiej na fotografiach Mirosława Chmiela
Dla uczniów to nowość i okazja do jeszcze większego rozwoju pasji i zainteresowań. Poza tym licealistów cieszą też prozaiczne rzeczy, takie jak nowe, ładne toalety, mała sala gimnastyczna, to, że będą mieli swoje szafki na odzież wierzchnią (powstają na zamówienie zgodnie z wytycznymi konserwatora), a na przerwach będą mogli wyjść na zadbany dziedziniec.
– Gdy wchodzi się do tak świeżo wyremontowanego budynku, to czuje się respekt. Mam nadzieję, że wszyscy będą to szanować i dbać o to miejsce, by jak najdłużej wyglądało tak pięknie. Musimy przecież pamiętać, że będzie służyło też kolejnym pokoleniom - stwierdza dyrektor I LO. Jednocześnie zauważa, że to budynek użyteczności publicznej, a nie muzeum.
Oficjalne powitanie szkolnej społeczności w murach Akademii Zamojskiej jest zaplanowane bliżej wiosny. Wtedy zapewne znów nadarzy się okazja, by obejrzeć urządzoną Akademię
Napisz komentarz
Komentarze